Dla niewtajemniczonych jedynym sÅ‚usznym miejscem, w którym może wychowywać siÄ™ i żyć szczęśliwy pies, jest duży dom z ogrodem. Przy czym ważne, aby pies miaÅ‚ możliwość wchodzenia do domu oraz byÅ‚ wyprowadzany przynajmniej raz dziennie na dÅ‚uższy spacer. OznaczaÅ‚oby to, że pies w bloku to zupeÅ‚ne nieporozumienie. Nie do koÅ„ca jest to jednak prawdÄ…. Wiele zależy od Å›wiadomego wyboru oraz czasu, jaki jesteÅ›my w stanie poÅ›wiÄ™cić tak naprawdÄ™ swojemu pupilowi.


Sekretny przepis na szczęśliwego psa

Celem każdego odpowiedzialnego wÅ‚aÅ›ciciela – także tego przypadkowego – jest zapewnienie swojemu psu bezpiecznego, ale przede wszystkim szczęśliwego życia. Co siÄ™ na nie skÅ‚ada? Szczęśliwy pies, to nie tylko taki, który ma, co jeść. To przede wszystkim pupil, któremu poÅ›wiÄ™camy sporo czasu i uwagi. DÅ‚ugie spacery (czyli utrzymanie psich stawów i serca w dobrej kondycji), zabawa (sÅ‚użąca budowaniu wiÄ™zi) oraz relaks (sÅ‚użący budowaniu poczucia bezpieczeÅ„stwa i zaufania) to trzy główne aspekty prawdziwego psiego szczęścia. Gdy speÅ‚nimy te trzy warunki, nie ma znaczenia czy nasz pies bÄ™dzie mieszkaÅ‚ w dużym domu z ogrodem, czy w niewielkim mieszkaniu. JeÅ›li chcemy zapewnić psu również prawdziwÄ… wygodÄ™, a nie stajemy w obliczu ratowania psiego istnienia (pies znaleziony przypadkiem), możemy też dopilnować, by czworonóg zamieszkaÅ‚ w odpowiednich do swojego charakteru, jak i gabarytów warunkach mieszkalnych.

Zanim pies z nami zamieszka

Zanim na 100% podejmiemy decyzjÄ™ o tym, że chcemy mieć psa w swoim mieszkaniu w bloku, musimy przeanalizować pewne szalenie istotne kwestie. Przede wszystkim – sÄ…siedzi. Musimy sobie zadawać sprawÄ™, że nie bÄ™dziemy mieszkali z psem sami. Zatem do bloku zdecydowanie nie nadajÄ… siÄ™ maÅ‚e rasy psów odznaczajÄ…cych siÄ™ niezwykÅ‚Ä… czujnoÅ›ciÄ… jak yorki czy sznaucery miniaturowe. Drugi ważny aspekt to metraż mieszkania. JeÅ›li pies nie jest przypadkowym nabytkiem (np. porzucenie), wówczas musimy dziaÅ‚ać zgodnie z logikÄ… – im mniej wolnej przestrzeni, tym wiÄ™ksza gwarancja, że duże rasy psów jak np. dog niemiecki czy bernardyn, bÄ™dÄ… siÄ™ tylko mÄ™czyÅ‚y. Nawet, jeÅ›li mieszkami sami. Kawalerka czy też niewielkie dwupokojowe mieszkanie, to miejsce, w którym bez problemu zaadaptujÄ… siÄ™ Å›rednie, jak i maÅ‚e rasy psów. Trzeci istotny aspekt to najbliższe otoczenie. Tutaj musimy brać pod uwagÄ™ głównie charakter pupila. Im pies bardziej bojaźliwy, tym wiÄ™ksze prawdopodobieÅ„stwo, że bÄ™dzie źle siÄ™ czuÅ‚ w miejscu o dużym natężeniu ruchu (blok przy ulicy) czy ludzi (bliskie sÄ…siedztwo podwórka, placu zabaw czy parku). Ostatnia bardzo ważna kwestia to konstrukcja budynku. Do bloku bez windy, zdecydowanie bardziej nadajÄ… siÄ™ Å›rednie i maÅ‚e rasy psów, które w razie problemów Å‚atwiej wziąć na rÄ™kÄ™, by je przetransportować na dół. ChcÄ…c w 100% mieć pewność, że damy swojemu maÅ‚emu przyjacielowi wszystko, co najlepsze zajrzyjmy na stronÄ™ https://www.purina-proplan.pl/pies/dog-types/toy-dogs i poczytajmy trochÄ™ o jego charakterze, upodobaniach czy przyzwyczajeniach. Wtedy na pewno naszemu pupilowi niczego nie zabraknie, a my bÄ™dziemy mogli być dumnymi, Å›wiadomymi wÅ‚aÅ›cicielami.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Jak nazwać psa lub kota
Sypialnia w kawalerce

Wersja do druku