Jeszcze nie tak dawno temu w Polsce i w ogóle w całej Europie panował styl retro. Przypada on dokładnie na lata 60. i 70. Większości Polakom styl ten kojarzy się przede wszystkim z komunizmem i niezbyt gustownymi wnętrzami mieszkań w blokowiskach. Nie jest tak jednak w rzeczywistości. Czysty styl retro to niesamowita zabawa nie tylko kolorem, ale i kształtem. Jeśli tylko lubimy eksperymentować w czasie aranżacji, ten styl na pewno nas zadowoli.

Wnętrza w stylu retro muszą mieć jedną zasadniczą cechę, która wyróżnia je od pozostałych stylów. Chodzi oczywiście o ciepło. Wnętrza muszą sprawiać wrażenie ciepłych, wygodnych, przytulnych. Tylko wtedy można powiedzieć o danym pomieszczeniu, że jest zaaranżowane w stylu retro. Obecnie bardzo modne jest również łączenie futurystycznych dodatków ze stylem retro. Chodzi o to, by do klasycznego pomieszczenia, jakim jest salon retro, dodać coś zupełnie nowoczesnego, co będzie się zdecydowanie wyróżniać. Wtedy na pewno salon odżyje i będzie niezwykle interesujący dla gości i nas samych.

O czym nie można zapominać w trakcie aranżacji salonu w stylu retro?

Na pewno trzeba pamiętać o wyborze kolorów - tylko ciepłe barwy, nawet takie jak czerwienie, nadają się idealnie do salonu w tym stylu. Meble także są niezwykle ważne - muszą to być meble antyczne lub ostatni hit - meble vintage, które będą posiadać łagodne kształty, bez żadnych ostrych zakończeń. Łagodność kształtu to również cecha charakterystyczna stylu retro, o której nie można zapomnieć.

Jakie dodatki dodają salonowi jeszcze więcej stylu retro? Wybór jest naprawdę duży, ale warto wspomnieć przynajmniej o tych, które są wybierane zdecydowanie najczęściej i sprawdzają się w takich pomieszczeniach:

1. Obrazy - obrazy powinny przedstawiać sceny historyczne, mieć złote lub drewniane oprawy. Powinniśmy wybierać takie obrazy, jakie często można zauważyć w muzeum. Dobrze jest też mieszać wielkości obrazów - jeden duży, kilka małych, aby pomieszczenie nie było zbyt nudne.
2. Lampy - lampa z abażurem nadaje się idealnie do salonu w stylu retro. Takie lampy wcale nie są drogie. Idealnie będzie, jeśli zakupimy je w antykwariacie. Wtedy na pewno przeniosą nas kilkadziesiąt lat wstecz. Warto skorzystać z takiego dodatku.
3. Aranżacja okna - w salonach w stylu retro jest ona bardzo ważna, bo nadaje pomieszczeniu trochę szaleństwa. Warto poeksperymentować i stworzyć ciekawą i kolorową aranżację okienną. Takie rozwiązanie sprawi, że pokój nigdy się nie znudzi i będziemy chętnie spędzać w nim czas.

Jak widać, pomysłów jest całkiem sporo i każdy znajdzie wśród nich to, co interesuje go najbardziej. Ważne, aby salon w stylu retro odpowiadał przede wszystkim nam samym i żebyśmy czuli się w nim dobrze. Można zaczerpnąć inspiracji w internecie, gdzie każdy znajdzie całe mnóstwo zdjęć aranżacji pomieszczeń, a w tym także salonów, w stylu retro. Jest to styl, który nigdy nie wychodzi z mody, a łączy klasyczne rozwiązania z nowoczesnością, która przecież obecnie jest najbardziej popularna.

Artykuł stworzyła redakcja portalu InżynieriaWnętrz.pl w oparciu o źródło.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Meble do gabinetu

Wersja do druku