Znane słowa piosenki Alicji Majewskiej mają tak naprawdę wiele odsłon i znaczeń w zależności od perspektywy, z jakiej przyjrzymy się tej kwestii. Style kobiecości zmieniają się ze względu na czasy, jak i kultury, w których kobiety utożsamiane są z różnymi cechami. Jest jednak coś, co sprawia, że słowo „kobieca” ma podobne znaczenie w wielu zakątkach świata.

„Kobieto, puchu marny” pisał niegdyś klasyk, któremukobieta jawiła się jako istota delikatna i zmienna zarazem. Odniepamiętnych czasów kobiety stanowiły swojego rodzaju fenomen woczach mężczyzn, których rola nie uległa tak dużymprzeobrażeniom na przestrzeni dziejów, jak właśnie rola płcipięknej. Niewolnice, piastunki ogniska domowego, bohaterki wojenne,obywatelki o prawach wyborczych, zapracowane matki, córki, żony –historia pokazuje, że kobiety zajmują coraz ważniejszą rolę wspołeczeństwie.

Nie zmienia się jednak istota kobiecości. Bez względu napełnione w społeczeństwie funkcje kobiecość zawsze wiązała sięz pięknem zewnętrznym i uczuciowością. Płeć piękna kojarzonajest pod względem aparycji z wieloma atrybutami, które przechodziłydo świata mody już wiele lat temu. W jednych kulturach są tokamienie szlachetne, w innych perły, w jeszcze innych rzadkie ikosztowne tkaniny – jak na przykład jedwab. Bez względu nazmieniające się fryzury czy makijaże kobiety w każdym wiekuzachwycały i oczarowywały swoim wyglądem, co widać choćby pozdjęciach ze starych czasopism czy stałego powracania stylistów domodnych dawniej elementów.

A jaka jest kobieta naszych czasów? Nadal piękna i olśniewająca,ale jednocześnie zapracowana i ambitna. Nie zajmuje się jedyniekuchnią i dziećmi, ale stawia siebie na pierwszym planie. Inspirujesię przeszłością: zakłada małą czarną, szalejedwabne i maluje na czerwono usta, ale nadążateż za teraźniejszością – wsiada do samochodu i podejmuje sięnajróżniejszych zadań stawianych przez codzienność. Podnosipoprzeczkę coraz wyżej i wie, że płeć piękna to nie tylkopiękno zewnętrzne, ale i wewnętrzne. Dlatego tym, co sprawia, żesłowo „kobieca” ma podobny wydźwięk w wielu zakątkach świata,jest nie tylko skojarzenie z atrakcyjnością, ale i z miłością,wsparciem, uczuciowością, jakimi kobieta otacza bliskich sobieludzi. Współczesna płeć piękna wyrusza co dzień na podbójświata, niezależnie od tego, w którym jego miejscu się znajduje.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Płeć dziecka a wiek rodziców.

Wersja do druku