Obowiązek szkolny wymaga od rodzica wyposażenia dziecka w odpowiednie akcesoria, wśród których znaczące miejsce zajmuje plecak szkolny. Jednoznaczne wskazanie na jego parametry czy formę nie jest możliwe, ponieważ dziecko do szkoły chodzi przez wiele lat, a jego potrzeby, oczekiwania i gust zdecydowanie się zmieniają.
⁞Trudno też spodziewać się, że zakupiony w pierwszym roku nauki plecak wytrzyma przez kilkanaście lat nauki, towarzysząc dziecku do wieku studenckiego. Z tego powodu poszukując modelu odpowiedniego do potrzeb warto brać pod uwagę przede wszystkim etap edukacji. Pomimo to z powodzeniem można wymienić kilka podstawowych, bardzo ogólnych zasad, które będą obowiązywać zarówno w pierwszej klasie szkoły podstawowej, jak i w liceum. 

Najważniejsze aspekty wyboru plecaka szkolnego
 1. Wiek dziecka i klasa, do której uczęszcza – to kryterium decyduje zarówno o wielkości plecaka, jego wewnętrznej organizacji, jak i dodatkowym wyposażeniu. Maluchowi w pierwszej klasie nie jest potrzebna kieszonka na odtwarzacz mp3 ani kieszeń na laptop, natomiast warunkiem bywa łatwość obsługi plecaka, wygoda noszenia i ładny, kolorowy design.

2. Potrzeby dziecka – jeśli jest ono uczniem pierwszych klas szkoły podstawowej zapewne będzie do szkoły zabierać tylko kilka zeszytów i śniadanie, dlatego plecak powinien mieć dużą komorę główną i kilka wewnętrznych kieszonek na długopisy. Starsi uczniowie potrzebują większej możliwości segregacji, a także zabezpieczenia dużych książek, atlasów czy teczek.

3. Design – istotny zarówno z uwagi na wiek dziecka, jak i na płeć. Dziewczynka w pierwszej klasie zachwyci się różowym plecakiem z kucykiem, czy kotkiem, chłopiec w ostatniej klasie gimnazjum będzie wolał ciemny prosty model plecaka pozbawiony dziecięcych wzorów.

4. Walory zdrowotne – dzieci noszą do szkoły często bardzo wiele przedmiotów, obciążających ich kręgosłupy w okresie, w którym się kształtują. Nieodpowiedni plecak to ryzyko skrzywienia kręgosłupa, dlatego warto zadbać o taki z usztywnionymi plecami i szerokimi regulowanymi szelkami. Świetnie sprawdzą się również plecaki ze stelażem

5. Bezpieczeństwo na drodze – im starsze dzieci, tym częściej chodzą do szkoły samodzielnie, dlatego nie wolno bać się odblaskowych naszywek czy przywieszek na plecaku. To, co często oburza nastolatka może uratować jego życie lub uchronić zdrowie.

6. Trwałość i staranność wykończenia – plecaka nie kupuje się na cały okres edukacji, ale też nie kupuje się go na jeden rok, dlatego odpowiednio wytrzymałe materiały, odporne zamki i zatrzaski to gwarancja, że plecak nie podrze się w kilka miesięcy.

 Przedstawione kryteria to podstawowe elementy, na jakie warto zwracać uwagę podczas zakupu szkolnego plecaka. Nie zawsze to, co piękne, przyciągające uwagę okazuje się zdrowe i funkcjonalne. Wszystkie powyższe normy spełniają modele  Topgal. Dlatego warto sięgnąć po tę markę w każdym wieku i na każdym etapie edukacji dziecka.

Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Plecaki

Wersja do druku