Zbudowanie prawidÅ‚owej relacji z czworonogiem może być Å‚atwiejsze, jeÅ›li poznamy podstawy psiego jÄ™zyka, a także nauczymy pupila reagowania na nasze polecenia. Jak prawidÅ‚owo interpretować zachowania swojego psa oraz jak nauczyć go podstawowych komend, doradza Jacek GaÅ‚uszka, behawiorysta i trener psów, ekspert Butcher’s Pet Care, program „Dobrze nam ze sobÄ…”.


Każdy właściciel może stworzyć ze swoim psem szczególną nić porozumienia. Równocześnie należy pamiętać, że w tej relacji to człowiek ma być przewodnikiem psa. Pies potrafi prawidłowo odczytać nasze emocje i niektóre gesty, ale nie rozumie znaczenia słów.
Z kolei z nami komunikuje siÄ™ używajÄ…c m.in. mowy ciaÅ‚a, dlatego Å‚atwiej bÄ™dzie nam go zrozumieć, kiedy poznamy podstawy psiego dialektu. DziÄ™ki temu zrozumiemy, co w danej chwili czuje nasz pupil i jakie informacje chce nam przekazać. Równie ważny jest prawidÅ‚owo przeprowadzany trening z naszym czworonogiem, który nauczy go oczekiwanych zachowaÅ„ i posÅ‚uszeÅ„stwa, co może być szczególnie ważne w kontaktach czworonoga z najmÅ‚odszymi. Ćwiczenia z psem i dalsza opieka mogÄ… być dla dzieci dobrÄ… lekcjÄ… odpowiedzialnoÅ›ci - wyjaÅ›nia Jacek GaÅ‚uszka, behawiorysta i trener psów, ekspert Butchers Pet Care z programu „Dobrze nam ze sobÄ…”.

Mowa ciała psa
Psy za pomocą mowy ciała przekazują nam wiele informacji. Wiedząc, co oznacza dana postawa i zachowanie, łatwiej odczytamy emocje psa i będziemy mogli odpowiednio zareagować w określonej sytuacji. Oto kilka postaw, które obrazują określone emocje
u czworonoga.  

Twój pies jest:
•    Czujny, kiedy ma wyprostowany grzbiet, postawione uszy i podniesiony, nieruchomy ogon. Takie zachowanie możemy zauważyć np. u psa pilnujÄ…cego swojego terenu.
•    Zaciekawiony, kiedy przekrzywia gÅ‚owÄ™, ma postawione uszy, a wzrok skupia
w jednym punkcie. Ciekawość w psie mogą wzbudzać nieznane dźwięki lub przedmioty.
•    ChÄ™tny do zabawy, kiedy ugina przednie Å‚apy, tylne ma wyprostowane
i równocześnie merda ogonem. Takie zachowanie to zaproszenie do zabawy. Nie ignorujmy takiego sygnału, a tym bardziej nie odtrącajmy psa.
•    Zdenerwowany, kiedy ma wygiÄ™ty grzbiet, usztywnione ciaÅ‚o, poÅ‚ożone po sobie uszy i obniżony ogon. Pies zachowuje siÄ™ tak, kiedy coÅ› go zaniepokoi, np. haÅ‚as czy obecność obcych osób. W takiej sytuacji bliski kontakt np. przytulanie psa przez dziecko, może wywoÅ‚ać u niego niechcianÄ… reakcjÄ™ (np. przewrócenie dziecka lub nawet agresjÄ™).
•    Wystraszony, kiedy ma wygiÄ™ty tułów, podkulony ogon, zjeżonÄ… sierść i pokazuje zÄ™by. Pies może tak siÄ™ zachowywać np. podczas spaceru na smyczy, gdy nie może uniknąć czegoÅ› co go niepokoi lub podczas wizyty u weterynarza. Strach może być przyczynÄ… agresji, dlatego widzÄ…c takÄ… postawÄ™ u psa, warto odejść od niego i zapewnić mu spokój.

Zasady treningu z czworonożnym przyjacielem
SÅ‚owo trening jest lepsze niż tresura, ponieważ jego celem jest nie tyle musztrowanie psa, ale wspólne spÄ™dzanie czasu na nauce i zabawie, zacieÅ›nianie wiÄ™zi i satysfakcja  z postÄ™pów naszego pupila. Aby tak siÄ™ staÅ‚o, należy pamiÄ™tać o kilku zasadach dobrego treningu:
•    Ä†wiczenia powinny być przyjemnoÅ›ciÄ… zarówno dla wÅ‚aÅ›ciciela, jak i jego psa. Dlatego przeprowadzajmy je w przyjaznej atmosferze - bez krzyku i kar.
•    Cierpliwość, systematyczność i wyrozumiaÅ‚ość to cechy, o których trzeba pamiÄ™tać podczas treningu. Psy bardziej uparte lub niezależne (np. jamniki, buldogi francuskie) mogÄ… być mniej chÄ™tne do współpracy niż kundelki lub rasy wypadajÄ…ce Å›wietnie w testach posÅ‚uszeÅ„stwa (np. border collie, pudle, labradory).
•    PodstawÄ… treningu jest nagradzanie za dobrze wykonane polecenie. Dla psa Å›wietnÄ… nagrodÄ… sÄ… gotowe przysmaki stworzone specjalnie dla psów (np. miÄ™sne przekÄ…ski Butcher’s) oraz wspólna zabawa. NagradzajÄ…c psa smakoÅ‚ykiem równoczeÅ›nie chwalmy go, dziÄ™ki czemu nasze sÅ‚owa bÄ™dÄ… odbierane również jako cenna nagroda.
•    Pies powinien być skoncentrowany na wÅ‚aÅ›cicielu. Aby tak siÄ™ staÅ‚o to osiÄ…gnąć, trening powinniÅ›my poczÄ…tkowo przeprowadzać w spokojnym i znanym dla pupila miejscu, gdzie nic nie bÄ™dzie rozpraszaÅ‚o jego uwagi (np. inne psy lub obcy ludzie).
•    Przy wydawaniu poleceÅ„ czworonogowi używajmy krótkich komunikatów, np. „siad”, „waruj”, „stój”, „do mnie”.

Zacznijcie już teraz!
Znając podstawy treningu, warto wprowadzić je w życie - na ćwiczenia nigdy nie jest za późno. Oto etapy prawidłowej nauki siadania na komendę:
1.    Zwróć uwagÄ™ psa, np. smakoÅ‚ykiem w rÄ™ce.
2.    Powiedz „siad”, a nastÄ™pnie przesuwaj przysmak nad gÅ‚owÄ… psa w taki sposób, żeby musiaÅ‚ jÄ… odchylić do tyÅ‚u, co skÅ‚oni go do siadu. Gdy pies usiÄ…dzie, pochwal go i daj mu przysmak.
3.    Powtórz ćwiczenie kilka razy i zakoÅ„cz chwilÄ… zabawy.
4.    Po kilku treningach pies bÄ™dzie siadać na sam dźwiÄ™k komendy.

Dziecko i pies – obustronne korzyÅ›ci
Wspólny trening ułatwia właścicielowi porozumienie z psem i umożliwia w znacznej mierze kontrolować jego zachowania. Jest to bardzo przydatne, zwłaszcza kiedy mamy dzieci. Relacja dziecka z psem będzie źródłem wielu korzyści, jeśli wytłumaczymy maluchowi zasady postępowania z pupilem.

•    PamiÄ™tajmy, aby zawsze nadzorować kontakty dziecka z psem i nie pozostawiać naszego malucha bez opieki w towarzystwie czworonoga.
•    Psy zazwyczaj nie lubiÄ… przytulania ani caÅ‚usów. MogÄ… one wywoÅ‚ywać u niego reakcje obronne (np. usztywnienie ciaÅ‚a, warczenie, kÅ‚apanie zÄ™bami), które mogÄ… przestraszyć dziecko. WidzÄ…c takie zachowanie u psa, powinniÅ›my zachować czujność. WytÅ‚umaczmy maluchowi, pupil że nie ma ochoty na pieszczoty.
•    Pupilowi nie wolno sprawiać bólu, przeszkadzać w jedzeniu czy odpoczynku. PrzestrzegajÄ…c o tym dziecko, nie bÄ™dzie ono traktowaÅ‚o psa jak zabawkÄ™, ale jak istotÄ™ której należy siÄ™ szacunek i opieka.
•    Angażuj dziecko w trening z psem. Jego obecność podczas prawidÅ‚owych ćwiczeÅ„ bÄ™dzie kojarzyÅ‚a siÄ™ psu z czymÅ› przyjemnym. Maluch może nagradzać psa, rzucajÄ…c mu smakoÅ‚yk za dobrze wykonane ćwiczenie.
•    Starsze dzieci mogÄ… same ćwiczyć z pupilem pod okiem rodziców. Przyniesie im to dużo satysfakcji, a przebywanie z psem bÄ™dzie okazjÄ… do wiÄ™kszej aktywnoÅ›ci fizycznej.

WiÄ™cej informacji o tym co zrobić, aby nasze dziecko bezpiecznie siÄ™ rozwijaÅ‚o w obecnoÅ›ci czworonoga oraz czerpaÅ‚o korzyÅ›ci z kontaktu z psem, można znaleźć w poradniku dla rodziców „Dziecko i Pies”, który powstaÅ‚ przy współpracy marki Butcher’s Pet Care  z Instytutem Matki i Dziecka. Poradnik można pobrać ze strony www.psytouwielbiaja.pl .

WiÄ™cej porad dotyczÄ…cych budowania prawidÅ‚owych relacji ze swoim psem oraz inne praktyczne wskazówki i ciekawostki dotyczÄ…ce czworonożnych pupili, można znaleźć na Facebookowym profilu „Dobrze nam ze sobÄ…”.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Czym siÄ™ zajmuje osteopata?

Wersja do druku