Dobór drzwi do wnętrza wydaje się dużym wyzwaniem, szczególnie biorąc pod uwagę szeroką ofertę wzorów i rozwiązań technologicznych dostępnych na rynku. Jakimi podstawowymi kryteriami należy się kierować przy właściwym doborze drzwi? Jak zyskać efekt harmonii w naszych wnętrzach bądź przeciwnie – zróżnicować naszą codzienną przestrzeń w nawiązaniu do naszych indywidualnych wymagań?
Dobieranie drzwi do wnętrza może okazać się świetną zabawą z doskonałym efektem, pod warunkiem jednak, że znamy kilka podstawowych zasad:
1.    Drzwi powinny być dopasowane do listwy przypodłogowej.
Sprawa wydaje się oczywista – uwagę należy zwrócić na kolor, wysokość, sposób wykończenia i styl listew. Wbrew pozorom, podstawowe błędy często popełniamy już na tym etapie.

2.    Dobierając drzwi, pamiętajmy o detalach wykończenia.
Mają one ogromy wpływ na charakter naszych mieszkań. Dlatego mogą być podpowiedzią przy wyborze akcesoriów w drzwiach, jak: klamki, zamki czy zawiasy. – Zadbajmy, by nie były z innych parafii. Detale wykończenia mogą być także inspiracją do wyboru drzwi z przeszkleniem albo lustrem.

3.    Kolejnym ważnym czynnikiem jest styl mieszkania.
Każda kobieta ma swój gust i smak. Nasze wnętrza urządzamy w bardzo różnych stylach, pamiętać jednak należy, by przy planowaniu nie zapomnieć o właściwym doborze drzwi, który podkreśli spójność wnętrza bądź uwypukli nasze „stylowe” założenia. Drzwi to w końcu element, którego nie sposób nie zauważyć, a to jakie drzwi ostatecznie wybierzemy może zadecydować o charakterze całego mieszkania.

4.    Zawsze bierzmy pod uwagę dostępność światła.
Dostępność światła dziennego jest bardzo ważna przy planowaniu każdej przestrzeni. Pomieszczenia bez jego dopływu łatwo możemy rozświetlić wybierając drzwi z przeszkleniami. Są one doskonałe także wtedy, kiedy dostęp światła w jednym z naszych domowych pomieszczeń jest ograniczony, a my życzylibyśmy sobie, by było go więcej.

5.    Kolor podłogi powinien współgrać z kolorem drzwi.
Podłoga to ważny element wystroju pomieszczenia. Zdecydowanie warto więc dopasować drzwi do jej koloru. Jeśli chcemy zagrać barwami, zawsze możemy dobrać kolor drzwi silnie kontrastujący z naszą podłogą.  

6.    Nie zapominajmy o kolorze i strukturze naszych mebli.
Meble nadają naszym mieszkaniom wyjątkowy i indywidualny charakter. By uniknąć niepotrzebnych zgrzytów, warto dobrać do nich strukturę bądź przynajmniej kolor drzwi.

7.    Za pomocą drzwi możemy optycznie podwyższyć strop mieszkania.
Stosowanie układu pionowego w mieszkaniu optycznie go podwyższa. Dlaczego nie wykorzystać i tego triku, jeśli lepiej czulibyśmy się ze świadomości większej przestrzeni ponad naszymi głowami?

8.    Drzwi pomogą nam także powiększyć optycznie przestrzeń naszych mieszkań.
Wystarczy wybrać drzwi z lustrem bądź efektownymi przeszkleniami, a efekt będzie gwarantowany!

9.    Drzwi mogą doskonale podkreślić Twój indywidualny charakter.

Jeśli jesteś indywidualistką i potrzebujesz świeżego rozwiązania na miarę Twoich wyjątkowych wymagań, czasem warto pokusić się o kontakt z producentem drzwi. Może się okazać, że z przyjemnością spełni Twoje oczekiwania.

Więcej porad na temat tego, jak właściwie dobrać drzwi oraz stworzyć wyjątkowy charakter wnętrza można znaleźć w Katalogu Trendy 2013/2013, dostępnym na stronie internetowej: https://www.porta.com.pl/, oraz na blogu: https://blogporta.pl/
Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

Drzwi przesuwne
Plafony sufitowe

Wersja do druku