Z czym powszechnie kojarzą się nam wytwarzane metodą tradycyjną polskie produkty? Oscypki, bolesławiecka ceramika i haftowane serwetki? To wszystko jest dostępne w sklepach na wyciągnięcie ręki. Są jednak takie produkty, o których w codziennym życiu zapominamy.
Aby współczesnym kobietom przypomnieć o piÄ™knie i wyjÄ…tkowoÅ›ci rÄ™cznie dzierganych i haftowanych zazdrostek – w maju ubiegÅ‚ego roku rozpoczÄ™liÅ›my w Nowym SÄ…czu program „Metamorfoza Zazdrostki”. 16 marca, po prawie 10 miesiÄ…cach, nastÄ…piÅ‚ jego punkt kulminacyjny – rozstrzygniÄ™cie konkursu na rÄ™cznie wykonanÄ… zazdrostkÄ™.

Zazdrostka – co to takiego?
MaÅ‚e, rÄ™cznie robione, przyozdobione w rozmaite wzory firaneczki na okno, zwykle stosowane w kuchennych aranżacjach. KiedyÅ› obecne w każdym domu, dziÅ› ciężko znaleźć je w polskich oknach. Jak przyznaÅ‚a Kazimiera Musiak, jedna z uczestniczek konkursu „Metamorfoza Zazdrostki: „TakÄ… piÄ™knÄ… biaÅ‚Ä…, wykrochmalonÄ… haftowanÄ… zazdrostkÄ™ po raz pierwszy zobaczyÅ‚am u teÅ›ciowej”.

Poszukiwania najpiękniejszej zazdrostki
Aby poznać od podstaw tradycyjnie wykonane zazdrostki, Gardinia wraz z Fundacją NADwyraz zaprosiła Panie z Podkarpacia i Małopolski zrzeszone w Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła do udziału w specjalnym konkursie zazdrostkowym. 11 Pań wykorzystując różne techniki, taki jak haft, szydełko czy koronka klockowa, przystąpiło do dzieła i po ponad pół roku do konkursu zgłosiło 22 piękne i niepowtarzalne firaneczki.

Zazdrostki we Wrocławiu
Każdej z prac zgÅ‚oszonych do konkursu „Metamorfoza Zazdrostki przyÅ›wiecaÅ‚a jakaÅ› niezwykÅ‚a idea, znana jedynie jej twórczyni. Każda byÅ‚a wyjÄ…tkowa i przedstawiaÅ‚a to, co jej twórczyni miaÅ‚a w sercu. Dlatego w sobotÄ™ 16 marca artystki ze Szlaku Tradycyjnego RzemiosÅ‚a przyjechaÅ‚y do wrocÅ‚awskiej Galerii WnÄ™trz DOMAR, aby osobiÅ›cie zaprezentować swoje prace komisji konkursowej pod przewodnictwem prorektora Akademii Sztuk PiÄ™knych we WrocÅ‚awiu prof. Agaty Danielak-Kujdy.

Zwycięska zazdrostka z Wiśniowej
Po burzliwych, trwajÄ…cych ponad godzinÄ™ obradach jury ogÅ‚osiÅ‚o zwyciężczyniÄ™ – paniÄ… JadwigÄ™ Tokarz z WiÅ›niowej. Jej ażurowÄ… zazdrostkÄ™ z cienkiego kordonka w kolorze écru pod tytuÅ‚em „Geometryczne koÅ‚a” komisja uznaÅ‚a za najciekawsze i najtrafniejsze poÅ‚Ä…czenie tradycji z nowoczesnoÅ›ciÄ…. Zwyciężczyni nie kryÅ‚a wzruszenia – jak zdradziÅ‚a, w ogóle nie spodziewaÅ‚a siÄ™ wygranej, ponieważ jeszcze nigdy w żadnym konkursie nie zdobyÅ‚a nagrody.
Komisja konkursowa pani Magdalenie Cięciwie z Marcinkowic przyznała natomiast wyróżnienie specjalne za pielęgnowanie niezwykle skomplikowanej i pracochłonnej techniki rękodzielniczej jaką jest koronka klockowa.

Wrocławianie kochają rękodzieło

Wraz z niezwykle sympatycznymi i życzliwymi artystkami do stolicy Dolnego ÅšlÄ…ska zawitaÅ‚o podkarpackie i maÅ‚opolskie rÄ™kodzieÅ‚o. WrocÅ‚awianie z zachwytem przyglÄ…dali siÄ™ prezentowanym pracom – haftowanym obrusom, szydeÅ‚kowym ozdobom, wiklinowym koszyczkom, wyszywanym obrazom i koronkowym serwetom. I zabierali je do swoich domów, aby ozdobić wielkanocne stoÅ‚y. Bo przecież, jak ze smutkiem przyznawali, takich cudów nie spotyka siÄ™ we WrocÅ‚awiu na co dzieÅ„.






















Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Dekoracja okna kuchennego

Wersja do druku