Twoje dziecko czasami „zacina siÄ™” przy mówieniu albo powtarza niektóre sylaby? To jeszcze nie znaczy, że ma problem z jÄ…kaniem siÄ™. JeÅ›li jednak niepokoi ciÄ™ to, że pociecha nie wypowiada siÄ™ pÅ‚ynnie, skonsultuj siÄ™ z logopedÄ…, który wykryje ewentualnÄ… wadÄ™ wymowy.

    Najpierw obserwujemy z radoÅ›ciÄ…, jak nasza pociecha zaczyna gaworzyć. Później wyczekujemy na pierwsze sÅ‚owa i zdania. Ale kiedy nasze dziecko potrafi już mówić i zdarza mu siÄ™ przy tym jÄ…kać, zaczynamy siÄ™ zastanawiać, czy powinniÅ›my siÄ™ tym martwić. Warto wiedzieć, że nie zawsze taka sytuacja oznacza wadÄ™ wymowy.

Kilkulatek z „zaciÄ™ciem”

 JeÅ›li nasza pociecha ma od dwóch do piÄ™ciu lat i zdarza jej siÄ™ zajÄ…knąć podczas mówienia, nie mamy powodów do niepokoju. W tym wieku u dzieci może bowiem wystÄ…pić zupeÅ‚nie naturalne i niegroźne jÄ…kanie rozwojowe. – Dziecko szybko siÄ™ rozwija i poznaje otaczajÄ…cy je Å›wiat, a co za tym idzie także wzbogaca zasób sÅ‚ownictwa. UmiejÄ™tnoÅ›ci jÄ™zykowe kilkulatka, a czÄ™sto także jeszcze nie do koÅ„ca rozwiniÄ™ty aparat mowy, nie zawsze nadążajÄ… za iloÅ›ciÄ… napÅ‚ywajÄ…cych do jego gÅ‚owy myÅ›li. Dlatego czasami nie potrafi on opowiedzieć wszystkiego, czym chciaÅ‚by siÄ™ z nami podzielić i przez to zdarza mu siÄ™ „zaciąć”. Ten problem zazwyczaj samoistnie mija – wyjaÅ›nia dr Justyna Leszka, Dziekan Wyższej SzkoÅ‚y Edukacji Integracyjnej i Interkulturowej, organizujÄ…cej lutowÄ… OgólnopolskÄ… KonferencjÄ™ LogopedycznÄ… „Rozumiem – MówiÄ™ – PoznajÄ™ Åšwiat”.
    Maluch może też zmagać siÄ™ z tak zwanym jÄ…kaniem wczesnodzieciÄ™cym. To jedna z najczęściej wystÄ™pujÄ…cych wad wymowy. Co ciekawe kilkukrotnie częściej dotyka chÅ‚opców. WywoÅ‚ać jÄ… może wiele czynników. Istotne jest na przykÅ‚ad to, czy wystÄ™puje także u innych czÅ‚onków rodziny. Na jÄ…kanie wpÅ‚yw ma także późny rozwój mowy lub artykulacji u dziecka. Powodować je mogÄ… także przeżywane przez malca emocje. Dzieci czÄ™sto jÄ…kajÄ… siÄ™, gdy sÄ… zestresowane, przestraszone, zmÄ™czone bÄ…dź źle siÄ™ czujÄ…. W różnych okolicznoÅ›ciach ten problem może siÄ™ nasilać lub caÅ‚kowicie zanikać. JÄ…kanie wczesnodzieciÄ™ce można dość Å‚atwo odróżnić od rozwojowego, ponieważ towarzyszÄ… mu okreÅ›lone reakcje – malec bardzo siÄ™ swoim jÄ…kaniem stresuje. Swoje zdenerwowanie okazuje w widoczny sposób, na przykÅ‚ad zaciskajÄ…c pięści lub usta, marszczÄ…c czoÅ‚o, przymykajÄ…c oczy czy zaczynajÄ…c nierytmicznie oddychać.

Bez zająknięcia
JeÅ›li zauważymy, że nasza pociecha ma problemy z mowÄ…, wybierzmy siÄ™ z niÄ… do logopedy. Do tego spotkania warto siÄ™ dobrze przygotować, zapamiÄ™tujÄ…c jak najwiÄ™cej szczegółów z sytuacji, w których dziecko siÄ™ jÄ…ka. – Zwróćmy uwagÄ™, czy najczęściej zdarza mu siÄ™ powtarzać pojedyncze gÅ‚oski, sylaby, sÅ‚owa czy fragmenty zdaÅ„. Postarajmy siÄ™ ustalić, kiedy ten problem siÄ™ nasila. Może wywoÅ‚uje go obecność wielu osób lub przebywanie w gronie nieznajomych ludzi? Obserwujmy też, jak dziecko reaguje na swoje zajÄ…kniÄ™cia – radzi dr Justyna Leszka z WSEIiI. – Zorientujmy siÄ™ także, czy ktoÅ› w rodzinie miaÅ‚ lub ma problem z jÄ…kaniem. Przypomnijmy sobie, jak dokÅ‚adnie przebiegaÅ‚ rozwój naszej pociechy, a w szczególnoÅ›ci to, kiedy zaczęła wypowiadać pierwsze sÅ‚owa i budować zdania – dodaje. Odpowiedzi na te pytania bÄ™dÄ… bardzo pomocne dla logopedy i pomogÄ… ustalić, czy mamy do czynienia z jÄ…kaniem wczesnodzieciÄ™cym czy też ze zwiÄ…zanÄ… z szybkim rozwojem kilkulatka fazÄ… mówienia niepÅ‚ynnego.
    JeÅ›li logopeda stwierdzi, iż maluch rzeczywiÅ›cie zmaga siÄ™ z jÄ…kaniem, nie panikujmy – tÄ™ wadÄ™ można skutecznie leczyć. – DÅ‚ugotrwaÅ‚e zmaganie siÄ™ z jÄ…kaniem i nieprzyjemne reakcje ze strony otoczenia mogÄ… sprawić, że dziecko stanie siÄ™ wycofane i nabawi siÄ™ ogromnych kompleksów. Dlatego im szybciej zaczniemy pracÄ™ nad jego prawidÅ‚owÄ… mowÄ…, tym lepiej, gdyż zwiÄ™kszamy w ten sposób szansÄ™ na caÅ‚kowite wyeliminowanie jÄ…kania – mówi dr Justyna Leszka z WSEIiI. Rodzaj terapii logopedycznej uzależniony jest od indywidualnych potrzeb malucha i czÄ™sto przyjmuje formÄ™ zabawy. W niektórych przypadkach proces leczenia jest także wspierany przez psychologa.

Mamo, tato, słucham was
PamiÄ™tajmy, że niezależnie od tego, z jakim rodzajem jÄ…kania zmaga siÄ™ nasze dziecko, dla jego pokonania istotna bÄ™dzie nasza postawa. JeÅ›li ta wada ma podÅ‚oże emocjonalne starajmy siÄ™ pomóc mu przezwyciężyć stres. Zwróćmy też uwagÄ™ na swoje reakcje. KrytykujÄ…c „zacinajÄ…cego siÄ™” malucha, powtarzajÄ…c: „Nie jÄ…kaj siÄ™!” lub okazujÄ…c zniecierpliwienie bÄ™dziemy go dodatkowo denerwować, co może jeszcze bardziej pogÅ‚Ä™bić ten problem. – Cierpliwie sÅ‚uchajmy nawet wtedy, gdy dziecko bardzo dÅ‚ugo próbuje nam coÅ› powiedzieć – nie koÅ„czmy za niego wyrazu czy zdania, nie przerywajmy mu ani nie strofujmy – radzi dr Justyna Leszka z WSEIiI. Nie pozwalajmy też, by inni ludzie zwracali malcowi uwagÄ™ lub pouczali go, jak powinien mówić. PamiÄ™tajmy, że dziecko uczy siÄ™ poprawnej mowy naÅ›ladujÄ…c nas – dlatego mówmy do niego wyraźnie i spokojnie. A w wolnym czasie Å›piewajmy razem z pociechÄ… piosenki lub uczmy siÄ™ rymowanych wierszyków – podczas takich zabaw jÄ…kanie zwykle zanika.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Materac piankowy

Wersja do druku