Jak wynika ze statystyk Ministerstwa Zdrowia stan zębów polskich dzieci jest wręcz katastrofalny. 6-latki mają średnio 5 zębów zaatakowanych przez próchnicę, z czego zaledwie 1 ubytek jest wypełniony, u piętnastolatków jest jeszcze gorzej. Zaawansowaną próchnicę ma blisko 92 proc. z nich.


To, że dorosÅ‚y Polak jak ognia unika dentysty to nie żadna nowość. Ale dlaczego stomatologa bojÄ… siÄ™ już kilkuletnie dzieci? Jak dowodzÄ… najnowsze badania naukowców, maluchy dentofobiÄ™ dziedziczÄ…… po swoich rodzicach. Nie chodzi oczywiÅ›cie o dziedziczenie w genach, ale o przenoszenie dentofobii na dzieci w procesie wychowania. – Rodzice bardzo czÄ™sto sami bojÄ… siÄ™ dentysty. Ich strach nieraz jest tak silny, że nawet samo wejÅ›cie do poczekalni przyprawia ich o gÄ™siÄ… skórkÄ™. Dzieci to widzÄ… i w ich umyÅ›le koduje siÄ™ stereotyp dentysta = strach, a wiÄ™c coÅ› nieprzyjemnego. Nawet jeÅ›li rodzice przekonujÄ… swojÄ… pociechÄ™ sÅ‚owami „Nie bój siÄ™” to podÅ›wiadomość nie odbiera przeczenia tylko trafia do niej komunikat zwiÄ…zany ze strachem. Dlatego lepiej powiedzieć dziecku, że u dentysty bÄ™dzie fajnie, wtedy w jego podÅ›wiadomoÅ›ci zakorzenia siÄ™ pozytywny stereotyp – mówi dr n. med. Mariusz Duda, prezydent Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego, stomatolog z Katowic.

Wpływ rodziców w powstawaniu strachu przed stomatologiem już był przedmiotem wcześniejszych badań. Tym razem jednak naukowcy z Uniwersytetu Króla Juana Carlosa w Madrycie postanowili zbadać problem z zupełnie innej strony. Chcieli znaleźć odpowiedź na pytanie, które z rodziców bardziej przyczynia się do kształtowania się dentofobii u dzieci. Wnioski okazały się dość zaskakujące.

Kiedy ojciec się boi, do dentysty nie pójdzie cała rodzina

HiszpaÅ„scy naukowcy doszli do wniosku, że to ojciec odgrywa kluczowÄ… rolÄ™ w procesie ksztaÅ‚towania strachu przed dentystÄ… u dzieci. Dlaczego tak siÄ™ dzieje? Autorzy badania przekonujÄ…, że ojciec dziaÅ‚a jak „pas transmisyjny” pomiÄ™dzy matkÄ… a dzieckiem. JeÅ›li nawet matka przekazuje swój strach przed stomatologiem dziecku to fakt, czy bÄ™dzie siÄ™ ono baÅ‚o czy nie zależy od reakcji emocjonalnej ojca.

- Ojciec – w przeciwieÅ„stwie do matki – jest w rodzinie postrzegany jako ta strona, która jest bardziej racjonalna. JeÅ›li dziecko widzi, że ojciec, który do tej pory byÅ‚ dla dziecka wzorem mÄ™skoÅ›ci, boi siÄ™ wizyty u stomatologa to trafia do niego komunikat, że musi to być naprawdÄ™ nieprzyjemne i sÄ… racjonalne podstawy do odczuwania strachu – komentuje wyniki badaÅ„ dr Mariusz Duda, stomatolog z Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna.

Profilaktyka dentofobii u dziecka kluczem do zdrowych zębów
Nie oznacza to jednak, że obojÄ™tna reakcja rodziców uchroni dziecko przed wyksztaÅ‚ceniem siÄ™ strachu zwiÄ…zanego z wizytÄ… u dentysty. Rodzice powinni doÅ‚ożyć wszelkich staraÅ„ i aktywnie zapobiegać dentofobii u dzieci. – WiedzÄ…c już jak ważna jest rola ojca w zapobieganiu dzieciÄ™cej dentofobii, warto by to wÅ‚aÅ›nie tata przyprowadzaÅ‚ dziecko do gabinetu i towarzyszyÅ‚ mu w trakcie wizyty. Musi oczywiÅ›cie sam być opanowany i nie pokazywać dziecku, że odczuwa stres z tego powodu. Z mojego doÅ›wiadczenia wynika, że dziecko, które przychodzi do gabinetu z opanowanym tatÄ…, nie tylko siÄ™ nie boi, ale czuje siÄ™ w peÅ‚ni bezpieczne, wie, że przy ojcu nie grozi mu żadna krzywda i dziÄ™ki temu lepiej współpracuje z lekarzem, chÄ™tniej wykonuje jego polecenia takie jak chociażby szerokie otwieranie buzi – mówi dr Duda. Lekarz dodaje jednoczeÅ›nie, że reakcja rodziców udziela siÄ™ dziecku i jeÅ›li matka czy ojciec bÄ™dÄ… odczuwali niepokój, dziecko także bÄ™dzie nerwowo siedziaÅ‚o na fotelu. Natomiast jeÅ›li oboje rodziców jest zrelaksowanych, to ten pozytywny nastrój udzieli siÄ™ dziecku. Ważna jest aktywna rola zarówno mamy i taty w profilaktyce dentofobii u dziecka. Tylko w ten sposób możemy zapewnić dziecku pozytywne wzorce, które w przyszÅ‚oÅ›ci odbijÄ… siÄ™ na stanie zdrowia jego zÄ™bów.

Badanie przeprowadzono na grupie 183 dzieci w wieku od 7 do 12 lat oraz ich rodziców. Wyniki badań hiszpańskich naukowców opublikowane zostały w czasopiśmie Journal of Paediatric Dentistry.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Jak uniknąć bólu u stomatologa
stomatolog

Wersja do druku