W wychowywaniu każdego dziecka przychodzi w końcu czas na zmiany, zwłaszcza na wyzbycie się pewnych nawyków, które do tej pory umilały życie maluszkom i ułatwiały opiekę rodzicom. Odzwyczajenie od smoczka czy nauka korzystania z nocnika są niejako kamieniami milowymi w rozwoju dzieci.
 Nieraz rezygnacja z utrwalonych nawyków przebiega szybko i bezstresowo, by w przypadku innych dzieci wywoÅ‚ywać pÅ‚acz, krzyk i silne emocje.

Odzwyczajamy od karmienia nocnego

Karmienia nocne mÄ™czÄ… mamÄ™, jak i dziecko. OczywiÅ›cie, maleÅ„stwa majÄ… za maÅ‚e brzuszki, żeby najadać siÄ™ do syta aż do rana. Nieraz jednak to my popeÅ‚niamy bÅ‚Ä…d. Każdy pÅ‚acz dziecka interpretujemy jako głód.  W pierwszej kolejnoÅ›ci musimy wiÄ™c wyeliminować przyczyny pÅ‚aczu, a zamiast mleka próbować podać wodÄ™. PowinniÅ›my też zaserwować maluchowi sycÄ…cÄ… kolacjÄ™, a do mleka dodać np. kleik ryżowy.

Odzwyczajamy od smoczka

Smoczek jest poczÄ…tkowo odpowiedziÄ… na silnÄ… potrzebÄ™ ssania, wystÄ™pujÄ…cÄ… u dzieci do 4.miesiÄ…ca życia. Rzadko jednak rezygnujemy z „uspokajacza” na tym etapie. Niestety odstawienie przeciÄ…ga siÄ™ nieraz do 3. a nawet 4.roku życia. Z czasem okazuje siÄ™, że dziecko ma trudnoÅ›ci z zaÅ›niÄ™ciem bez smoczka, a każdy moment wydaje siÄ™ nie być odpowiedni na odstawienie (jak nie wyrzynanie siÄ™ zÄ™bów, to szczepienie lub choroba, bÄ…dź ważne wydarzenie rodzinne). Gdy podejmiemy już decyzjÄ™ o odzwyczajaniu od smoczka, możemy spróbować różnych sposobów. Wielu rodziców stosuje metodÄ™ „popsutego smoczka”. OdcinajÄ… część do ssania tak krótko, że maluch nie jest w stanie uchwycić już smoka zÄ…bkami, a tym bardziej ssać. OczywiÅ›cie, nie podajemy ani nie kupujemy wtedy żadnego innego smoczka! Możemy też powiedzieć dziecku, że smoczek zostaÅ‚ zgubiony. Szukamy, szukamy, ale bezskutecznie. Innym sposobem jest maczanie smoczka przed podaniem go dziecku np. w soku z cytryny. Mamy wtedy nadziejÄ™, że taki smoczek nie zasmakuje maluchowi. Niektórzy rodzice próbujÄ… podejść z dzieckiem w sposób racjonalny do tematu, tÅ‚umaczÄ…c, że trzeba oddać smoczek jakiemuÅ› mÅ‚odszemu dziecku, bÄ…dź wróżce.
Jakikolwiek sposób nie wymyÅ›limy, zawsze na czas odzwyczajania od smoczka, musimy uzbroić siÄ™ w cierpliwość, opanowanie, wrÄ™cz „stalowe nerwy”. Maluch może być niespokojny, pÅ‚akać i krzyczeć, odmówić pójÅ›cia spać. Najważniejsza jest jednak nasza konsekwencja.

Odzwyczajamy od noszenia pieluszki
Dziecko zawsze musi być do tego gotowe, wykazywać zainteresowanie toaletÄ…, być może odmawiać zakÅ‚adania pieluszki. Statystycznie dobrym czasem jest 18.-24.miesiÄ…c życia. Kupujemy najlepiej zwykÅ‚y nocnik, bez dodatkowych atrakcji, na przykÅ‚ad melodyjek. Zawsze musimy zachować spokój, wytÅ‚umaczyć dziecku, że siusiu ma robić do nocniczka, przypominać za każdym razem, gdy zmoczy majteczki. Na poczÄ…tku zmoczonych ubranek bÄ™dzie sporo, dziecko musi „zaÅ‚apać”,  ze w ogóle robi siusiu (stosowanie pampersów utrudnia naukÄ™, bo dzieci nie majÄ… uczucia mokrej pupy). Za każde zaÅ‚atwienie potrzeby do nocniczka chwalimy malucha, bijemy brawo, wyrażamy nasz zachwyt.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Oczyszczacz powietrza Aldi

Wersja do druku