„Kruchy lód” to relacja z podróży w sam Å›rodek piekÅ‚a. Anna Wojtacha, korespondentka wojenna, pokazuje w szczery i bezkompromisowy sposób realia pracy na froncie, gdzie codziennie ociera siÄ™ o Å›mierć. Książkowy debiut dziennikarki prowadzi nas na zaplecze życia „turystów masakry” – jak nazwaÅ‚ niegdyÅ› korespondentów wojennych Arturo Pérez-Reverte.

 Narracja jest niemal tak dynamiczna jak wydarzenia, które opisuje autorka. Nie ma czasu na budowanie zÅ‚ożonych zdaÅ„, liczy siÄ™ tu i teraz. Wojna oczami Anny Wojtachy to pierwsza relacja polskiej korespondentki.

WOJNA – ÅšWIADOMY WYBÓR
TytuÅ‚ książki – „Kruchy lód” – zapowiada historiÄ™ niebezpiecznÄ… i nieprzewidywalnÄ…. Anna Wojtacha jako pierwsza w Polsce opisaÅ‚a, z czym mierzy siÄ™ kobieta, która wykonuje tÄ™ wciąż zdominowanÄ… przez mężczyzn profesjÄ™. ZrobiÅ‚a to bez upiÄ™kszeÅ„, wartkim i bezpretensjonalnym stylem.  Historia reporterskich wyjazdów na Bliski Wschód pokazuje caÅ‚y wachlarz zdarzeÅ„ i emocji. Brak scenariusza jest normÄ…. Niczego nie da siÄ™ przewidzieć, zaplanować. Nie ma chwili na dÅ‚ugie analizy, pozostaje uÅ‚amek sekundy na reakcjÄ™. Walka z czasem, kłótnie z żoÅ‚nierzami, kÅ‚amstwa, brud – to codzienność. Autorce udaÅ‚o siÄ™ oddać to, czego doÅ›wiadczajÄ… każdego dnia „turyÅ›ci masakry”, a co z wielu powodów nie może znaleźć siÄ™ w relacjach do wieczornych wydaÅ„ wiadomoÅ›ci.
We wstępie Anna Wojtacha odkrywa powody, dla których zdecydowała się zostać korespondentką wojenną. Nie unika mówienia o dylematach, rozterkach, cenie, którą płaci za życie na froncie. Nie wyobraża sobie jednak innego zawodu. Kiedy jest na froncie, boi się niemal bez przerwy, ale w Polsce czuje nieodpartą chęć powrotu. Korespondent wojenny to jeden z tych zawodów, któremu trzeba poświęcić się w całości albo zrezygnować z jego uprawiania. Kobieta na wojnie nie ma wcale łatwiej. To nie jest miejsce dla dam i gentlemanów. Anna Wojtacha udowadnia, że nie płeć determinuje wybór zawodu, ale cechy charakteru. Sama ma skłonności do ryzyka, wyróżnia się odwagą, bezkompromisowością, otwartym umysłem, refleksem, opanowaniem i pasją.

Å»YCIE POMIĘDZY „LAJFAMI”
Korespondenci wojenni to specyficzna grupa zawodowa, sÄ… Å‚Ä…cznikiem miÄ™dzy dwoma Å›wiatami – zostawiajÄ… za sobÄ… spokojny dzieÅ„ i wpadajÄ… w samo epicentrum wojny. Miejsce zamieszkania wyznaczajÄ… im kolejne konflikty zbrojne, nieustanne zagrożenie życia uÅ‚atwia zawieranie przyjaźni, dni podzielone sÄ… pomiÄ™dzy „lajfy” i zbieranie materiaÅ‚u do nich. KartÄ… przetargowÄ… jest news.
Za exclusiv są w stanie narazić swoje życie. Nie słuchają niczyich rozkazów, ich ścieżki wyznaczone
są przez linie ognia. Często ratuje ich intuicja. Bywa, że za kompromisy płacą najwyższą cenę. Ironią losu jest to, że śmierć reportera najbardziej przybliża telewidzom realia wojny.
Anna Wojtacha relacjonuje wojennÄ… zawieruchÄ™ m.in. z Gruzji, Afganistanu, Strefy Gazy. Å»ycie na granicy to forma naÅ‚ogu, który jak każda inna używka uzależnia i nie sposób tak po prostu jej odstawić. StÄ…d też próby powrotu do normalnego życia okupione sÄ… czÄ™sto zaÅ‚amaniem psychicznym. Szybko okazuje siÄ™, że trzeba ruszać na front, bo to jest ta „normalna” codzienność korespondenta wojennego.
Anna Wojtacha, dziennikarka, korespondentka wojenna. Urodzona w 1980 roku w Koszalinie. Pracę dziennikarską rozpoczęła dziesięć lat temu, w redakcji Teleexpressu. Następnie związana z TVN24 i Polsatem News. Obecnie współpracuje z TVP Info. Relacjonowała konflikty zbrojne w Iraku, Afganistanie, Gruzji, Izraelu i Strefie Gazy, Czadzie, a także zamachy terrorystyczne w Indiach oraz przewrót rządowy w Tajlandii. Od lat zafascynowana Rosją. Podczas wielu podróży, które odbyła po tym kraju, odwiedziła m.in. Kaukaz i Daleki Wschód. Efektem tych wypraw były reportaże.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Płeć dziecka a wiek rodziców.

Wersja do druku