Symbol różowej wstążki jest już powszechnie znany – profilaktyka raka piersi jest często jedynym sposobem, by wygrać z chorobą. Rak piersi jest najbardziej powszechnym nowotworem kobiecym, który wcześnie wykryty może być całkowicie wyleczalny.

Mammografia - czym jest?


Pierwszym i podstawowym krokiem pozwalającym na szybką i wiarygodną diagnozę nowotworu piersi jest wykonanie mammografii. Jest to badanie radiologiczne, umożliwiające wykrycie zmian nowotworowych w blisko 80% przypadkach. Mammografia jest bezbolesna, może jednak powodować uczucie dyskomfortu. Jest także bezpieczna dla zdrowia, ponieważ poziom promieniowania podczas badania jest nieznaczny.

W praktyce podczas badania jesteśmy proszone o położenie piersi na specjalnej. Następnie wykonujący badanie dociska je z góry drugą płytą, zmienia się położenie płyt, które muszą obejmować każdą pierś po bokach.

Podobnie, jak podczas innego prześwietlenia rentgenowskiego w takiej pozycji musimy wytrzymać kilka sekund, następnie lekarz opisuje wywołane zdjęcie. Dzięki regularnym badaniom (po 50. Roku życia raz w roku, wcześniej co 2 lata) lekarz jest w stanie zauważyć nawet najmniejsze zmiany w strukturze piersi od 2 do 4 lat wcześniej, zanim staną się one jawne klinicznie. Naturalny przebieg raka sutka jest zwykle bardzo długi i dlatego uważa się, że rak piersi jest chorobą przewlekłą. Pamiętajmy o tym, że im szybciej rozpoznana choroba, tym rosną szanse na całkowite wyleczenie.

Przed badaniem lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad. Może zadać kilka podstawowych pytań, takich jak np.:

- data urodzenia
- termin ostatniej miesiączki
- liczba porodów
- karmienie piersią
- stosowanie leków hormonalnych (antykoncepcja hormonalna, hormonalna terapia zastępcza)
- operacja piersi lub jajnika
- zachorowania na raka piersi lub jajnika w rodzinie  

Mammografia kiedy?

Kobietom w wieku 25-35 lat zaleca się w ramach profilaktyki badanie USG piersi. Mammografia przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet dojrzałych- mówi Magdalena Mendel, Kierownik Oddziału INVICTA Gdańsk. Dotyczy to zwłaszcza pań, które ukończyły 50 rok życia. W tej grupie ryzyko zachorowania na raka gwałtownie wzrasta, stąd media tak często poruszają temat profilaktyki. Badania profilaktyczne wykrywające zmiany chorobowe we wczesnym etapie umożliwiają szybkie podjęcie działań leczniczych.

Wskazania do badania:

- ukończone 40 lat
- zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworu piersi (występowanie raka sutka w rodzinie, dysplazja gruczołu piersiowego)
- stosowanie terapii hormonalnej
- zmiany w piersiach (guz, wciągnięcie brodawki lub skóry, wyciek z brodawki, ograniczone bóle, torbiel)

Gdzie się badać?

Szukając miejsca, w którym najlepiej wykonać badanie mammograficzne pytajmy znajomych i zawsze sprawdzajmy czy lekarz, do którego chcemy się udać posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego oraz czy pracownia ma akredytację tego towarzystwa. Oczywiście istotne są również warunki sanitarne – warto to wszystko sprawdzić zanim wybierzemy się na mammografię.  

Warto także korzystać z różnych akcji, dzięki którym możemy wykonać to badanie nieodpłatnie. Aktualnie można skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych w Klinice INVICTA w Gdańsku, w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi NFZ. Placówka ta zaprasza panie po 50 roku życia, które w ciągu ostatnich 2 lat nie wykonywały badania mammograficznego na bezpłatną mammografię bez potrzeby posiadania skierowania od lekarza.


Zadbaj o siebie i zrób mammografię – może uratować Twoje życie!