Dojrzałe pary z rozwagą planują swoją przyszłość. Nie wszyscy chcą lub mogą sobie pozwolić na powiększenie rodziny w danym momencie. Istnieje szereg sposobów na to, by zapobiec poczęciu. Jednym z nich jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Poniżej podpowiadamy wszystko, co należy wiedzieć o tej metodzie.

Jak zapobiec niechcianej ciąży?

Jak już wspomniano, na dzisiejszym etapie rozwoju medycyny dostępnych metod zapobiegania ciąży jest naprawdę wiele – począwszy od naturalnych, poprzez mechaniczne i chemiczne, a skończywszy na hormonalnych. Wybór odpowiedniego środka powinien być skonsultowany z lekarzem na podstawie wieku i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Naturalne metody antykoncepcji opierają się na trzech filarach:

  • regularnym monitorowaniu temperatury ciała,

  • obserwacji śluzu wydzielanego przez pochwę,

  • rozróżnianiu dni płodnych i niepłodnych w cyklu,

  • wykorzystaniu monitora płodności Persona.

Metody te są jednak dosyć kłopotliwe i wymagają codziennej samokontroli, a ponadto nie dają stuprocentowej pewności.

Antykoncepcja mechaniczna polega na stosowaniu prezerwatyw, błon dopochwowych, kapturków, krążków oraz wkładek (spirali).

Do środków chemicznych zalicza się preparaty plemnikobójcze, które unieruchamiają i niszczą plemniki. Dostępne są w postaci różnego rodzaju galaretek, kremów, żeli, pianek, globulek i tabletek. Z powodu małej skuteczności powinny być one stosowane łącznie ze środkami mechanicznymi.

Antykoncepcja hormonalna – jak działają tabletki antykoncepcyjne?

Antykoncepcja hormonalna polega na wprowadzeniu do organizmu kobiety syntetycznych hormonów płciowych – estrogenu i progesteronu. Ich działanie powoduje zahamowanie owulacji i zagęszczenie śluzu w szyjce macicy, w wyniku czego plemniki nie mogą do niej dotrzeć. W efekcie uniemożliwia to zapłodnienie.

Można stosować różne formy antykoncepcji hormonalnej: tabletki (jedno lub dwuskładnikowe), zastrzyki, krążki, implanty, jak również tzw. „pigułki po”, które jednak należy traktować wyłącznie w charakterze doraźnej metody ratunkowej w nagłych wypadkach (np. kiedy pęknie prezerwatywa). Wszystkie środki hormonalne dostępne są w aptekach na receptę, ponieważ nie każda forma i sposób podania leku nadaje się dla każdej kobiety. Odpowiednie dawki hormonów dobierane są indywidualnie. Nie zawsze konieczna jest wizyta w gabinecie ginekologicznym – coraz więcej poradni oferuje usługi telemedyczne. Lekarz online może, po konsultacji z pacjentką, wybrać odpowiednią formę antykoncepcji i przepisać e-receptę.

Zalety tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne stanowią bardzo wygodną formę zapobiegania ciąży (wystarczy codziennie przyjmować je doustnie). Przy prawidłowym stosowaniu ich skuteczność sięga 99%. Ponadto, pomagają regulować cykl miesięczny i zmniejszają objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. W przypadku obfitych, przedłużających się miesiączek zapobiegają powstawaniu anemii. Przyjmowanie hormonów płciowych poprawia stan cery, a nawet umożliwia pozbycie się trądziku. Warto w tym miejscu nadmienić, że hormonalna antykoncepcja zmniejsza ryzyko zachorowania na raka: jajnika, trzonu macicy, jelita grubego oraz piersi.

Wady tabletek antykoncepcyjnych

Tabletki antykoncepcyjne, z uwagi na wygodę stosowania oraz wysoką skuteczność, stanowią obecnie jedną z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Ich przyjmowanie może jednak wywoływać skutki uboczne, ponieważ hormony wpływają na pracę całego organizmu, nie tylko układu rozrodczego. Do działań niepożądanych, choć nie muszą one występować u wszystkich pań, zaliczyć można:

  • wahania nastroju,

  • spadek libido,

  • przyrost masy ciała,

  • migrenowe bóle głowy,

  • stany depresyjne.

Niektóre kobiety skarżą się ponadto na dolegliwości ze strony układu pokarmowego w postaci wymiotów. Nie zaleca się stosowania terapii hormonalnej paniom, które cierpią na choroby serca, nadciśnienie tętnicze i otyłość.

Ostatnim osiągnięciem medycyny w dziedzinie antykoncepcji są plastry, które nakleja się na skórę i wymienia po tygodniu. Nie obciążają one układu pokarmowego, a ponadto pozwalają zmniejszyć przyjmowaną dawkę hormonów przy tej samej skuteczności metody.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

antykoncepcja

Wersja do druku