W zeszły piątek (12 marca) w całej Polsce obchodziliśmy Światowy Dzień Jaskry. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się tej chorobie wzroku. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że choroba ta rokrocznie pozbawia wzroku miliony ludzi na całym świecie. By uniknąć tak drastycznych konsekwencji choroby należy pamiętać przede wszystkim o regularnych, profilaktycznych badaniach u lekarzy okulistów.

Czym objawia się choroba? W praktyce w oku chorego na jaskrę występuje efekt tzw. brudnych szyb w samochodzie. Pojawiają się ciemne plamki, znacznie zmniejsza zdolność widzenia. Według danych światowych na jaskrę cierpi 70 milionów ludzi. Szacuje się, że w przeciągu 10 lat, w związku ze starzeniem się społeczeństw, liczba ta zwiększy się do 80 milionów. Co znaczy, że co roku milion nowych osób zapadnie na tę chorobę. W Polsce problem dotyczy ok. 700 tysięcy osób, z czego leczy się niespełna 65 tysięcy. Jaskra, będąc chorobą nerwu wzrokowego, przez długi czas rozwija się całkowicie bezobjawowo. Nie powoduje bólu ani żadnych odczuwalnych niedogodnień, przez co może ją przeoczyć nawet lekarz. Podstawowym problemem leczenia jaskry jest zwykle zbyt późno postawione rozpoznanie. Najczęściej wykrywana jest przypadkowo i na zaawansowanym etapie rozwoju. Około 50% chorych podejmuje leczenie dopiero w chwili, gdy dochodzi do znacznej i nieodwracalnej utraty widzenia.

Jaskra została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (World Health Organization, WHO) za chorobę społeczną, stanowiąc jedną z głównych i najczęstszych przyczyn ślepoty w krajach gospodarczo i cywilizacyjnie rozwiniętych. Szacuje się, że 7 milionów niewidomych w tych krajach straciło wzrok z powodu jaskry. W Polsce, według danych Polskiego Związku Niewidomych ok. 18-20% osób z utratą wzroku to ofiary jaskry. Zdaniem lekarzy specjalistów rosnąca liczba osób, którym nieodwracalnie grozi ślepota z powodu jaskry, wynika przede wszystkim z braku odpowiedniej wiedzy na temat tej choroby i niedostatecznego uświadomienia społeczeństwu zagrożenia.

Czynniki ryzyka zachorowania na jaskrÄ™


Jaskra może rozwinąć się u każdego. Wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe oka jest jedynym czynnikiem ryzyka zachorowania, który można kontrolować. Do czynników ryzyka jaskry należą również:
- Wiek: ryzyko wzrasta z wiekiem, zwłaszcza po 30 roku życia
- Krótkowzroczność
- Przypadki pojawiania siÄ™ jaskry w rodzinie
- Rasa: ryzyko zachorowania na jaskrÄ™ jest wiÄ™ksze u mieszkaÅ„ców Azji  i Afryki
- Wysokie ciśnienie krwi, jak również zbyt niskie ciśnienie tętnicze

Diagnozowanie jaskry

Regularne poddawanie się kompleksowym badaniom oczu jest koniecznie do zdiagnozowania jaskry zanim dojdzie do poważnych, nieodwracalnych zmian i utraty wzroku. Jako część ogólnych badań okulista może przeprowadzić szereg testów aby stwierdzić, czy dany pacjent cierpi na tę chorobę. Test zawiera:
- Badanie ostroÅ›ci wzroku – badania z użyciem tablicy, za pomocÄ… której mierzy siÄ™ wzrok na różnych odlegÅ‚oÅ›ciach
- Badanie pola widzenia – pomiar obszaru przestrzeni, który pacjent obejmuje wzrokiem patrzÄ…c w jeden punkt; maÅ‚y zasiÄ™g pola widzenia jest symptomem jaskry
- Badanie dna oka – wykonywane po rozszerzeniu źrenicy specjalnymi kroplami, pozwala na sprawdzenie siatkówki i nerwu wzrokowego
- Tonometria – pomiar ciÅ›nienia wewnÄ…trzgaÅ‚kowego
- Gonioskopia – badanie kÄ…ta przesÄ…czania polegajÄ…ce na obserwacji kÄ…ta zawartego miÄ™dzy tÄ™czówkÄ… a rogówkÄ…





Profilaktyka i leczenie

Współcześnie jaskrę leczyć można farmakologicznie, laserowo i chirurgicznie. Wybór metody, zakresu i intensywności leczenia zależy, według Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego, od stadium zaawansowania choroby (czyli stopnia ubytku pola widzenia) w momencie rozpoznania, poziomu ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz przewidywanej długości życia pacjenta. Kluczowym dla procesu leczenia jest określenie tempa rozwoju choroby. Celem leczenia jaskry powinno być niedopuszczenie do rozwinięcia się takich ubytków w polu widzenia, które utrudnią lub uniemożliwią codzienne funkcjonowanie. Dlatego tak ważną rolę odgrywa edukacja zdrowotna, rozwijanie świadomości czynników ryzyka i badania profilaktyczne. Ze strony okulistów kluczowe jest uważne badanie dna oka i nerwu wzrokowego przy każdej, nawet rutynowej wizycie. Ten element bywa niestety czasami pomijany.

Tylko poprzez propagowanie pozytywnych wzorców i budowanie Å›wiadomoÅ›ci spoÅ‚eczeÅ„stwa w dziedzinie profilaktyki możemy skutecznie przeciwstawić siÄ™ rozwojowi tej choroby. DziÄ™ki regularnym badaniom okulistycznym jesteÅ›my w stanie wczeÅ›nie rozpoznać jaskrÄ™ i skutecznie powstrzymać jej postÄ™p.– powiedziaÅ‚ prof. dr hab. med. Jerzy Szaflik, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, Konsultant Krajowy ds. Okulistyki. PamiÄ™tajmy, że jaskra dotyka ludzi w każdym wieku. OczywiÅ›cie istniejÄ… dodatkowe czynniki, które sprzyjajÄ… jej rozwojowi, takie jak wystÄ™powanie jaskry w rodzinie czy choroby ukÅ‚adu krążenia. Jednak jedynÄ… metodÄ… skutecznego jej zapobiegania sÄ… regularne, specjalistyczne badania oczu, wykonywane u osób z grupy ryzyka przynajmniej raz do roku.– dodaÅ‚ prof. Szaflik. Nierozpoznana i nieleczona jaskra nieuchronnie prowadzi do caÅ‚kowitej, nieodwracalnej Å›lepoty. RozwijajÄ…ca siÄ™ choroba przez bardzo dÅ‚ugi okres pozostaje niezauważalna. Ubytki w polu widzenia sÄ… bardzo delikatne, a ostrość wzroku dÅ‚ugo utrzymuje siÄ™ prawidÅ‚owa. CzÄ™sto dopiero caÅ‚kowita Å›lepota jednego oka jest przyczynÄ… wizyty chorego u okulisty. Dlatego należy aktywnie poszukiwać jaskry i nie czekać z jej rozpoznaniem, aż pojawiÄ… siÄ™ objawy zauważalne przez chorego. Dla skutecznej walki z tym problemem, potrzebne jest zaangażowanie lekarzy pierwszego kontaktu, którzy poprzez wczesne rozpoznanie mogÄ… zapobiec dalszemu rozwojowi choroby. – podsumowaÅ‚ profesor Jerzy Szaflik.




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

badania wzroku

Wersja do druku