Jeśli zauważysz, ze twój wzrok się pogorszył, masz trudności z czytaniem, lub twoje oczy łzawią bez powodu, nie zwlekaj z wizytą u optometrysty. Wymienione objawy, to znak, ze potrzebujesz korekcji za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Nieleczone wady wzroku, mogą być przyczyną innych dolegliwości, takich jak zawroty i bóle głowy, pieczenie gałek ocznych i problemy z koncentracją. Optometryczne badanie wzroku zalecane jest również dzieciom, ponieważ wady wzroku mogą powodować trudności w nauce. 

 

1. Czym jest optometryczne badanie wzroku?

2. Badaj wzrok regularnie

3. Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe?

 

Czym jest optometryczne badanie wzroku?

Na początku, specjalista zwany optometrystą przeprowadzi z tobą wywiad dotyczący twojego zdrowia, trybu życia, przebytych chorób i problemów z widzeniem, w celu wstępnego określenia potrzeb wzrokowych. Pamiętaj, że oprometrysta nie jest lekarzem okulistą. Zajmuje się wyłącznie badaniem i korekcją wad wzroku. Jeśli mieszkasz w Białymstoku lub okolicach, na badanie optometryczne możesz umówić się tutaj: https://123okulary.pl/badanie-wzroku/. Aby zbadać ostrość wzroku pacjenta, specjalista użyje autorefraktokeratometru. To nic innego, niż komputerowa weryfikacja wady wzroku i określenie krzywizn rogówki. Następny etap odbędzie się z twoim aktywnym udziałem, aby określić ostrość widzenia obuocznego oraz każdego oka oddzielnie. Zachowując odpowiednią odległość badania, specjalista sprawdzi jak widzisz z daleka i z bliska. Kiedy już będzie wiadomo, jaką masz wadę wzroku, oprometrysta zaproponuje ci rozwiązanie w postaci korekcji okularowej lub kontaktowej. 

Badaj wzrok regularnie

Po czterdziestym roku życia, w ramach profilaktyki narządu wzroku, najlepiej wykonywać badanie raz na rok. W dojrzałym wieku zaczyna zanikać naturalna akomodacja wzroku, czyli przystosowanie ostrości widzenia do odległości. Poza tym praca przy komputerze, częste używanie smartfonów, zanieczyszczenia powietrza oraz sztuczne oświetlenie mają niekorzystny wpływ na ostrość widzenia. Także rodzice dzieci powinni poddawać je badaniu ostrości wzroku regularnie. Wczesna korekcja wad u najmłodszych, może doprowadzić nawet do całkowitego wyleczenia. 

Okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe?

U dzieci najlepszym rozwiązaniem będą okulary, ponieważ najmłodsi pacjenci nie poradzą sobie z ich wkładaniem i wyjmowaniem soczewek. W Salonie Optycznym 123Okulary.pl znajduje się duży wybór ładnych i modnych oprawek. Także dorośli mają w czym wybierać. Jeśli zdecydujesz się na okulary korekcyjne, to specjalista pomoże Ci dobrać odpowiedni wzór do twojego typu urody. Nauczy cię także odpowiedniej aplikacji soczewek kontaktowych, jeśli wybierzesz takie rozwiązanie. Prawidłowo założone soczewki nie powodują dyskomfortu widzenia, powinny być też niewyczuwalne. 

 

 

 

 


Najczęściej zadawane pytania


Jak często powinno się wykonywać badanie wzroku u dorosłych?

Zaleca się, aby dorośli przeprowadzali badanie wzroku co najmniej raz na 2 lata. Osoby z chorobami oczu, takimi jak jaskra lub cukrzyca, powinny wykonywać badania częściej, zgodnie z zaleceniami lekarza.

Czy istnieją jakieś przygotowania do badania wzroku, jakie należy podjąć?

Przed badaniem wzroku nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może to wpłynąć na wynik badania. W przypadku osób noszących soczewki kontaktowe zaleca się, aby nie nosiły ich co najmniej przez 24 godziny przed badaniem, aby dać oczom czas na odpoczynek.

Jakie testy są wykonywane podczas optometrycznego badania wzroku?

W trakcie badania wzroku wykonuje się wiele różnych testów, takich jak optyczny pomiar refrakcji, badanie pola widzenia, tonometrię i badanie dna oka. Optometryści mogą również przeprowadzać dodatkowe testy, takie jak badanie przesłyszenia, aby dokładnie ocenić stan pacjenta.

Co zrobić, jeśli wynik badania wzroku jest nieprawidłowy?

Jeśli wynik badania wzroku jest nieprawidłowy, optometrysta może zalecić noszenie okularów lub soczewek kontaktowych, aby skorygować problemy z widzeniem. W przypadku wykrycia choroby oczu, takiej jak jaskra lub zaćma, optometrysta może skierować pacjenta do specjalisty.

Czy badanie wzroku jest bolesne?

Badanie wzroku jest zazwyczaj bezbolesne i nieskomplikowane. Niektóre testy, takie jak tonometria, mogą powodować niewielki dyskomfort, ale są one zazwyczaj krótkotrwałe. Jeśli pacjent odczuwa jakiekolwiek niepokojące objawy w trakcie badania wzroku, powinien poinformować optometrystę.


Podobne artykuły:


Wersja do druku