Antybiotyki są wciąż uważane za najskuteczniejsze leki zwalczające poważne zakażenia bakteryjne. W okresie jesienno-zimowym sięgamy po nie, upatrując zbawiennej mocy. Dane statystyczne pokazują, że są one nagminnie nadużywane i często stosowane niezgodnie z ich przeznaczeniem.

Można przypuszczać, że niebawem preparaty te mogą przestać być skuteczne, gdyż bakterie stają się coraz bardziej oporne. Ponadto kuracje antybiotykami w konsekwencji prowadzą do ujawniania się niepożądanych efektów, chociażby takich jak infekcje miejsc intymnych u kobiet.

Antybiotyki sÄ… zwiÄ…zkami organicznymi stosowanymi jako leki przeciwdziaÅ‚ajÄ…ce infekcjom wywoÅ‚ywanym przez drobnoustroje takie jak bakterie, grzyby czy pierwotniaki. Pierwsze antybiotyki powstaÅ‚y na bazie penicyliny i otrzymano je z hodowli głównie pleÅ›ni i grzybów. Obecnie wiele z nich wytwarza siÄ™ w drodze syntezy w przemysÅ‚owych procesach technologicznych. Sukces i postÄ™p medycyny pozwoliÅ‚y na rozwój w dziedzinie  antybiotykoterapii. Współczesne antybiotyki to potężna rodzina leków, obejmujÄ…ca zwiÄ…zki o różnej budowie chemicznej i odmiennym spektrum dziaÅ‚ania, które majÄ… zdolność niszczenia bakterii lub hamowania ich wzrostu. SÄ… silnÄ… broniÄ… w walce z drobnoustrojami, głównie bakteriami. Niestety siÄ™gajÄ…c po antybiotyk niszczymy najczęściej caÅ‚Ä… mikroflorÄ™ bakteryjnÄ… w naszym organizmie, i to zarówno tÄ™ chorobotwórczÄ… jak i dobre bakterie Lactobacillus. Pozbywamy siÄ™ zatem nie tylko szczepów bakterii, które wywoÅ‚ujÄ… chorobÄ™, ale również tych, które dziaÅ‚ajÄ… ochronnie i sÄ… szczególnie istotne dla zdrowia intymnego kobiet.

Wybierz pigułkę

Dla jednych panaceum na wszystko, dla innych wymysÅ‚ koncernów farmaceutycznych – antybiotyki wzbudzaÅ‚y i jeszcze dÅ‚ugo wzbudzać bÄ™dÄ… wiele kontrowersji. WedÅ‚ug statystyk uzyskanych w programie monitorowania konsumpcji antybiotyków ESAC (European Surveillance of Antibiotic Consumption), Polska znajduje siÄ™ w pierwszej dziesiÄ…tce wÅ›ród krajów europejskich pod wzglÄ™dem iloÅ›ciowego spożycia antybiotyków na przeciÄ™tnego mieszkaÅ„ca. Na 1000 osób 25 stosuje je codziennie, a wraz z nastaniem aury jesienno-zimowej ich sprzedaż wzrasta nawet czterokrotnie.

Od dawna wiadomym jest, że antybiotyki niszczÄ… bakterie albo hamujÄ… ich rozmnażanie, wywoÅ‚ujÄ…c zmiany w prawidÅ‚owej mikroflorze caÅ‚ego organizmu czÅ‚owieka. Najbardziej narażony na spustoszenie jest przewód pokarmowy oraz Å›rodowisko pochwy u kobiet. Antybiotyki nie rozróżniajÄ… dobrych i pożytecznych bakterii od tych, które leżą u podÅ‚oża choroby. NiszczÄ… wszystko – zabijajÄ… nawet te dobre bakterie, które odpowiadajÄ… za zachowanie kwaÅ›nego Å›rodowiska w pochwie. Dochodzi wówczas do zmniejszenia iloÅ›ci lub nawet caÅ‚kowitego zniszczenia dobrych bakterii paÅ‚eczek kwasu mlekowego i podwyższenia poziomu pH do zasadowego, które nie stanowi skutecznej bariery dla rozwoju chorobotwórczych bakterii i grzybów co w efekcie doprowadza do rozwoju infekcji bakteryjnych narzÄ…dów kobiecych tj. bakteryjnego zakażenia pochwy (waginoza bakteryjna), drożdżycy, nawrotowego zakażenia dróg moczowych lub grzybicy. DolegliwoÅ›ci te zwykle objawiajÄ… siÄ™ Å›wiÄ…dem, upÅ‚ywami, pieczeniem. Bagatelizowanie problemu lub zÅ‚a diagnoza może doprowadzić do przewlekÅ‚ego, czÄ™sto nierozpoznawalnego zakażenia miejsc intymnych, bÄ™dÄ…cego także przyczynÄ… bezpÅ‚odnoÅ›ci.  





Bezpieczny antybiotyk

Szczególnie ważne dla zdrowia intymnego kobiety jest utrzymywanie kwaśnego pH pochwy oraz równowagi mikrobiologicznej jej środowiska zdominowanego przez dobre bakterie Lactobacillus, które zostają zaburzone jako wynik ubocznego działania antybiotyków. Sposobem, który pozwoli przywrócić równowagę środowiska pochwy jest osłonowe zastosowanie już w trakcie przyjmowania antybiotyku doustnego probiotyku ginekologicznego zawierającego specjalnie wyselekcjonowane o naukowo potwierdzonym działaniu szczepy Lactobacillus, które posiadają zdolność jednoczesnej kolonizacji nabłonka pochwy i układu pokarmowego. Fundamentalne znaczenie ma tu prawidłowa wiedza na temat probiotyków i istnienia podziału na probiotyki gastrologiczne [wskazane dla dzieci, mężczyzn w przebiegu zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego] oraz probiotyki ginekologiczne, które wywierają podwójne korzystne działania tj. zarówno normalizują środowisko mikrobiologiczne jelita jak i układu moczowo-płciowego kobiety. Te właśnie probiotyki ginekologiczne powinny stosować kobiety bez względu na fakt z jakiej przyczyny stosują antybiotyk tj. lecząc zapalenie gardła, górnych dróg oddechowych, pęcherza moczowego czy inne. Specjalnie dedykowane kobiecej fizjologii bakterie probiotyczne Lactobacillus znajdują się tylko w sprawdzonych doustnych probiotykach ginekologicznych, m.in. LaciBios femina, czyli preparatach zawierających żywe i aktywne bakterie probiotyczne, których skład potwierdzono naukowo i zbadano ich skuteczność. Podane w odpowiedniej ilości wywierają efekt prozdrowotny wpływ na zdrowie intymne kobiety.

Oto kilka rad, o których nie można zapominać:

-Zażywaj lekarstwo na godzinę lub dwie przed posiłkiem. Każde spożycie zwłaszcza węglowodanów (np. warzywa, produkty zbożowe), obniża przyswajanie substancji zawartych w leku.
-Połykaj całe kapsułki. Jeśli rozdrobnisz lek, do żołądka dotrze mniejsza jego dawka.
-Nie popijaj leku sokami cytrusowymi, mlekiem ani napojami mlecznymi. Związki zawarte w sokach utrudniają wchłanianie leku z przewodu pokarmowego.
-Antybiotyk  zażywaj w równych odstÄ™pach czasu i nie modyfikuj dawki. Zwykle antybiotyk podaje siÄ™  co 4, 6 lub 8 godzin, zaÅ› leki nowej generacji 1 - 2 razy na dobÄ™.
-Nie łącz antybiotyku z alkoholem. Nawet nieduża dawka alkoholu może wpłynąć na działanie antybiotyku i potęgować działania uboczne.
-Wyłącz z diety preparaty zawierające żelazo, wapń oraz leki stosowane w nadkwaśności żołądka. Połączenie substancji obniża skuteczność antybiotyku. Zrezygnuj z przyjmowania witamin, które są dobrą pożywką dla bakterii przewodu pokarmowego. Aby wzmocnić organizm sięgnij po witaminy po zakończeniu kuracji antybiotykiem.
-Kontynuuj kurację nawet po ustąpieniu objawów. Zwykle leczenie trwa 3, 7 albo 10 dni. Ale o tym decyduje lekarz. Już w środku terapii, gdy antybiotyk zabije większość bakterii, poczujesz się lepiej. Trzeba jednak brać lek do końca. W przeciwnym razie część bakterii zacznie się znowu rozmnażać, powodując nawrót choroby.
-Stosuj antybiotyk tylko po konsultacji z lekarzem. SiÄ™ganie po lek, który pozostaÅ‚ po poprzedniej, pozornie podobnej, chorobie, może nie tylko ci nie pomóc, ale wrÄ™cz poważnie zaszkodzić.  
-Po zażyciu ostatniej dawki lekarstwa zadbaj o odbudowanie naturalnej flory bakteryjnej układu pokarmowego Już w trakcie kuracji antybiotykami powinno się stosować preparat probiotyczny, który pomoże odbudować naturalną florę bakteryjną. Pomogą w tym preparaty zawierające żywe kultury bakterii kwasu mlekowego . Przywracają one właściwy skład flory i wzmacniają naturalne siły obronne organizmu.
-Nie zapominaj także o ochronie ukÅ‚adu moczowo-pÅ‚ciowego. Same probiotyki przeznaczone dla ukÅ‚adu pokarmowego nie wystarczÄ…. Należy siÄ™gać również po  probiotyki ginekologiczne, dedykowane profilaktyce zdrowia intymnego kobiety, które uÅ‚atwiÄ… przywrócenie wÅ‚aÅ›ciwej flory bakteryjnej zarówno po jak i w trakcie kuracji antybiotykowej.

Antybiotyki sÄ… czÄ™sto jedynym sposobem na pokonanie groźnej choroby. Niestety, takie kuracje wiążą siÄ™ również z poważnymi dla zdrowia kobiety skutkami ubocznym. Mimo to stosujÄ…c siÄ™ do prostych zasad możemy zminimalizować skutki uboczne przyjmowania antybiotyków, a tym samym skutecznie zadbać o zdrowie (również intymne), które  jest  podstawÄ… zdrowia każdej kobiety.





Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Czy pieczone jabłka są tuczące
Ile kalorii ma suruwka z porów
zaszycie alkoholowe

Wersja do druku