Wszywka alkoholowa to lek, który lekarz podaje pacjentowi podskórnie. Przeznaczona jest dla pacjentów, którzy podjeli świadomą decyzje o zaprzestaniu spożywania alkoholu. Skonstruowana jest tak, aby po spożyciu alkoholu osoba odczuwała nieprzyjemne skutki zatrucia alkoholowego - ma to zniechęcić osobę uzależnioną do ponownego sięgania po alkohol. Należy już na początku podkreślić fakt, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej a jedynie może być wzmocnieniem procesu terapii leczenia uzależnień.

 


 

Wszywka alkoholowa - co to jest?

Zaszycie alkoholowe Warszawa stosowane jest w celu wzmocnienia leczenia choroby alkoholowej. Wszywka alkoholowa, inaczej Esperal to tabletki, które zawierają substancję czynną - disulfiram. Esperal zostaje podany podskórnie, a tabletki przez cały czas uwalniają do krwioobiegu jednostki substancję czynną, która w połączeniu z alkoholem powoduje objawy zatrucia alkoholowego. Działanie wszywki alkoholowej to kilka miesięcy. Zadaniem uwalnianej do krwi pacjenta substancji czynnej jest hamowanie metabolizmu alkoholu. Sprawia to, że w momencie spożycia alkoholu w organizmie jednostki odkłada się aldehyd octowy, który nie przekształca się w kwas octowy.  Wówczas u takiej osoby możemy zaobserwować objawy takie jak: nudności, wymioty, zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy, skoki temperatury, niedociśnienie czy kołatanie serca.

Ważnym jest podkreślenie, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą terapii leczenia uzależnień. Podanie wszywki alkoholowej ma za zadanie skuteczne zniechęcenie jednostki do ponownego spożywania alkoholu.

 

Wszywka alkoholowa - zastosowanie

Esperal, czyli wszywkę alkoholową stosuje się u osób zmagających się z choroba alkoholową, które wyraziły jasna i klarowną chęć zaprzestania spożywania alkoholu. Ważne jest tutaj, aby osoba uzależniona podjęła samodzielną decyzję o pozostaniu w stanie trzeźwości. Wszywka alkoholowa zostaje podana przez lekarza. Specjalista umieszcza pod skórą pacjenta od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek zawierających wspomnianą wyżej substancję czynną. Okres działania Esperalu szacuje się na kilka miesięcy. Procedurę zabiegu można ponownie powtórzy po okresie minimum ośmiu miesięcy.

 

Rodzaje wszywek alkoholowych

Najpopularniejszą formą wszywki alkoholowej jest jej podskórna wersja, jednak istnieje też metoda doustnego przyjmowania disulfiramu.

 1. Wszywka alkoholowa - podskórna - lekarz rozmiesza pod skóra pacjenta wcześniej przygotowany zestaw jałowych tabletek, które wydzielają substancję czynną do krwioobiegu pacjenta. Zaletą tej metody jest jednorazowe podanie Esperalu, który działa przez okres kilku miesięcy.
 2. Wszywka alkoholowa - przyjmowanie doustne - disulfiram można przyjmować również w postaci doustnej. Produkt ten nazywa się Anticol. Tabletki należy zażywać raz na dobę. Czas tej terapii określany jest indywidualnie przez lekarza w każdym przypadku. Niewątpliwym minusem tej terapii jest konieczność codziennego przyjmowania tabletek.

 

Wszywka alkoholowa - kontekst historyczny

Pożądane działanie disulfiramu odkryto w latach 40. XX wieku. Dziś lek ten jest wycofany z użytku w Stanach Zjednoczonych oraz krajach Europy Zachodniej. W Polsce produkcję wszywek alkoholowych wstrzymano w 2008 roku. Nastąpiło to z powodu powstałych kontrowersji wokół wykorzystywania Esperalu do leczenia choroby alkoholowej. Natomiast produkcję wznowiono już dwa lata później i trwa ona do dziś. W naszym kraju Esperal stosowany jest jako pomoc w leczeniu choroby alkoholowej, a jego zastosowanie wymaga świadomej zgody pacjenta.

 

Przeciwwskazania do stosowania wszywek alkoholowych

Podanie wszywki alkoholowej jest wzmocnieniem terapii leczenia uzależnień jednak nie jest ono przeznaczone dla wszystkich osób, które wyraziły świadomą zgodę na jej przyjęcie. Kto nie może skorzystać z Esperalu?

 • Przeciwwskazaniem do podania wszywki alkoholowej jest uczulenie na disulfiram, tiokarbaminiany, lub inny składnik leku.
 • Przeciwwskazaniem do podania wszywki alkoholowej są występujące u pacjenta problemy sercowo - krążeniowe. Mowa tutaj o schorzeniach takich jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca, niewydolność obwodowa krążenia (przechorowana w przeszłości).
 • Przeciwwskazaniem do podania wszywki alkoholowej są występujące próby samobójcze, myśli samobójcze, psychozy czy zaburzenia psychiczne. Co ważne z tej listy wykluczone zostały ostre psychozy alkoholowe.
 • Przeciwwskazaniem do podania wszywki alkoholowej jest moment, gdy pacjent jest pod wpływem alkoholu lub kiedy sięgał po alkohol ewentualnie leki zawierające alkohol w ciągu ostatnich dwunastu godzin.
 • Przeciwwskazaniem do podania wszywki alkoholowej jest również okres ciąży, podejrzenie ciąży lub planowanie ciąży w najbliższym okresie. Jednak w tych przypadkach lekarz podejmuje ostateczną decyzję.

Przed przyjęciem wszywki alkoholowej pacjent powinien poinformować lekarza o chorobach takich jak cukrzyca, epilepsja, choroby serca lub choroby układu oddechowego, gdyż posiadanie wszywki alkoholowej w momencie, gdy jednostka złamie się i sięgnie po alkohol, może zaostrzyć przebieg tych chorób.

Podczas stosowanie wszytwki alkoholowej zaleca się uważne czytanie etykiet, ponieważ nawet mała ilość alkoholu zawarta w cukierkach, płynie do płukania jamy ustnej lub innych substancjach codziennego użytku może negatywnie wpływać na samopoczucie pacjenta i wywołać objawy zatrucia alkoholowego.

 

Wszywka alkoholowa - występowanie działań niepożądanych

Po wykonaniu zabiegu oraz przyjęciu nowej substancji dla organizmu tak jak w każdym innym przypadku mogą ale nie muszą wystąpić działanie niepożądane. Do działań niepożądanych wszywki alkoholowej zaliczyć można:

 • nudności
 • wymioty
 • senność
 • impotencja, która przemija
 • duża męczliwość organizmu
 • odczuwalny w jamie ustnej smak czosnku
 • odczuwalny w jamie ustnej metaliczny posmak
 • stany depresyjne
 • mania
 • reakcje psychotyczne
 • stany paranoiczne
 • schizofrenia
 • alergiczne reakcje skórne
 • zapalenie nerwów obwodowych
 • uszkodzenie hepatocytów

Należy uważnie obserwować swój organizm a o wszelkich reakcjach niepożądanych natychmiast należy poinformować lekarza.

 

Wszywka alkoholowa - ile to kosztuje?

Wszywka alkoholowa w naszym kraju nie jest refundowana, oznacza to, że za zabieg trzeba zapłacić z prywatnych pieniędzy. Koszt podania wszywki alkoholowej zależny jest od miejsca, lekarza oraz miasta. Zazwyczaj jest to kwota kilkuset złotych.

Należy pamiętać, że leczenie choroby alkoholowej w Polsce jest bezpłatne zarówno dla osób ubezpieczonych jak i tych, którzy ubezpieczenia nie posiadają.

Wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Działanie Esperalu w połączeniu z alkoholem ma trwale zniechęcić jednostkę do ponownego zażywania alkoholu. Należy jednak pamiętać, że posiadając wszywkę alkoholową nakładamy na siebie bezwzględny zakaz spożywania alkoholu w celu zadbania o nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu wywołuje silne objawy zatrucia alkoholowego zaczynając od nieprzyjemnego i natarczywego bólu głowy, kończąc na zagrożeniu życia jednostki.


Najczęściej zadawane pytaniaPodobne artykuły:

ksi??ki dla dzieci

Wersja do druku