Dobroczynne właściwości olejków aromatycznych wykorzystywane były już w starożytności. Już wtedy – choć składniki olejków nie były jeszcze rozpoznane - zauważono, że substancje ukryte w roślinach mają zbawienny wpływ na zdrowie i samopoczucie.

.Dziś już wiemy, że starożytni mieli rację, wiemy nawet które zapachy mogą pomóc w konkretnej dolegliwości. Jakie tajemnice skrywa w sobie aromaterapia i gdzie możemy się z nią spotkać?

Termin aromaterapia tłumaczony jest często jako leczenie zapachami – jednak nie jest to pełne wyjaśnienie istoty tego rodzaju zabiegów. Aromaterapia wykorzystuje iście magiczne substancje, które skrywają w swoim wnętrzu rośliny. Olejki te, to zawarte w roślinach mieszaniny różnych związków chemicznych o skomplikowanym składzie. Występują one we wszystkich częściach roślin – liściach, owocach, kwiatach, łodygach, korzeniach a nawet korze.

Ludzie od wieków pozyskują olejki, bowiem odkryli, że aromaty w nich zawarte nie tylko pobudzają i poprawiają nastrój, ale potrafią leczyć i podnosić odporność organizmu. Niektóre z nich mają właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Już Hipokrates zalecał stosowanie olejków przy okazji masaży czy kąpieli.

Naturalne olejki eteryczne pozyskuje się w procesie destylacji roślin aromatycznych poddając je działaniu pary wodnej. Uzyskane w ten sposób czynne biologicznie substancje zapachowe wprowadza się do organizmu poprzez układ oddechowy (inhalacje) lub przez skórę (masaż, kąpiel, kompresy). Ważna informacja – olejków aromatycznych nigdy nie stosuje się w czystej, nierozcieńczonej postaci.

Gdzie można spotkać aromaterapię

Olejki eteryczne to wspaniały sposób na wprowadzenie odrobiny świata wellness do własnego mieszkania. Dodane do kąpieli czy rozcieńczone z wodą i parujące w pokojach zapewnią spokój i odrobinę relaksu. Wykorzystaniem olejków zajmuje się także kosmetyka. Olejki eteryczne często spotykane są jako składnik np. balsamów. Gabinety kosmetyczne także starają się wprowadzić błogą atmosferę, stosując w swoich wnętrzach olejki.

Korzystny wpływ zapachów na swoich klientów zauważyły także... hotele. Przestaje już dziwić, że w hotelowych korytarzach i przy recepcji czujemy kojące zapachy, a np. w hotelowej kawiarni zapach kawy jest wzmacniany kawowym aromatem.     

Aromaterapię doceniają na świecie także gabinety lekarskie i duże korporacje. Pomału magiczna moc zapachów dociera do wszystkich sfer naszego życia i subtelne zapachy - uspokajające u lekarza czy dodające energii w miejscu pracy - mogą już niedługo stanowić naszą codzienność.





W dostarczaniu takich zapachów pomaga technika. Nowoczesne pompy zapachowe mogą być stosowane zarówno w domach jak i obiektach użyteczności publicznej. Jedna pompa może rozprowadzać od jednego do kilku zapachów. Posiadają regulację częstotliwości dozowania oraz wielkości dawek. W dużych obiektach nie ma konieczności instalacji kilku pomp. „Dzięki możliwości współpracy z wentylacją mechaniczną, zapach z jednej pompy może zostać rozprowadzony do wielu pomieszczeń. Rozwiązanie to szczególnie cenią sobie hotele oraz gabinety odnowy biologicznej” - tłumaczy Anna Pogoda z wedi Polska.

Zapach – Twój sojusznik w walce z dolegliwościami

Medycyna przez długi czas sceptycznie podchodziła do dziedziny aromaterapii. Nastawienie lekarzy z czasem jednak poprawiło się i obecnie są skłonni zaakceptować aromaterapię jako  formę ziołolecznictwa, którą niejednokrotnie także polecają.
Jedno jest pewne: obcowanie z zapachami nie powinno zaszkodzić. Podczas stosowania olejków eterycznych należy jednak pamiętać o podstawowej zasadzie: zapach olejków używanych w danym zabiegu musi się podobać osobie korzystającej z terapii. Jeśli ktoś nie akceptuje danego zapachu, to nie uda mu się skorzystać z dobroczynnego działania olejku. Nieprzyjemny dla organizmu zapach powoduje napięcie, a to przekreśla przyjemne doznania.    
Pamiętać należy także, aby w terapii wykorzystywać olejki o sprawdzonej jakości. A oto kilka przykładowych dolegliwości, w których pomocny może być konkretny olejek:

ROZDRAŻNIENIE, ZMIENNE NASTROJE: sandałowy, cyprysowy, pomarańczowy, mandarynkowy;
STRES, NAPIĘCIE: róża, melisa, ylang-ylang, szałwia;
LĘKI: cedr, limonka, ylang-ylang, mandarynka;
DEPRESJE: ylang-ylang, limonka, pomarańcza, drzewo różane;
BRAK KONCENTRACJI, ZMĘCZENIE UMYSŁOWE: mięta, rozmaryn, bazylia;
BEZSENNOŚĆ: rumianek, mandarynka, lawenda, melisa, róża;
APATIA: mięta, rozmaryn, tymianek;
BÓLE GŁOWY: rumianek, lawenda, bazylia, róża;
PRZEZIĘBIENIE, GRYPA: anyż, sosna, tymianek, eukaliptus, mięta;
WYSOKIE CIŚNIENIE: róża, cytryna, ylang-ylang, szałwia;


Niektóre zapachy mogą działać także jako afrodyzjaki. Przykładami takich zapachów są: koper włoski, rozmaryn, goździk, sandałowy, ylang-ylang oraz róża.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

b?l brzucha

Wersja do druku