Grypa żołądkowa, czyli nieżyt żołądkowo-jelitowy, to trwająca kilka dni dolegliwość, która wiąże się z nieprzyjemnymi objawami takimi jak biegunka czy nudności. W jaki sposób możemy ją zwalczać?


Czym jest grypa żołądkowa? Jakie daje objawy?

Nieżyt żołądkowo-jelitowy to zakażenie wirusowe, które występuje sezonowo - w krótkim okresie atakuje znaczną populację. Głównymi objawami tego schorzenia są biegunki oraz nudności i wymioty. Ponadto w trakcie nieżytu może pojawić się gorączka, dreszcze, bóle brzucha i inne

Co powoduje występowanie grypy żołądkowej?

Choć na schorzenie to potocznie określamy mianem grypy, to nie ma ona nic wspólnego z faktyczną grypą, którą powodują różne wirusy grypy. Co za tym idzie, szczepienie przeciwko grypie nie chroni w żaden sposób przed zachorowaniem na grypę żołądkową, gdyż jest ona efektem obecności norowirusów, adenowirusów i astrowirusów w ludzkim organizmie (rzadziej odpowiedzialne są bakterie). Aby określić, co faktycznie jest przyczyną, przeprowadza się laboratoryjne badania diagnostyczne. Zazwyczaj są to badania próbek kału, badania genetyczne, jak również testy serologiczne w surowicy krwi oraz testy immunoenzymatyczne.

Podobieństwo między schorzeniami-grypami bierze się stąd, iż czasami w wypadku występowania nieżytu żołądkowo-jelitowego pojawiają się wspomniane dreszcze czy gorączka. Warto również pamiętać, iż zarażenie grypą żołądkową następuje drogą pokarmową i kropelkową. W trakcie choroby istotne jest zachowanie higieny, mycie pokarmów - szczególnie po ustaniu objawów, gdyż nosiciel wirusów nadal może zarażać.

Jak łagodzić objawy grypy żołądkowej?

Nieżyt żołądkowo-jelitowy określa się mianem schorzenia samoograniczającego się, co oznacza, że już po 5-7 dniach chorzy odczuwają znaczną poprawę, a najmniej przyjemne objawy utrzymują się do 3 dni. Warto w tym czasie spożywać sporo wody niegazowanej oraz uzupełniać elektrolity. Pomocne mogą być także napary z mięty i szałwii. W trakcie schorzenia należy również zrezygnować z potraw ciężkostrawnych oraz alkoholu. Jednocześnie przedłużające się biegunki mogą spowodować wyjaławianie układu pokarmowego. Wówczas w miejsce bakterii probiotycznych pojawią się drobnoustroje chorobotwórcze (np. bakterie z rodziny Campylobacter czy Salmonella), które utrudniają wchłanianie substancji pokarmowych. W takiej sytuacji możemy zastosować probiotyk, który pomoże w ustabilizowaniu mikroflory jelitowej.

trilac®

W przypadku leku OTC (over the counter, czyli wydawanego bez recepty) trilac® mówimy o 3 szczepach bakterii kwasu mlekowego przebadanych pod kątem skuteczności. Jedna kapsułka zawiera 1,6 x 109 CFU bakterii kwasu mlekowego:
  • Lactobacillus acidophilus (La-5),

  • Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27),

  • Bifidobacterium lactis (Bb-12).Wymienione wyżej bakterie probiotyczne mają zdolność adhezji (przylegania do nabłonka układu pokarmowego) oraz wykazują działania antagonistyczne i konkurencyjne względem drobnoustrojów patogennych. Lek OTC trilac® zaleca się spożywać 1-2 kapsułki doustnie 3 razy na dobę przez 2 tygodnie do miesiąca. Potem dawkowanie może być zmniejszone do 2 kapsułek na dobę. Kapsułki najlepiej spożywać z dużą ilością płynu podczas posiłku lub godzinę przed posiłkiem. TRILAC • kapsułki, 20 sztuk • Produkt leczniczy • Substancja czynna: 1 kapsułka zawiera 1,6 x 10⁹ CFU bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus acidophilus (La-5) 37,5%, Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (Lb-Y27) 25%, Bifidobacterium lactis (Bb-12) 37,5% • Wskazania: poantybiotykowe zapalenie jelit ze szczególnym uwzględnieniem leczenia wspomagającego rzekomobłoniastego zapalenia okrężnicy, głównie przy nawracającym rzekomobłoniastym zapaleniu okrężnicy, zapobieganie biegunce podróżnych, leczenie wspomagające po antybiotykoterapii • Podmiot odpowiedzialny: Zakład Farmaceutyczny AMARA sp. z o.o., ul. Stacyjna 5, 30-851 Kraków

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Nr medyczny: TRI06123Bibliografia:
  1. Łoś-Rycharska E., Czerwionka-Szaflarska M., Biegunki rotawirusowe – dlaczego warto im zapobiegać, “Przegląd Gastroenterologiczny” 2011; 6 (2): 60–68.

  2. Tokarz-Deptuła B., Deptuła W., Probiotyki, a układ odpornościowy przewodu pokarmowego ssaków, “Postępy mikrobiologii”, 2017, 56, 2, 157–162.

  3. Czerwionka-Szaflarska M., Adamska I., Ostra biegunka u dzieci - najnowsze wytyczne, “Forum Medycyny Rodzinnej” 2009, tom 3, nr 6, 431–438.


Najczęściej zadawane pytania


Co to jest grypa żołądkowa i czym różni się od zwykłej grypy?

Grypa żołądkowa, znana również jako wirusowe zapalenie żołądka i jelit, to infekcja przewodu pokarmowego. Jest to stan różny od grypy sezonowej, która atakuje układ oddechowy. Grypa żołądkowa jest zazwyczaj spowodowana wirusami, takimi jak norowirus czy rotawirus.

Jakie są główne objawy grypy żołądkowej?

Typowe objawy grypy żołądkowej obejmują nudności, wymioty, biegunkę, bóle brzucha, gorączkę, bóle mięśni oraz ogólne osłabienie. Objawy te mogą się różnić w zależności od osoby i zazwyczaj trwają od 1 do 3 dni.

Jak można zarazić się grypą żołądkową?

Grypa żołądkowa rozprzestrzenia się głównie przez kontakt z zainfekowaną osobą lub przez spożycie zanieczyszczonej żywności lub wody. Może być także przenoszona przez zanieczyszczone powierzchnie, na których znajdują się wirusy.

Jakie są najlepsze metody leczenia grypy żołądkowej?

Leczenie grypy żołądkowej skupia się głównie na łagodzeniu objawów i zapobieganiu odwodnieniu. Zalecane jest picie dużej ilości płynów, spożywanie lekkostrawnej diety oraz odpoczynek. W ciężkich przypadkach, szczególnie u dzieci i osób starszych, może być konieczna konsultacja lekarska lub hospitalizacja.

Czy można zapobiec grypie żołądkowej?

Zapobieganie grypie żołądkowej polega głównie na przestrzeganiu higieny, takiej jak częste mycie rąk, unikanie kontaktu z osobami chorymi, a także właściwe przechowywanie i przygotowywanie żywności. Szczególnie ważne jest mycie rąk po korzystaniu z toalety, przed jedzeniem oraz po kontakcie z osobami chorymi.


Podobne artykuły:


Wersja do druku