Negatywne oddziaÅ‚ywanie stresu, wszechobecnego w życiu każdego z nas, nie omija również kotów. Proste z pozoru czynnoÅ›ci – wizyta u weterynarza, podawanie leku – mogÄ… wywoÅ‚ywać znaczny stres u naszych czworonożnych przyjaciół.

Stres jest zjawiskiem biologicznym, stanowiÄ…cym reakcjÄ™ organizmu na jakiekolwiek stawiane mu wymagania fizyczne lub psychiczne. Zjawisko to powstaje w momencie, kiedy przekroczona zostaje wytrzymaÅ‚ość indywidualnego systemu kontroli, co ogranicza lub sprawia wrażenie ograniczenia sprawnoÅ›ci danego organizmu. WedÅ‚ug raportu Denis’a Turner’a, współ-autora Tabeli Kociego Stresu wizyta w klinice weterynaryjnej na rutynowe badania odrobaczajÄ…ce jest sama w sobie stresujÄ…ca dla kota. ZÅ‚apanie i uwiÄ™zienie kota w klatce, transport do weterynarza, gÅ‚oÅ›ne haÅ‚asy, nowe widoki, obce zapachy to podstawowe, jego zdaniem, czynniki wpÅ‚ywajÄ…ce na stres.

Z badań przeprowadzonych przez Bayer Animal Health wśród 1,800 właścicieli kotów w Europie
i w USA, wynika, że najbardziej stresogennymi czynnikami dla ich pupili są: hałas, umieszczenie
w klatce transportowej oraz wizyta w klinice weterynaryjnej. Do tego dochodzÄ… badania i zabiegi, jakim poddawane sÄ… zwierzÄ™ta, niektóre metody tresury, transport, skoÅ„czywszy na aktach zamierzonego okrucieÅ„stwa.  Badania Bayer Animal Health dowiodÅ‚y, że 50% wÅ‚aÅ›cicieli kotów uważa za stresujÄ…ce podawanie kotu tabletki odrobaczajÄ…cej; dwie trzecie uważajÄ…, że nie jest to wcale Å‚atwy proces, a niektórzy nawet nie majÄ… pewnoÅ›ci, że kot faktycznie spożyÅ‚ piguÅ‚kÄ™. Odrobaczanie metodÄ… innÄ… niż zakraplanie na skórÄ™ może być wiÄ™c niesamowicie traumatycznym przeżyciem dla kota, a rozwiÄ…zanie, które pomogÅ‚oby ograniczyć ten stres, bÄ™dzie korzystne dla relacji miÄ™dzy kotem a weterynarzem oraz miÄ™dzy weterynarzem a wÅ‚aÅ›cicielem zwierzÄ™cia. W badaniu 75% wÅ‚aÅ›cicieli kotów odpowiedziaÅ‚o, że woleliby odrobaczyć kota za pomocÄ… preparatów nowej generacji, typu spot-on (nakraplanie na skórÄ™), niż przy użyciu Å›rodków podawanych doustnie.

Lekarze weterynarii zalecają poddawanie kotów, zarówno młodych, jak i dorosłych, regularnej kontroli pasożytniczej, aby ograniczyć możliwość infekcji oraz wyeliminować ryzyko transferu choroby odzwierzęcej na ludzi (zoonozy).






Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

sport

Wersja do druku