Masz już 45 lat, przekroczyÅ‚aÅ› 50. rok życia, a może po prostu jesteÅ› kobietÄ…, która z niepokojem spoglÄ…da w przyszÅ‚ość, zastanawiajÄ…c siÄ™, co CiÄ™ czeka? Czy menopauza musi budzić lÄ™k i sprawiać, że czujesz siÄ™ mniej atrakcyjna, pozbawiona seksapilu i radoÅ›ci życia? Pora na zÅ‚amanie stereotypów. DziÅ› udowadniamy, że można zapomnieć o mÄ™czÄ…cych dolegliwoÅ›ciach – i rozpocząć nowy etap: z nowÄ… energiÄ… i ochotÄ… na życie.

Menopauza – w zgodzie z naturÄ…

Przekwitanie, inaczej klimakterium brzmi dość groźnie jedynie z pozoru. W rzeczywistości oba pojęcia stanowią określenie całkowicie naturalnej przemiany, jaka dokonuje się w organizmie każdej kobiety.
Podobnie jak na przełomie 12 miesięcy następują po sobie kolejno cztery pory roku, tak ciało kobiety płynnie przechodzi przez kolejne etapy życia. Menopauza nie jest burzliwym procesem przemian, a raczej naturalną koleją rzeczy - w zgodzie i w harmonii z przyrodą. My kobiety wszystkie lubimy dobrze wyglądać, czuć się atrakcyjnie, chcemy wstawać codziennie rano z nową energią. Jednak musimy pamiętać, że każda z nas jest inna. Inaczej się ubieramy, mamy odmienne nawyki, prowadzimy różne style życia. Przede wszystkim inaczej się odżywiamy! Przy ciągłym jedzeniu w pośpiechu, pracy w warunkach podwyższonego stresu oraz prowadzeniu mało aktywnego trybu życia, zapominamy o prawidłowej diecie. Dlatego tak ważne jest to, żeby zacząć o siebie właściwie dbać, szczególnie w okresie menopauzy, gdy organizm kobiety jest narażony na największe niedobory witamin i wszelkich minerałów potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania.

Jesz zdrowo, żyjesz lekko, ale dodatkowo pamiętaj o...

W tym szczególnym okresie menopauzalnym kobiecie dokuczajÄ… liczne dolegliwoÅ›ci zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Odpowiednia dieta jest ważnym elementem wspomagajÄ…cym organizm. Należy jednak pamiÄ™tać, że wÅ‚aÅ›ciwy sposób odżywiana nie wystarczy. To jeden z wielu kroków, który ma doprowadzić do pożądanego celu – sylwetki kobiety zdrowej i peÅ‚nej życia. NajwiÄ™kszÄ… zmianÄ… dokonujÄ…cÄ… siÄ™ w ciele kobiet podczas klimakterium jest stopniowo malejÄ…ca produkcja hormonów pÅ‚ciowych: estrogenu i progesteronu. Zacznijmy jednak od poczÄ…tku…

Hormony od A do Z

czyli od natury…

Estrogen i progesteron wytwarzane sÄ… w jajnikach kobiety. Estrogen wpÅ‚ywa na wiele struktur i narzÄ…dów ciaÅ‚a, miÄ™dzy innymi na skórÄ™, koÅ›ci, piersi czy mózg, czyli te elementy ciaÅ‚a, które w okresie menopauzy sÄ… narażone na najwiÄ™ksze uszczerbki. Niewiele kobiet zdaje sobie sprawÄ™ z faktu, że produkcja obu hormonów, zmniejsza siÄ™ jeszcze na dÅ‚ugo przed ostatniÄ… miesiÄ…czkÄ…. W momencie, gdy produkcja ta zaczyna maleć mogÄ… pojawić siÄ™ nieregularne miesiÄ…czki, bÄ™dÄ…ce zapowiedziÄ… menopauzy – ostatniej miesiÄ…czki. NarastajÄ…cy brak estrogenu i progesteronu zaczyna coraz bardziej w sposób ujemny wpÅ‚ywać na organizm kobiety. Objawia siÄ™ on miÄ™dzy innymi w zmniejszajÄ…cym siÄ™ nawilżeniu pochwy. Jest to jeden z najczęściej odczuwanych u kobiet objawów, który może powodować podrażnienia lub bolesność podczas współżycia seksualnego. W medycynie stan ten zwany jest atrofiÄ… Å›luzówki pochwy bÄ…dź suchoÅ›ciÄ…. UzupeÅ‚nienie skÅ‚adu mikroflory o specjalnie wyselekcjonowane bakterie probiotyczne z rodzaju Lactobacillus zawarte w doustnym probiotyku ginekologicznym LaciBios femina jest szczególnie ważne dla utrzymania prawidÅ‚owego pH pochwy, równowagi mikrobiologicznego Å›rodowiska pochwy i zdrowia intymnego kobiety w każdym wieku.

Najczęściej spotykane objawy spadku stężenia wyżej wspomnianych hormonów mają charakter fizyczny i emocjonalny. Do fizycznych objawów zaliczyć należy: uderzenia gorąca, nocne poty, bezsenność, trudności w koncentracji, depresja, bolesność podczas stosunku oraz częste infekcje w układzie moczowo-płciowym. Do objawów emocjonalnych należą zaś: wahania nastroju, rozdrażnienie, niepokój, depresja, spadek libido. Okres klimakterium to także dużo poważniejsze zagrożenia. To między innymi osteoporoza, choroby sercowo-naczyniowe, cukrzyca, choroby nowotworowe, czy nieuniknione wiotczenie skóry.

przez HTZ…

W trosce o zdrowie kobiety pozbawionej ochronnego działania estrogenu zaczęto stosować hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Polega ona na przyjmowaniu estrogenów i gestagenów (progesteron) w terapeutycznych dawkach. Efektem stosowania HTZ była zdecydowana poprawa zdrowia kobiet poddanych terapii, objawiająca się natychmiastowym zniwelowaniem uderzeń gorąca, potów nocnych, a nawet zmienności nastrojów. Ponadto pacjentki zauważały lepszy stan skóry i układu moczowo-płciowego, odczuwały także subiektywną poprawę jakości życia. HTZ stanowi również formę profilaktyki osteoporozy oraz choroby Alzheimera.

po FTZ…

Niestety poczÄ…tkowy zachwyt HTZ szybko ustÄ…piÅ‚. Po przeprowadzonych w Anglii badaniach stwierdzono powiÄ…zanie terapii zastÄ™pczej ze wzrostem zachorowania na raka piersi. Ryzyko zapadniÄ™cia na tÄ™ chorobÄ™ wskutek terapii preparatami estrogenowymi podniosÅ‚o siÄ™ niemal dwukrotnie, wzrastajÄ…c systematycznie w miarÄ™ leczenia. Dodatkowo dalsze badania prowadzone z kobietami poddanymi HTZ wykazaÅ‚y skutki uboczne takie jak: bolesność piersi, nudnoÅ›ci, zmiany nastrojów, przyrost masy ciaÅ‚a w wyniku gromadzenia pÅ‚ynów, kamicÄ™ żółciowÄ…, nadciÅ›nienie oraz ryzyko wystÄ…pienia żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej. I tu z pomocÄ… znów przyszÅ‚a natura! A Å›ciÅ›lej estrogeny roÅ›linne – czyli fitoestrogeny. Możliwość dÅ‚ugoletniego stosowania, skuteczność potwierdzona badaniami klinicznymi, a przede wszystkim bezpieczeÅ„stwo sprawiÅ‚y, że fitohormonalna terapia zastÄ™pcza (FTZ) szybko zyskaÅ‚a popularność i uznanie, zarówno wÅ›ród lekarzy, jak i pacjentek. Nie dość, że FTZ niweluje dokuczliwe objawy, to dodatkowo zapewnia ochronÄ™ koÅ›ciom i sercu oraz normalizuje gospodarkÄ™ lipidowÄ….





Samo dobro

JeÅ›li chcesz odzyskać Å›wietnÄ… formÄ™ oraz dobre samopoczucie warto oprócz odpowiedniej diety postawić na preparaty roÅ›linne. Coraz wiÄ™cej kobiet korzysta z bezpieczeÅ„stwa i skutecznoÅ›ci, jakie oferujÄ… fitoestrogeny zawarte w najnowszych preparatach (np. Climagyn). Przez wiele lat preparaty dostÄ™pne na rynku skoncentrowane byÅ‚y wyÅ‚Ä…cznie na zwalczaniu objawów fizycznych, caÅ‚kowicie zapominajÄ…c o równie mocno utrudniajÄ…cych życie każdej kobiecie objawach obejmujÄ…cych sferÄ™ psychicznÄ…. Dopiero po kilku nastÄ™pnych latach opracowano produkt dbajÄ…cy zarówno o sferÄ™ fizycznÄ…, jak i psychicznÄ… kobiety – Climagyn. Ten dwufazowy preparat, w bezpieczny sposób Å‚agodzÄ…cy dolegliwoÅ›ci zwiÄ…zane z menopauzÄ… w dzieÅ„, jak i w nocy, stanowi wysoce skutecznÄ… formÄ™ wsparcia kobiet w tym trudnym dla nich etapie życia. Dodatkowymi atutami preparatu sÄ…:   
•    Korzystny wpÅ‚yw na funkcjonowanie ukÅ‚adu sercowo-naczyniowego oraz poziom cholesterolu (poprzez zawarte fitoestrogeny)
•    Korzystny wpÅ‚yw na funkcjonowanie ukÅ‚adu krążenia (poprzez zawarte witaminy B6 i B12 oraz kwas foliowy - folacyna)
•    DziaÅ‚anie uspokajajÄ…ce, relaksujÄ…ce i uÅ‚atwiajÄ…ce zasypianie (poprzez zawarty wyciÄ…g z melisy i szyszek chmielu oraz magnez)

Atrakcyjna i pełna radości z życia

Z całą pewnością nastąpiła ewolucja w postrzeganiu klimakterium. U większości kobiet dotychczas obawiających się menopauzy zasadniczo zmieniło się podejście do przekwitania. Obecnie ten wyjątkowy moment w życiu kobiety staje się czasem szczególnej troski o siebie samą. Gdy czują się już zrealizowane w pracy, rodzinie, sytuacja materialna jest stabilna, a dzieci już dorosły kobieta ma czas na realizację swoich pasji. Może poświęcić dużą ilość czasu na zadbanie o swój wygląd. To wszystko sprawia, że każda kobieta zapomina o trudnościach, jakie musiała przejść, a dostrzega coraz to nowe możliwości. Okazuje się, że taka kobieta ma jeszcze wiele energii i pomysłów, które chciałaby zrealizować. Z właściwym podejściem szybko nabierze apetytu na życie, a atrakcyjność i seksapil powrócą samoistnie. Menopauza i klimakterium mogą okazać się najpiękniejszym okresem w życiu, przynosząc wspaniałe zmiany na lepsze.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

cukrzyca

Wersja do druku