Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku i stanowi realne zagrożenie dla zdrowia. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań i znacznie obniżyć komfort życia. Dlatego warto regularnie kontrolować poziom glukozy i w razie nieprawidłowej glikemii podejmować odpowiednie działania w celu obniżenia ryzyka wystąpienia cukrzycy. Badanie glukozy we krwi to prosty sposób na kontrolowanie swojego zdrowia – dowiedz się, kiedy je wykonać, jakie wskazania powinny skłonić każdego do oznaczenia poziomu glukozy we krwi i jak prawidłowo przygotować się do badania.

 

Badanie glukozy we krwi – diagnostyka cukrzycy

Oznaczenie poziomu glukozy we krwi to obok zdrowej diety i aktywności fizycznej jeden z elementów profilaktyki cukrzycy – badanie wymaga jedynie pobrania próbki krwi żylnej od pacjenta. Pobrana krew transportowana jest do laboratorium.

Badanie glukozy we krwi jest podstawowym elementem diagnostyki cukrzycy. Nieprawidłowe wyniki mogą wskazywać na stan przedcukrzycowy (podwyższony poziom glikemii, ≥ 100 mg/dl), lub informować o tym, że cukrzyca zdążyła już rozwinąć się w organizmie (dwukrotny pomiar wskazujący na ≥ 126 mg/dl). Na podstawie wyników lekarz powinien wydać właściwe zalecenia dotyczące leczenia, zmiany diety czy podjęcia innych kroków zaradczych, np. zwiększenia aktywności fizycznej.

Kiedy wykonywać badanie glukozy we krwi?

Badanie glukozy we krwi jest jednym z podstawowych badań profilaktycznych, które warto wykonywać regularnie. Dotyczy to także osób, które nie mają żadnych objawów cukrzycy – choroba ta może rozwijać się bezobjawowo nawet przez kilka lat. Optymalna częstotliwość wykonywania tego badania przez osoby zdrowe to raz na 3 lata, natomiast osoby z grupy ryzyka cukrzycy powinny decydować się na oznaczenie poziomu glukozy we krwi co roku. Czynniki, które mogą sprzyjać rozwojowi tej choroby to np.:

  • nadwaga i otyłość;
  • występowanie cukrzycy w rodzinie;
  • podwyższone ciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia;
  • podwyższone parametry lipidów;
  • siedzący tryb życia;
  • wynik wskazujący na stan przedcukrzycowy w poprzednim pomiarze glukozy (≥ 100 mg/dl);
  • wystąpienie cukrzycy ciążowej w czasie ciąży.

Prawidłowe przygotowanie do badania glukozy

Przed przystąpieniem do badania glukozy należy prawidłowo się do niego przygotować – jest to warunek uzyskania wiarygodnych, niezafałszowanych wyników, które umożliwią lekarzowi prawidłową interpretację i ocenę stanu zdrowia pacjenta.

Do badania glukozy należy przystąpić na czczo, będąc 8–14 godzin po ostatnim posiłku, a także po całonocnym wypoczynku (krew do badania glukozy pobiera się w godzinach porannych). Warunki te są konieczne do uzyskania wiarygodnych wyników, ponieważ spożywanie posiłków i napojów oraz aktywność fizyczna wpływają na poziom glukozy we krwi.

Gdzie wykonać badanie glukozy?

Badanie glukozy we krwi to jedno z łatwiej dostępnych badań. Skierowanie na badanie może wydać Twój lekarz rodzinny, możesz wykonać je także prywatnie – jego koszt to od kilkunastu do dwudziestu kilku złotych.

Badanie poziomu glukozy we krwi dostępne jest w ALAB laboratoria. Aby je wykonać, wystarczy wykupić badanie za pośrednictwem serwisu internetowego i udać do wybranego Punktu Pobrań – w całej Polsce dostępnych jest ich obecnie ponad 600, co ułatwia dostęp do badań profilaktycznych wielu mieszkańcom kraju.


Najczęściej zadawane pytania


Dlaczego warto wykonywać badanie glukozy we krwi?

Badanie poziomu glukozy we krwi pozwala na wczesne wykrycie cukrzycy oraz innych chorób związanych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Regularne wykonywanie tego badania pozwala na kontrolowanie poziomu cukru we krwi i zapobieganie powikłaniom związanym z chorobami układu sercowo-naczyniowego, nerwowego czy nerek.

Jak często należy wykonywać badanie glukozy we krwi?

Częstotliwość wykonywania badania zależy od indywidualnych potrzeb i zaleceń lekarza. Osoby z cukrzycą powinny wykonywać to badanie regularnie, natomiast osoby zdrowe powinny wykonać badanie co najmniej raz na rok.

Jak przygotować się do badania glukozy we krwi?

Przed badaniem glukozy we krwi należy przestrzegać zaleceń lekarza, np. odstawić leki obniżające poziom cukru we krwi. W dniu badania pacjent powinien być na czczo i nie jeść ani pić (poza wodą) przez co najmniej 8 godzin przed pobraniem krwi.

Czy badanie glukozy we krwi jest bolesne?

Badanie glukozy we krwi polega na pobraniu krwi z żyły w celu sprawdzenia poziomu cukru. Pobranie krwi może wywołać krótkotrwałe uczucie bólu lub dyskomfortu, jednak nie jest to zwykle bardzo dokuczliwe.

Jakie są możliwe skutki braku badania glukozy we krwi?

Brak regularnego badania poziomu glukozy we krwi może prowadzić do niewykrycia chorób związanych z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, co z kolei może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Dlatego warto regularnie wykonywać to badanie i monitorować swój poziom cukru we krwi.


Podobne artykuły:


Wersja do druku