Od 11 lipca Muzeum Śląskie zaprasza na nową wystawę prezentowaną w Galerii Sztuki Pogranicza przybliżającą twórczość Jacka Albrechta, nieprofesjonalnego artysty z Opola. Wystawę będzie można zwiedzać do 30 września. Wernisaż odbędzie się w piątek 10 lipca o godz. 17.00.

Kim jest Jacek Albrecht

Jacek Albrecht urodziÅ‚ siÄ™ w 1961 roku. Mieszka w Opolu. Interesuje siÄ™ różnymi dziedzinami sztuki i nauki i od wielu lat zwiÄ…zany jest z alternatywnym Å›rodowiskiem kulturalnym w Opolu. Jego mieszkanie byÅ‚o miejscem spotkaÅ„ plastyków, muzyków i filmowców. PasjÄ™ twórczÄ… próbowaÅ‚ rozwijać już w czasach liceum, uczÄ™szczajÄ…c na zajÄ™ciach z rzeźby – rozczarowany jednak zbytniÄ… ingerencjÄ… instruktora, postanowiÅ‚ pracować samodzielnie. Po nieudanych próbach dostania siÄ™ na studia plastyczne rozpoczÄ…Å‚ naukÄ™ w opolskiej Wyższej Szkole Pedagogicznej. W trakcie studiów podejmowaÅ‚ różnorodne próby artystyczne – tworzyÅ‚ miÄ™dzy innymi linoryty inspirowane twórczoÅ›ciÄ… Jacksona Pollocka oraz inicjowaÅ‚ projekty Å‚Ä…czÄ…ce różnorodne dziedziny sztuki: muzykÄ™, plastykÄ™ i film.

Swoje rysunki traktuje ambiwalentnie – stanowiÄ… wyraz jego autokreacji i nierzadko sÄ… komentarzem do rzeczywistoÅ›ci, jednak nie uważa siÄ™ za artystÄ™ i nie lubi, gdy to, co robi, wyzwala zbytniÄ… egzaltacjÄ™. Być może dlatego, że rysunki czÄ™sto powstajÄ… ad hoc, w przypÅ‚ywie nagÅ‚ego impulsu, czasami z nudów, bez gÅ‚Ä™bszej refleksji. Jednak te nieomal „konferencyjne bazgroÅ‚y” przyjmujÄ…  nieoczekiwane, pozornie realne ksztaÅ‚ty – czasami groteskowe, innym razem prowokujÄ…ce. Prowokacja jest zresztÄ… jednym z najistotniejszych rysów zarówno życia, jak i twórczoÅ›ci Jacka Albrechta – już podczas studiów w pracy magisterskiej chciaÅ‚ opisywać dziewiÄ™tnastowieczne zabytki Opola (w kontekÅ›cie uwarunkowaÅ„ politycznych  spowodowaÅ‚o to niechęć promotora i w konsekwencji brak magisterium). Prowokacyjnie też swoje rysunki wykonuje na przypadkowych materiaÅ‚ach – kartonowych opakowaniach, znalezionych przypadkowo pożółkÅ‚ych drukach nieistniejÄ…cych firm, starych notatkach. Ale nieoczekiwanie również te nietypowe podÅ‚oża dodajÄ… specyficznego uroku samym pracom, a czasami wrÄ™cz komponujÄ… siÄ™ z samym rysunkiem.

Rysunki Jacka Albrechta można rozmaicie interpretować – obyty ze sztukÄ… odbiorca zapewne zauważy inspiracje sztukÄ… ZdzisÅ‚awa BeksiÅ„skiego czy Hieronima Bocha, ale z pewnoÅ›ciÄ… nie jest to naÅ›ladownictwo formalne, ale pewien klimat, nastrój. Autor zresztÄ… fascynuje siÄ™ twórczoÅ›ciÄ… wielu wybitnych artystów –

Twórczość Jacka Albrechta

Albrechta Dürera, Albrechta Altdorfera, Franciszka Starowieyskiego, Willema Claesza Heda, Willema Kalfa, a także nacechowanÄ… przekazem symbolicznym sztukÄ… Å›redniowiecza i baroku. Ale inspiracji poszukuje również w naturze – w skomplikowanej plÄ…taninie korzeni, w misternych rysunkach skrzydeÅ‚ owadów, w ciekawych wzorach muszli.

Ile spojrzeÅ„ na prace Jacka Albrechta, tyle interpretacji – autor nie narzuca sposobu odbioru. BÄ™dÄ…c osobÄ… niezwykle introwertycznÄ… i skromnÄ…, nie epatuje wÅ‚asnÄ… osobowoÅ›ciÄ…. Równie niechÄ™tnie prezentuje swoje rysunki – przez wiele lat ta znane byÅ‚y tylko najbliższym przyjacioÅ‚om. Prezentowana wystawa jest dopiero trzeciÄ… indywidualnÄ… ekspozycjÄ… tak ciekawej i oryginalnej twórczoÅ›ci. 2008 – Galeria „Bez PodziaÅ‚u” w DÄ…browie Górniczej, 2008 – Miejski OÅ›rodek Kultury w Opolu




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku