Å»ycie czÅ‚owieka od poczÄ…tku po jego kres biegnie po różnych Å›cieżkach. Choć każdy z nas w podobnym czasie przechodzi przez okres dzieciÅ„stwa i dorastania, poznaje różnych ludzi, chodzi do szkoÅ‚y, czasem zakÅ‚ada rodzinÄ™ i ma dzieci, uczy siÄ™, podejmuje pracÄ™, odpoczywa, bawi siÄ™, to jednak każdy z nas robi to trochÄ™ inaczej. Różnimy siÄ™ tym, co lubimy, a czego nie lubimy, co nam wychodzi dobrze, a co trochÄ™ gorzej. W jednym jednak jesteÅ›my podobni do siebie – każdy z nas potrzebuje innych ludzi, bez nich nikt nie da sobie rady w życiu. To nie przypadek, że w wielu teoriach psychologicznych odnoszÄ…cych siÄ™ do rozwoju czÅ‚owieka nazywa siÄ™ innych ludzi KLUCZOWYM czynnikiem rozwoju. I to w każdym okresie życia. Inni ludzie sÄ… nam szczególnie potrzebni wtedy, gdy chorujemy, gdy nasza wydolność i sprawność coraz bardziej siÄ™ kurczÄ… i coraz bardziej zależni jesteÅ›my od pomocy z zewnÄ…trz w zaspokajaniu podstawowych dla siebie potrzeb.

Inni ludzie wokół nas to przede wszystkim nasza rodzina – i ta bliższa, czyli rodzice, rodzeÅ„stwo i dziadkowie i ta dalsza – kuzynowie, szwagrowie, ich dzieci i wnuki. To także nasi koledzy i koleżanki z ulicy, podwórka, przedszkola i szkoÅ‚y, potem z miejsca pracy. To nasi sÄ…siedzi i znajomi, przyjaciele, powiernicy, osoby poznane poprzez internet. A także nauczyciele i różni specjaliÅ›ci, do których zwracamy siÄ™ w trudnych chwilach o pomoc: lekarze, pielÄ™gniarki, prawnicy, psychologowie, rehabilitanci. Każdy z nas otoczony jest ludźmi w różnym wieku. MÅ‚odszymi od siebie  - gdy sÄ… dziećmi i potem nastolatkami - zwykle siÄ™ opiekujemy, doradzamy im, wprowadzamy w Å›wiat, uczymy ich różnych umiejÄ™tnoÅ›ci. RówieÅ›nicy to osoby w podobnym do nas wieku i o podobnych doÅ›wiadczeniach, najczęściej to nasi bliscy znajomi i przyjaciele, osoby, z którymi najchÄ™tniej spÄ™dzamy swój wolny czas. I wreszcie trzecia grupa – osoby od nas starsze.

Od nich uczymy siÄ™ wielu rzeczy, stajÄ… siÄ™ naszymi powiernikami w trudnych w życiu momentach, ale też oczekujÄ… opieki i wsparcia w chwilach dla nich trudnych, najczęściej wtedy, gdy chorujÄ… i stajÄ… siÄ™ coraz mniej sprawni. Kontakt z każdÄ… z tych grup – osób mÅ‚odszych, w podobnym wieku i starszych – wiąże siÄ™ z innymi wobec nas oczekiwaniami, ale też daje nam coÅ› innego i czegoÅ› innego nas uczy. MówiÄ…c inaczej – każdemu coÅ› innego dajemy i coÅ› innego otrzymujemy. Oznacza to, że każdy okres w życiu jest wartoÅ›ciowy, gdy mamy coÅ› do zaoferowania innym i gdy możemy coÅ› od nich otrzymać. Ale zawsze, w każdym okresie życia i w każdej życiowo trudnej sytuacji sama obecność i poczucie, że możemy liczyć na pomoc innych ludzi wokół nas daje nam poczucie bezpieczeÅ„stwa.

Dzisiaj Å›wiat bardzo szybko siÄ™ zmienia, jest inny niż w czasach naszego dzieciÅ„stwa i naszej mÅ‚odoÅ›ci. Ludzie stajÄ… coraz bardziej mobilni, mogÄ… podróżować po wszystkich zakÄ…tkach globu, mogÄ… poznać nowych ludzi nie wychodzÄ…c z domu dziÄ™ki internetowi. Zmianie ulegajÄ… nie tylko sposoby zachowania w codziennych sytuacjach, ale także systemy wartoÅ›ci. Jak siÄ™ nie zagubić w wieloÅ›ci i różnorodnoÅ›ci ofert, jak odkryć, co stanowi szansÄ™ i okazjÄ™ do podjÄ™cia rozwijajÄ…cych nas dziaÅ‚aÅ„, a co może być zagrożeniem? Nie ma innej drogi, jak porada i obecność bliskich, życzliwych osób wokół nas. Przede wszystkim jednak osób od nas mÅ‚odszych – naszych dzieci, wnuków, ich kolegów, znajomych i przyjaciół. Im wiÄ™cej wokół nas mÅ‚odych ludzi, im lepsze nasze kontakty z nimi, tym wiÄ™cej wspaniaÅ‚ych okazji nie tylko do cieszenia siÄ™ życiem, ale do dalszego rozwoju, do poszerzania swoich umiejÄ™tnoÅ›ci, uczenia siÄ™ nowych rzeczy. Ci mÅ‚odsi to nie tylko opiekunowie, gdy tego potrzebujemy, to przede wszystkim nasi przewodnicy po coraz bardziej skomplikowanym i dynamicznie zmieniajÄ…cym siÄ™ Å›wiecie.
Jak korzystać z obecnoÅ›ci i pomocy innych ludzi? Co im dawać, a co brać, by mieć poczucie, że nasze życie jest speÅ‚nione i sensowne, że jesteÅ›my innym potrzebni nadal mimo upÅ‚ywajÄ…cego wieku i pojawiajÄ…cych siÄ™ problemów ze zdrowiem? Ale też – co bardzo ważne – kiedy samemu aktywnie poszukiwać pomocy bliskich sobie osób, by otrzymać jÄ… na czas i bez obawy, że sprawiamy im poważny kÅ‚opot?

Co możesz dać młodszym od siebie?

•    cierpliwość i wyrozumiaÅ‚ość
•    czas na wysÅ‚uchanie ich problemów
•    swojÄ… wiedzÄ™ i umiejÄ™tnoÅ›ci
•    swojÄ… mÄ…drość życiowÄ… i doÅ›wiadczenie życiowe
•    swoje poczucie humoru i umiejÄ™tność wychodzenia z trudnych sytuacji
•    pomoc w trudnych sytuacjach

Kiedy szukać obecności młodszych od siebie, kiedy zwracać się do nich bez zwlekania o pomoc?

•    gdy zauważysz, że coraz trudniej wykonywać Ci zwykÅ‚e codzienne czynnoÅ›ci
•    gdy uszykujesz sobie drugie Å›niadanie czy podwieczorek i zapomnisz je zjeść
•   gdy zdarza Ci siÄ™ coraz częściej zapominać o podstawowych sprawach – gdzie sÄ… klucze do piwnicy, czy jest wyjÄ™ta poczta ze skrzynki, gdzie leżą okulary, na której półce w kredensie stoi sÅ‚oik z kawÄ…
•    gdy robisz zakupy, wracasz do domu i widzisz, że nie ma w torbie tego,
co najważniejsze
•    gdy idziesz rano do kiosku po gazety i wracasz bez nich
•    gdy zauważasz, że ludzie stajÄ… siÄ™ poirytowani, gdy im coÅ› opowiadasz

A co Ty – mÅ‚ody czÅ‚owieku – możesz zrobić dla swoich dziadków czy starszych sÄ…siadów?
•    interesuj siÄ™ tym, czy majÄ… zaspokojone podstawowe potrzeby, pytaj ich o to mÄ…drze i delikatnie
•    pomagaj w wykonywaniu codziennych czynnoÅ›ci wymagajÄ…cych siÅ‚y (sprzÄ…tanie, wiÄ™ksze zakupy) czy precyzji (odkrÄ™cenie butelki z wodÄ… czy sÅ‚oiczka z kremem)
•    jak najwiÄ™cej rozmawiaj i opowiadaj o swoich sprawach
•    zachÄ™caj do korzystania z Internetu, pokaż, jakie sÄ… możliwoÅ›ci, wymieniaj sms-y, telefonuj
•    skonsultuj siÄ™ z lekarzem czy opiekunami, gdy zauważysz zagubienie w zwykÅ‚ych codziennych sytuacjach (zaniedbany strój, niezjedzony posiÅ‚ek, niepoÅ›cielone łóżko, zakupy nadmiernej iloÅ›ci jedzenia czy innych przedmiotów)
•    uważnie obserwuj, w jakich sytuacjach osoba siÄ™ szczególnie denerwuje, jest niespokojna i co jÄ… uspokaja
•    skonsultuj siÄ™ z lekarzem także wtedy, gdy zauważysz zapominanie zwiÄ…zane z braniem leków, chodzeniem na wizyty kontrolne czy mówienie stale o tym samym, zanik zainteresowania najbliższym otoczeniem, nieoczytanie gazet, coraz rzadsze oglÄ…danie TV – gdy wczeÅ›niej byÅ‚o to bardzo czÄ™ste i regularne

Wszyscy pamiÄ™tajmy, że w miarÄ™ trwania życia role siÄ™ odwracajÄ… - najpierw my opiekujemy siÄ™ najmÅ‚odszymi, potem oni nami. Taka jest kolej rzeczy i w dobrej rodzinie nie ma problemu z tym, że w pewnych sprawach dziadkowie opiekujÄ… siÄ™ nadal swymi najmÅ‚odszymi wnukami, a  nieco starsi wnukowie pomagajÄ… i opiekujÄ… siÄ™ swymi dziadkami i pradziadkami czy sÄ…siadami w starszym wieku.

Dobra rodzina to bliskość, zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, ale także obszar realizacji własnych planów bez poczucia narzucania i ograniczania autonomii.

Anna Izabela Brzezińska
Instytut Psychologii UAM w Poznaniu
Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej w Warszawie



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma bułka z ziarnami
szko?a medyczna

Wersja do druku