Boże Narodzenie uważamy za wyjątkowe. Kochamy je za klimat, za prezenty i oczywiście możliwość dłuższego odpoczynku aż do pierwszego dnia nowego roku. Co daje Wielkanoc? Krótki urlop świąteczny, malowanie pisanek i przemoknięty lany poniedziałek. Jak wydobyć niepowtarzalny klimat Świąt Wielkiej Nocy? Doskonale przyrządzone, pyszne dania oraz aromatyczny, wiosenny wystrój stołu na pewno w tym pomogą.

Wielkanoc to święta życia. Zwycięstwa dobra nad złem, życia nad śmiercią, siły nad słabością. Być może Wielkanocy brak radości i wzruszeń tak często towarzyszących rodzinnym wigiliom, jednak z drugiej strony, pozwala to przeżyć ją głębiej. To, że w te święta nie dajemy sobie prezentów, nie ubieramy wspólnie choinki i nie czekamy na pierwszą gwiazdkę nie musi znaczyć, że nie przeżyjemy Wielkiej Nocy wyjątkowo.

Świąteczne menu oraz wyjątkowy wystrój stołu to elementy, które budują odpowiedni nastrój wokół Wielkanocy. Wystarczą drobne elementy, by poczuć odświeżającą, wiosenną moc Świąt Wielkiej Nocy.

Mimo, że nie mamy wiele czasu na przygotowania, chcemy by Å›wiÄ™ta byÅ‚y wyjÄ…tkowe – peÅ‚ne klimatu i aromatu. Dlatego warto siÄ™gnąć po doskonaÅ‚ej jakoÅ›ci przyprawy Kamis, by Å›wiÄ…teczne menu byÅ‚y naprawdÄ™ wyjÄ…tkowe. Kolory i struktura przypraw sÄ… źródÅ‚em inspiracji w kwestii wystroju stoÅ‚u wielkanocnego.

Wielkanoc to bogactwo smaku. Są i tradycyjne dania mięsne ze schabem, drobiem, wołowiną czy wieprzowiną w roli główne, są i wędliny, z których znakomita część przygotowywana jest w domu, sałatki, dodatki, wreszcie nieodzowne jajka, bez których Wielkanoc nie byłaby Wielkanocą, ciastka, ciasteczka i ciasta. Przepyszne, pachnące aromatycznymi ziołami i przyprawami. Kamis na Wielkanoc proponuje wyjątkowe przyprawy, dzięki którym smak i aromat świątecznych dań na długo pozostanie w pamięci smakoszy. Warto połączyć kuchnię tradycyjną z daniami nowoczesnymi, by odświeżyć smak i wygląd świątecznego menu.

Po pierwsze: aromatyczny żurek


Wielkanocny żurek przyprawiony do smaku PrzyprawÄ… do żurku i barszczu biaÅ‚ego Kamis ÅšwiÄ™ta Wielkiej Nocy nie mogÄ… obejść siÄ™ bez tradycyjnego żurku podawanego z biaÅ‚Ä… kieÅ‚basÄ…. Lekko kwaskowy, pokrzepiajÄ…cy smak żurku zawdziÄ™czamy przygotowanemu wczeÅ›niej zakwasowi. Zakwas można kupić lub sporzÄ…dzić w domu. Niezależnie jednak od sposobu przygotowania, ważne jest, by podawany żurek tradycyjnie pachniaÅ‚ majerankiem a jego smak zrównoważony byÅ‚ czarnym pieprzem, czosnkiem i cebulkÄ…. DoskonaÅ‚Ä… proporcje tych przypraw zawiera Przyprawa do żurku i barszczu biaÅ‚ego Kamis, w której – oprócz tradycyjnych dla żurku przypraw - znajdujÄ… siÄ™ jeszcze: koperek, liÅ›cie selera, marchewka podnoszÄ…ce smak potrawy.

Przyprawa do Żurku i Barszczu Białego KAMIS, 25 g, cena na półce: 2,02 zł

Po drugie: zainspiruj siÄ™ smakiem

Bogactwo przypraw KAMIS – ich barwy, aromat i … oczywiÅ›cie smak - to źródÅ‚o inspiracji kulinarnych i nie tylko. Warto pobudzić wyobraźnie i wykorzystać ich potencjaÅ‚ na Wielkanoc.

Szafran, który znamy, to drobniutkie nitki o pięknej, żółto-bordowej barwie. Jest to najcenniejsza przyprawa świata. Szafran otrzymywany jest z krokusów. Ususzone, delikatne znamiona jego kwiatu są warte złota, gdyż pozyskiwanie surowca jest zajęciem żmudnym. Ze znamion około 150 tys. kwiatów otrzymuje się tylko 1 kg przyprawy. Dlatego właśnie, gdziekolwiek i w jakiejkolwiek dziedzinie go używano, zawsze robiono to z uwzględnieniem nierozerwalnego związku pomiędzy szafranem a pojęciem najwyższej jakości.

Szafran jest jedynÄ… przyprawÄ…, która nadaje jednoczeÅ›nie potrawie barwÄ™, aromat i smak.. Barwi potrawy na sÅ‚onecznożółty kolor. Ma silny korzenny zapach i smak z wyraźnÄ… nutÄ… goryczy, zarazem bardzo odÅ›wieżajÄ…cy. Wydziela zapach grzybów, lukrecji, drzewa sandaÅ‚owego, dymu i pieprzu. Dodany z umiarem, uszlachetnia smak każdej potrawy, podnosi jej rangÄ™. PiÄ™kny kolor i struktura szafranu sprawia, że jest to przyprawa, która również niezwykle zdobi potrawÄ™. W wielkanocnym koszyczku piÄ™knie bÄ™dÄ… wyglÄ…dać jajka zabarwione szafranem – ugotowane w wodzie z dodatkiem Å‚yżeczki szafranu nabiorÄ… piÄ™knego, żółtozÅ‚otego koloru.

Jak stosować w kuchni?

Szafran znajdziemy w kuchni orientalnej oraz kuchniach basenu morza śródziemnego, zarówno europejskich jak i arabskich. Dobrze komponuje się z bazylią i oregano. Przyprawia się nim głównie sosy, ciasta, desery, naleśniki, jajecznice, dania z ryżu, dania z makaronem, mięsa: jagnięcina, cielęcina, drób, wieprzowina. Obecnie najsłynniejsze dania z szafranem to północnowłoskie Risotto milanese i hiszpańska Paella. Obu tych potraw nie sposób wyobrazić sobie bez tej przyprawy. W Polsce sławne były ongiś tzw. "baby szafranowe", czyli drożdżowe puszyste ciasta zabarwione na żółto szafranem. Aby wydobyć pełnie smaku i aromatu, nitki szafranu moczy się przez około 15-30 minut w wywarze, bulionie, mleku lub w innym płynie w zależności od przepisu. Można je również dokładnie pokruszyć i wymieszać z mąką.

Dodany w początkowej fazie przygotowania dania czy sosu rozpuści się dając intensywny żółty kolor. Dodany w końcowej fazie pozostawi widoczne nitki - świetny element dekoracyjny. Podczas pieczenia bądź duszenia mięsa z użyciem szafranu uzyskamy niepowtarzalny złoty kolor. Nadmiar szafranu spowoduje, że danie będzie miało specyficzny, gorzki smak.

Szafran Kamis Spécialité, gramatura: 0,5 g, cena na półce: 13,80 zł




Wanilia to wiecznie zielona roślina, o żółto-białych kwiatach. Wywodząca się z lasów tropikalnych Ameryki Południowej i Środkowej, wanilia obecnie jest uprawiana głównie na Madagaskarze. Jest storczykiem, ale jej kwiaty nie pachną. Wspaniały zapach wydziela pęknięty owoc, który ma formę długich strączków (laska wanilii).

Wanilia to najszlachetniejsza ze wszystkich tropikalnych przypraw. Delikatną charakterystyczną woń otrzymują dopiero po specjalnych zabiegach. Aby otrzymać cudownie pachnące laski wanilii należy wykazać się nie lada cierpliwością. Wanilia zaczyna owocować dopiero po trzech, czterech latach - okres ten trwa około 3 miesięcy. Swój delikatny, apetyczny i trwały zapach wanilia zawdzięcza wanilinie, która wytwarza się podczas długotrwałej obróbki owoców. Najszlachetniejszą częścią strączka, laski jest miąższ. Wanilię można również zetrzeć na tarce. Zastosowana w potrawach, zarówno na słodko, jak i wytrawnie, jest prawdziwą rozkoszą dla podniebienia. Dlatego zdążyła już podbić najwykwintniejsze stoły. W roku 1602 została zaliczona w poczet przypraw, które mogą być używane na stole brytyjskiej królowej.

Zastosowanie wanilii do wielkanocnych wypieków na pewno nada im wykwintny, kuszący aromat. A ciasta będą po prostu pyszne.

Jak stosować w kuchni?

Aromatyczną laskę wanilii stosuje się głównie, przygotowując ciasta, desery, sosy słodkie, kremy, lody, musy, nalewki. Znajduje również zastosowanie w daniach na słono jako dodatek do sosów podawanych do ryb, skorupiaków, w niedużych ilościach do potraw z cielęciny. Smak i aromat uzyskujemy na dwa sposoby: poprzez gotowanie laski wanilii w mleku, śmietanie lub syropie (w całości lub rozciętej wzdłuż) oraz poprzez dodanie do kremu czy musu, miąższu czyli kryształków wanilii znajdujących się wewnątrz laski. Wszystkie wywary, w których gotujemy rozciętą laskę wanilii należy przecedzić. Laska wanili włożona i przechowywana w cukrze pudrze nada mu intensywny aromat wanilii.

Wanilia w lasce Kamis Spécialité, 1 sztuka, cena na półce: 13,80 zł

Anyż, inaczej badian, to wiecznie zielone drzewo, pochodzące z Chin. Jego kwiaty dojrzewając, tworzą brązowe owoce, przypominające gwiazdę. Przyprawą są zarówno owoce (gwiazdy) jak i nasiona w nich zawarte, które są jednak mniej aromatyczne niż pozostałe części owocu. Anyż ma intensywny, słodko- korzenny smak.

Anyż dodany w niewielkiej iloÅ›ci do potraw uszlachetnia i podnosi ich smak. Ma także szerokie zastosowanie w medycynie. DziaÅ‚a lekko wykrztuÅ›nie oraz pobudzajÄ…co na apetyt. Ale anyż to nie tylko smak, to również… dekoracja. Owoce anyżu gwiazdkowatego ksztaÅ‚tem przypominajÄ… oÅ›mioramiennÄ… gwiazdÄ™, w której znajduje siÄ™ ozdobne torebki nasienne. PrzeÅ›liczny ksztaÅ‚t anyżu sprawiÅ‚, że powszechnie stosuje siÄ™ go do dekoracji daÅ„ miÄ™snych, rybnych, deserów, a nawet drinków. Gwiazdki anyżu z pewnoÅ›ciÄ… urozmaicić nie tylko niejednÄ… potrawÄ™, ale również przystrojÄ… stół, piÄ™knie komponujÄ…c siÄ™ z biaÅ‚ym obrusem. MogÄ… stanowić doskonaÅ‚Ä… dekoracjÄ… zarówno stoÅ‚u wielkanocnego, jak i koszyczka Å›wiÄ…tecznego.

Jak stosować w kuchni?

Nawet maÅ‚e porcje anyżu mogÄ… znakomicie urozmaicić smak potraw sÅ‚odko-kwaÅ›nych, miÄ™snych (wieprzowina, cielÄ™cina, drób), deserów, ciast, nalewek, likierów, marynat, sosów. Anyżem aromatyzuje siÄ™ także kompoty, potrawy sÅ‚odkie z ryżu, cukierki przeciw kaszlowi, budynie. Anyż bywa ponadto dodawany do niektórych napojów - ponczów, syropów, likierów itp.  Smak wydobywamy w zależnoÅ›ci od potraw, poprzez gotowanie caÅ‚ych gwiazdek lub dodawanie utartych w moździeżu gwiazdek bÄ…dź też ziarenek z nich wydobytych.

Anyż najszerzej stosuje siÄ™ w kuchni orientalnej (najwiÄ™cej w chiÅ„skiej).  Anyż Å›wietnie komponuje siÄ™ z innymi przyprawami korzennymi. Jest skÅ‚adnikiem miÄ™dzy innymi przyprawy chiÅ„skiej i przyprawy do piernika.

Anyż gwiazdki Spécialité, 4 sztuki, cena na półce: 5,79 zł







Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii majÄ… grzyby w occie
Ile kalorii ma ekler
znamiona
Usuwanie znamion

Wersja do druku