Wakacje zbliżajÄ… siÄ™ wielkimi krokami. Część dzieci wyjedzie na kolonie, część – zostanie w rodzinnych miastach. Jednak wszystkie muszÄ… poznać kilka ważnych zasad – dla wÅ‚asnego bezpieczeÅ„stwa i spokoju rodziców. Warto nauczyć dziecko przede wszystkim odpowiednich zachowaÅ„ w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia – zarówno swojego, jak i innych. Dzieci powinny przede wszystkim wiedzieć, w jaki sposób wezwać pomoc, co należy powiedzieć dzwoniÄ…c np. na pogotowie. – PotrzebÄ™ pomagania innym najlepiej kreować już od najmÅ‚odszych lat – uważa Katarzyna Szoch-JÄ™drys z Fundacji Åšwiat Dzieciom, organizator programów edukacyjnych z zakresu ratownictwa medycznego – Ważne jest przekazywanie fachowej wiedzy w sposób najlepiej przyswajalny przez dzieci, czyli w formie zabaw i gier. Jeżeli nie czujemy siÄ™ wystarczajÄ…co kompetentni w dziedzinie pierwszej pomocy – rozejrzyjmy siÄ™ za odpowiednimi zajÄ™ciami dodatkowymi. Wiele z nich jest dofinansowanych z Europejskiego Funduszu SpoÅ‚ecznego – umożliwimy pociechom zdobycie odpowiednich umiejÄ™tnoÅ›ci i dobrÄ… zabawÄ™, nawet jeżeli nie planowaliÅ›my w tym roku wydatków na taki cel.

W komórkowym świecie

W dzisiejszych czasach coraz mÅ‚odsze dzieci stajÄ… siÄ™ posiadaczami telefonów komórkowych. MajÄ… one zapewnić im bezpieczeÅ„stwo, uÅ‚atwić kontakt - głównie z rodzicami. Jednak aby w peÅ‚ni speÅ‚niaÅ‚y swoje przeznaczenie – dziecko powinno zostać zapoznane z kilkoma podstawowymi zasadami ich użytkowania. Należy przede wszystkim podkreÅ›lić ważnÄ… rolÄ™ numeru alarmowego 112 – nasza pociecha musi wiedzieć, że wszelkiego rodzaju żarty mogÄ… zagrozić życiu potrzebujÄ…cych. Do tego podkreÅ›lmy konieczność trzymania telefonu i korzystanie z niego tylko w bezpiecznych miejscach. Przestrzeżmy dziecko także przed odpisywaniem na wiadomoÅ›ci otrzymane od nieznajomych.

Wydawać z głową

Dzieci, szczególnie te spÄ™dzajÄ…ce wakacje na różnego rodzaju wyjazdach, dostajÄ… od rodziców okreÅ›lonÄ… ilość gotówki, którÄ… mogÄ… przeznaczyć na różnego rodzaju drobne przyjemnoÅ›ci. Posiadanie wÅ‚asnych pieniÄ™dzy ma także nauczyć najmÅ‚odszych dobrego gospodarowania. Niestety mÅ‚odzi koloniÅ›ci czÄ™sto stajÄ… siÄ™ ofiarami drobnych kradzieży. Dlatego też należy wytÅ‚umaczyć dziecku, że dla wÅ‚asnego bezpieczeÅ„stwa nie powinno nosić ze sobÄ… dużych sum pieniÄ™dzy, ani chwalić siÄ™ innym, że takowe posiada. Najlepiej skontaktować siÄ™ z wychowawcÄ…, który bÄ™dzie opiekowaÅ‚ siÄ™ naszym brzdÄ…cem – najczęściej bowiem to kadra kolonii przechowuje pieniÄ…dze swoich podopiecznych, wydajÄ…c im codziennie niewielkie kwoty.

Wakacje to czas odpoczynku, ale także ogromnego stresu – zarówno dla dzieci, które muszÄ… rozstać siÄ™ z rodzicami, jak i dla dorosÅ‚ych, którzy zastanawiajÄ… siÄ™, czy nowi opiekunowie zapewniÄ… ich pociechom bezpieczeÅ„stwo. Odpowiednie przygotowanie dziecka do wyjazdu zminimalizuje niepotrzebne nerwy. Pozostanie już tylko wizja wyÅ›mienitej zabawy i życzenia dobrej pogody.