Dzieci cierpią na cukrzycę wywołaną zniszczeniem bądź niewydolnością komórek trzustki, odpowiedzialnych za produkcję i wydzielanie insuliny. Ten rodzaj cukrzycy określa się mianem cukrzycy typu 1, insulinozależnej, lub cukrzycą wieku młodzieńczego.

Pojawienie siÄ™ choroby

Cukrzyca typu 1 pojawia się najczęściej około 10. roku życia, ale zauważalna jest tendencja do zapadania na tę chorobę u dzieci coraz młodszych. W ciągu ostatnich 15 lat liczba zachorowań się potroiła. Skalę problemu najlepiej obrazuje fakt, że cukrzyca jest obecnie najczęstszą chorobą przewlekłą dzieci i młodzieży. Cierpiący na cukrzycę typu 1 stanowią około 10% ogółu chorych na cukrzycę, a około 2% przypada na zachorowania do 18. roku życia. W Polsce na cukrzycę typu 1 choruje około 10 tysięcy dzieci.



Dziedziczenie

W rodzinach dzieci, które zachorowały na cukrzycę, przypadki cukrzycy typu 1 wśród krewnych nie występują zbyt często (około 15% rodzin). Odsetek ten rośnie wraz z upływem czasu. Cukrzyca może ujawnić się u rodziców bądź rodzeństwa nawet kilka lat później. Prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy typu 1 u potomstwa zależy od tego, kto z rodziny choruje. Jeśli choruje matka, prawdopodobieństwo wynosi 2-3%, jeśli ojciec, prawdopodobieństwo zwiększa się do 4-6%. W przypadku choroby obojga rodziców ryzyko wynosi już 15-20%. Jeśli choruje jedno z rodzeństwa, zagrożenie pozostałych wynosi około 5%. Szczególnie wysokie ryzyko dotyczy bliźniąt homozygotycznych. Zgodność zachorowań waha się w przedziale 25-50% i jest większa, jeśli u pierwszego bliźniaka cukrzyca ujawniła się we wczesnym dzieciństwie.

Rozpoznanie cukrzycy u dzieci

Rozpoznanie cukrzycy typu 1 u dziecka nie sprawia trudnoÅ›ci. TowarzyszÄ… temu najczęściej charakterystyczne objawy jak zwiÄ™kszone pragnienie, czÄ™ste i zwiÄ™kszone oddawanie moczu, zwiÄ™kszony apetyt a w sytuacji nazwanego nasilenia i szybkiego postÄ™pu choroby narastajÄ…ca utrata masy ciaÅ‚a. W badaniach stwierdza siÄ™ glukozÄ™ wydalanÄ… w moczu powyżej 111 mmol/l, zwÅ‚aszcza przy współistniejÄ…cej ketonurii (obecnoÅ›ci tzw. ciaÅ‚ ketonowych w moczu Å›wiadczÄ…cej o znacznym nasileniu cukrzycy) oraz zwiÄ™kszone stężenie glukozy we krwi: na czczo co najmniej 7,8 mmol/l i powyżej oraz po jedzeniu lub w innej porze doby  11,1 mmol/l i wiÄ™cej..

Początkowo zwiększone pragnienie i wielomocz mogą nie być dostrzegane, a uwagę przyciągają objawy ogólne jak niechęć do zabawy, nauki, rozdrażnienie, narastające osłabienie organizmu.
W miarę postępu cukrzycy zmiany mogą pojawić się zmiany na skórze, która staje się sucha, szorstka i zaczerwieniona na twarzy. Pojawiają się niegojące się zajady i stany zapalne zewnętrznych narządów moczowo-płciowych. Rzadziej występują takie objawy jak wypadanie włosów, kruchość paznokci, zaparcia, skurcze w łydkach oraz sporadyczne zaburzenia widzenia. Wystąpienie wymienionych objawów oraz odchyleń w badaniach laboratoryjnych pozwala na jednoznaczne rozpoznanie cukrzycy i nie ma potrzeby wykonywania innych prób sprawdzających tolerancję węglowodanów. Objawy kliniczne cukrzycy, które umożliwiają rozpoznanie choroby, ujawniają się często pod wpływem stresu. Stres może powstać na skutek zakażenia, szczepienia, urazu fizycznego czy psychicznego, a także wskutek stosowania leków hormonalnych. Każdy rodzaj stresu powoduje zwiększenie zapotrzebowania na insulinę.

Żywienie dziecka chorego na cukrzycę

Å»ywienie dziecka chorego na cukrzycÄ™ powinno odpowiadać wymogom prawidÅ‚owego żywienia dziecka zdrowego w tym samym wieku. Nie ma różnicy w zapotrzebowaniu energetycznym i na biaÅ‚ko. Ograniczenia dotyczÄ… wielkoÅ›ci poszczególnych posiÅ‚ków i rozkÅ‚adu w czasie, odpowiednio do stosowanej w leczeniu cukrzycy typu 1 insuliny – iloÅ›ci wstrzyknięć w ciÄ…gu doby oraz dawek.
Zasady prawidłowego żywienia nieustannie podlegają zmianom, pojawiają się nowe zalecenia i sugestie. To, co jeszcze niedawno uznawano za szkodliwe, może stać się pożądane i na odwrót. Dlatego też powinno się zadbać przede wszystkim o jak największe urozmaicenie diety zarówno zdrowych jak i chorych na cukrzycę. Zdolność wykorzystania pokarmów i szybkość z jaką zachodzi ten proces jest cechą indywidualną, duże znaczenie ma skład i sposób przyrządzenia potrawy. Nie istnieje potrzeba prowadzenia specjalnej kuchni dla chorego dziecka.

Jeżeli liczba iniekcji insuliny jest niewielka (2-3 razy dziennie), dziecko powinno spożywać 6 mniejszych objętościowo posiłków w stałych odstępach czasowych. Przerwy między posiłkami nie powinny być krótsze niż 2 godziny i dłuższe niż 3 godziny, dość często pierwsze śniadanie jest mniejsze niż drugie (przypada na szczyt działania insuliny podanej rano). Liczba posiłków i ich wielkość może być zmienna przy stosowaniu wielokrotnych wstrzyknięć insuliny.

Otyłość a cukrzyca

Z cukrzycÄ… bardzo czÄ™sto współistnieje otyÅ‚ość, a na jej powstawanie wpÅ‚ywajÄ… czynniki zewnÄ™trzne (nieprawidÅ‚owe żywienie i obniżona aktywność fizyczna) oraz czynniki wewnÄ™trzne (predyspozycje genetyczne, zaburzenia metaboliczne, regulacyjne i degeneracyjne). Pod wzglÄ™dem wystÄ™powania otyÅ‚oÅ›ci i nadwagi Polacy znajdujÄ… siÄ™ poniżej Å›redniej dla krajów UE, a szczególnie ta uwaga odnosi siÄ™ do mężczyzn. Sytuacja dzieci i mÅ‚odzieży w porównaniu z innymi krajami UE jest korzystna, niemniej niepokojÄ…cy jest wzrost odsetka osób z nadwagÄ… w mÅ‚odszych grupach wiekowych. WzrósÅ‚ także odsetek dziewczÄ…t z nadwagÄ… i otyÅ‚oÅ›ciÄ… w latach  2001-2006. Jest to o tyle alarmujÄ…ce, że nadwaga w dzieciÅ„stwie może siÄ™ przeÅ‚ożyć na wystÄ…pienie otyÅ‚oÅ›ci w życiu dorosÅ‚ym.

Zapobieganie otyÅ‚oÅ›ci u dzieci nie wymaga nadmiernego wysiÅ‚ku lecz konsekwencji w dziaÅ‚aniu. Skoro wykazujemy siÄ™ ambicjÄ…, pilnoÅ›ciÄ… i dobrÄ… organizacjÄ… w pracy, wykazujmy siÄ™ również troskÄ… o zdrowie naszych pociech. Wystarczy kilkanaÅ›cie minut dziennie poÅ›wiÄ™cić na aktywność fizycznÄ… naszych dzieci a zyska na tym zarówno organizm jak i ich samopoczucie. JeÅ›li ten wysiÅ‚ek poÅ‚Ä…czymy ze stosowaniem odpowiedniej diety – najlepiej Å›ródziemnomorskiej – efekt bÄ™dzie jeszcze lepszy. Dodatkowo u starszych dzieci warto pamiÄ™tać o preparatach, które w bezpieczny sposób mogÄ… pomóc w codziennych zmaganiach z zachowaniem odpowiedniej diety. Zawsze skonsultujmy siÄ™ przed ich zastosowaniem z lekarzem. Pomocny w utrzymaniu prawidÅ‚owej sylwetki u starszych dzieci może być preparat Fosanic, którego głównym skÅ‚adnikiem jest fasolamina – naturalna, bezpieczna substancja pochodzenia roÅ›linnego spowalniajÄ…ca trawienie skrobi. Fosanic zmniejsza ryzyko nadmiernego wzrostu poziomu cukru we krwi, obniżajÄ…c tym samym indeks i Å‚adunek glikemiczny spożywanych potraw wysokoskrobiowych. W wyniku dziaÅ‚ania preparatu organizm otrzymuje mniejsze iloÅ›ci glukozy, dlatego znacznie mniej wÄ™glowodanów odkÅ‚ada w postaci tÅ‚uszczu.

Aktywność fizyczna

Wyniki badaÅ„ Eurobarometer oraz WOBASZ wskazujÄ…, że aktywność fizyczna dzieci i mÅ‚odzieży jest za niska.  Szczególnie odnosi siÄ™ to do dziewczÄ…t, z których w Polsce co piÄ…ta w wieku 11 lat deklaruje umiarkowanÄ… lub dużą codziennÄ… aktywność fizycznÄ…, podczas gdy w wieku 15 lat już tylko co dziesiÄ…ta. Ruch jest niezbÄ™dnym elementem życia dziecka. Ma dobroczynny wpÅ‚yw na jego rozwój fizyczny i umysÅ‚owy, a także stanowi źródÅ‚o radoÅ›ci. Aktywność fizyczna jest dla dziecka chorego na cukrzycÄ™ wrÄ™cz wskazana, niemniej musi siÄ™ do tego wysiÅ‚ku przygotować. Zaleca siÄ™ systematyczny trening, oczywiÅ›cie pod kontrolÄ… lekarskÄ…, gdyż uÅ‚atwia uzyskanie lepszej kontroli metabolicznej. WysiÅ‚ek fizyczny wpÅ‚ywa istotnie na lepsze przyswajanie glukoza w tkankach, wzrasta bowiem tzw.  insulino wrażliwość (czyli obecna w organizmie insulina lepiej dziaÅ‚a na tkanki). Wykonywanie regularnego wysiÅ‚ku fizycznego musi być kontrolowane i należy do niego odpowiednio dopasować podawanie insuliny. Brak kontroli na wykonywanym wysiÅ‚kiem fizycznym (jego brak lub wysiÅ‚ek zbyt forsowny) może skutkować u chorego dziecka ostrym stanem niewyrównania cukrzycy – niedocukrzeniem lub kwasicÄ… ketonowÄ…. Nie zaleca siÄ™ nadmiernie wyczerpujÄ…cych ćwiczeÅ„ ograniczajÄ…cych które mogÄ… powodować zakwaszenie mięśni oraz tzw. beztlenowe spalanie energii.

Samokontrola – tak ważna zwÅ‚aszcza u dzieci!

Skuteczność leczenia cukrzycy u dzieci w dużym stopniu zależy od stosowanych metod samokontroli przy użyciu zestawów monitorujÄ…cych – przez samo dziecko oraz szczególnie z pomocÄ… rodziny. CzÄ™stość pomiarów w ramach samokontroli zależy od iloÅ›ci oraz stosowanych dawek insuliny. Optymalny zakres kontroli przewiduje 4 pomiary dziennie, natomiast badania tzw. peÅ‚nego profilu dobowego 2-4 razy w miesiÄ…cu. Codzienne oznaczanie wykonuje siÄ™ przed rano na czczo, nastÄ™pnie przed głównymi posiÅ‚kami oraz  przed snem.

Badania wykonuje siÄ™ szczególnie wtedy, kiedy glikemia może być najniższa: na czczo, przed głównymi posiÅ‚kami i w drugiej poÅ‚owie nocy (2:00 – 3:00) oraz w okresach najwiÄ™kszego wzrostu glikemii: ok. 1,5 godziny po posiÅ‚ku. Minimalna liczba oznaczeÅ„ to 1-2 oznaczenia dziennie, zwykle przed rannÄ… i wieczornÄ… iniekcjÄ… insuliny oraz zależnie od potrzeby dodatkowe oznaczanie po północy co kilka dni i peÅ‚ny profil glikemii przynajmniej dwa razy w miesiÄ…cu. Do pomiaru stężenia glukozy we krwi lub w surowicy krwi sÅ‚uży niewielkich rozmiarów glukometr oraz paski testowe. Samodzielne oznaczanie przez pacjenta stężenia glukozy we krwi można wykonywać dyskretnie w wiÄ™kszoÅ›ci miejsc i sytuacji życiowych. Miernikiem rozwoju glukometrii sÄ… coraz nowsze i lepsze urzÄ…dzenia, co widać na przykÅ‚adzie oferty firmy Genexo. Glukometry Glucosense i Glucosense Pro to maÅ‚e sensoryczne aparaty Å›wietnie nadajÄ…ce siÄ™ dla dzieci, speÅ‚niajÄ…ce wymogi nowoczesnej glukometrii. PotrzebujÄ… niewielkiej kropli krwi do dokonania pomiaru. System pomiarowy pracuje w ukÅ‚adzie zamkniÄ™tym: czytnik i paski testowe majÄ… tÄ™ samÄ… nazwÄ™. WażnÄ… rzeczÄ… jest sposób nakÅ‚adania krwi na pasek testowy. Podaje siÄ™ jÄ… do okienka chÅ‚onnego paska, samoczynnie zasysajÄ…cego krew, co uniemożliwia zanieczyszczenie ukÅ‚adu krwiÄ…. Pomiary glikemii zapamiÄ™tywane sÄ… wraz z datÄ… i godzinÄ…. Przy wysokich poziomach glikemii (>240 ml/dl) glukometr wyÅ›wietla napis "ketone", ostrzegajÄ…c w ten sposób przed kwasicÄ… ketonowÄ…. Glukometr może obliczyć 7-, 14-, 21-, 28-, 60-, 90-dniowe Å›rednie wyników badaÅ„ glikemii.

Zasadniczy wpływ na losy dziecka odgrywa jakość leczenia od początku choroby. Leczenie domowe jest prowadzone pod kontrolą rodziny i dziecka stosownie do jego wieku. Rodzina może samodzielnie, kilkakrotnie w ciągu dnia, podejmować decyzje, od trafności których zależy jakość kontroli metabolicznej. Duże znaczenie odgrywa edukacja zdrowotna rodziny i dziecka a także motywowanie do określonych działań. Od stopnia zmotywowania zależy wykorzystanie wiedzy i regularne prowadzenie samokontroli procesu leczenia cukrzycy u dzieci.






Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Pumpernikiel indeks glikemiczny
Badania serologiczne co to takiego?

Wersja do druku