Badanie krwi wydawać się może podstawowym badaniem, które spotyka niemal każdego, kto trafia do szpitala lub ma podejrzenie jakiejś choroby. Pobieranie i późniejsze badania krwi to codzienność kobiet w ciąży, cukrzyków a nawet chorowitych i słabych osób. Zwyczajna morfologia może być wykonana nawet z powodu spadku apetytu i nastroju w celu odnalezienia przyczyny tych objawów. Rodzajów badań krwi jest jednak o wiele więcej, a jednym z nich jest badanie serologiczne.
 
  1. Czym jest serologia grup krwi?
  2. Kiedy warto wykonać badanie serologiczne?
  3. Jak wygląda badanie serologiczne?
  4. Ile kosztuje badanie serologiczne?
Zastanówmy się zatem, czym jest serologia.

Czym jest serologia grup krwi?

Serologia grup krwi to badanie, które ma na celu wyznaczenie odpowiedniego rodzaju krwi dla biorcy. Jest ono niebywale istotne. Podczas przetoczenia czy transfuzji krwi nawet niewielka ilość takiej, która posiada niezgodne antygeny z antygenami biorcy dojść może do gwałtownej i niebezpiecznej reakcji, nazywanej reakcją poprzetoczeniową. Wynikiem takiej sytuacji może być nawet śmierć pacjenta. Z tego powodu badania serologiczne są szczególnie ważne, gdyż ich wynikiem jest ustalenie zgodności między dawcą a biorcą krwi oraz zapewnienia bezpieczeństwa tego procesu.

Kiedy warto wykonać badanie serologiczne?

Serologia wykonywana jest przede wszystkim w sytuacjach, wymagających ustalenia zgodności antygenów przed dokonaniem transfuzji. Jest to bardzo istotne, bo decyduje o powodzeniu przetoczenia i zdrowiu pacjenta. Badania serologiczne są często wykonywane w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej oraz w trakcie leczenia krwią. Jednak najbardziej istotne jest wykonywanie badań serologicznych w trakcie ciąży. Ma ono na celu zdiagnozowanie ewentualnego konfliktu serologicznego. Pojawić się on może w przypadku gdy ojciec dziecka ma grupę krwi Rh+, matka Rh- a dziecko odziedziczy tę grupę po ojcu. W takiej sytuacji organizm matki zaczyna wytwarzać przeciwciała, które są niebezpieczne dla zdrowia dziecka. Ryzyko pojawienia się konfliktu serologicznego nie występuje, jeśli matka ma krew grupy Rh+.

Jak wygląda badanie serologiczne?

Z perspektywy pacjenta badanie serologiczne niewiele różni się od zwykłej morfologii – polega zatem na zwyczajnym pobraniu krwi, czasem jest ono powtarzane. Różnice pojawiają się na poziomie badań w laboratorium. Dokładne informacje na temat szczegółów i rodzajów badań serologicznych można znaleźć na przykład na stronie https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/serologia-grup-krwi/.

Ile kosztuje badanie serologiczne?

Ceny badań serologicznych są różne w zależności od rodzaju badania i miejsca ich przeprowadzenia. Oto niektóre z nich:
  • Przeciwciała odpornościowe – cena za to badanie waha się w granicach od trzydziestu do około czterdziestu złotych,
  • Grupa krwi z identyfikacją – ceny za to badanie są bardzo różne: od około sześćdziesięciu złotych do nieco ponad stu,
  • Grupa krwi – to badanie najczęściej kosztuje około czterdziestu złotych, cena ta może jednak być wyższa w zależności od placówki.
Ceny badania mogą być zatem bardzo różne, jednak ze względu na ich wagę – są warte swej ceny.
Badanie serologiczne są bardzo ważne dla zdrowia i życia wielu osób. Dzięki nim można w bezpieczny sposób wykonywać leczenie krwią, transfuzje oraz przetoczenia krwi a także diagnozować konflikt serologiczny u kobiet w ciąży. Warto dbać, by badanie serologiczne było przeprowadzane przez doświadczony zespół specjalistów w staranny sposób, aby wyniki były wiarygodne.
Przeczytaj więcej o badaniu serologicznym na stronie: https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/serologia-grup-krwi/
 

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku