Łzy są nieodłącznym składnikiem funkcjonowania całego mechanizmu widzenia. Nawilżają oko, oczyszczają je z ciał obcych i zabijają bakterie, zapewniają prawidłowe i ostre widzenie.

Jeśli jednak przez wiele godzin wpatrujemy się w telewizor, w ekran komputera w klimatyzowanym, zadymionym i pełnym kurzu pomieszczeniu; jeżeli ślęczymy nad książką – mrugamy rzadziej. Wtedy oczy przesuszają się, swędzą, szczypią, pieką, robią się czerwone i bolą; czujemy tzw. "piasek pod powiekami". Okulista może zdiagnozować zespół suchego oka. Powierzchnia oka nie jest wystarczająco nawilżona, dochodzi do nagromadzenia szkodliwych substancji i pogorszenia widzenia. Lekarz zaleci stosowanie sztucznych łez działających podobnie jak naturalne.

Na rynku dostępne są nowoczesne pozbawione konserwantów (które mogą powodować uczulenia, reakcje alergiczne, a nawet destrukcję komórek powierzchni oka) krople Hyabak francuskiej firmy Laboratoires Théa. Substancją czynną jest w ich przypadku hialuronian sodu – jedyny składnik nawilżający występujący w naturalny sposób w łzach, doskonale tolerowany przez nasz organizm.

Krople można stosować (przechowując w temperaturze pokojowej) przez dwa miesiące od pierwszego otwarcia, również do nawilżania oczu w przypadku zmęczenia spowodowanego czynnikami zewnętrznymi.

Opakowanie o pojemności 10 ml kosztuje w aptece ok. 27 zł i wystarczy na 8 tygodni terapii.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

badania wzroku

Wersja do druku