Podskórne, bolesne wypryski to nie tylko problem nastolatków: coraz częściej borykajÄ… siÄ™ z nimi osoby dorosÅ‚e. Nieestetyczne zmiany sÄ… powodem do wstydu i zaburzeÅ„ poczucia wÅ‚asnej wartoÅ›ci, czÄ™sto uprzykrzajÄ… także codzienne życie – podskórne pryszcze mogÄ… bardzo mocno boleć. Jak zapobiec ich powstawaniu i skutecznie leczyć? Podpowiadamy!

Podskórne pryszcze: jak powstajÄ…?

Podskórne pryszcze to zmiany trÄ…dzikowe, które jak wskazuje sama ich nazwa, znajdujÄ… siÄ™ pod wierzchniÄ… warstwÄ… skóry. Ich ujÅ›cie jest zasÅ‚oniÄ™te naskórkiem, wskutek czego gojenie może być znacznie dÅ‚uższe. Pryszcz podskórny może przez to osiÄ…gać duże rozmiary, uciskajÄ…c okoliczne tkanki oraz powodujÄ…c ból.

Podskórne pryszcze przyjmujÄ… postać miÄ™kkich cyst lub twardych gustów wypeÅ‚nionych ropÄ…. Nie należy ich rozcinać ani wyciskać – jako że sÄ… usadowione gÅ‚Ä™biej niż zwykÅ‚e wypryski, ich pÄ™kniÄ™cie może doprowadzić do powstawania przebarwieÅ„, a nawet blizn.

Gdzie najczęściej wystÄ™pujÄ… podskórne wypryski?

Pryszcze pod skórÄ… mogÄ… pojawić siÄ™ tak naprawdÄ™ na dowolnej partii twarzy, a nawet na szyi, dekolcie lub plecach. Najczęściej jednak zauważa siÄ™ ich powstawanie na:

  • Linii żuchwy,
  • Czole,
  • Skroniach,
  • Brodzie.

Warto zaznaczyć, że podskórny pryszcz można Å‚atwo pomylić z innÄ… zmianÄ…, takÄ… jak kaszak lub czyrak. JeÅ›li zauważysz, że guzek pojawiÅ‚ siÄ™ nagle, dÅ‚ugo siÄ™ utrzymuje lub na skórze powstaje wiele podobnych zmian, zgÅ‚oÅ› siÄ™ do dermatologa.

Podskórne pryszcze: przyczyny powstawania

Przyczyn powstawania pryszczy pod skórÄ… może być wiele. Do tych najczÄ™stszych zaliczamy:

  • TrÄ…dzik torbielowaty – nieprawidÅ‚owÄ… pracÄ™ gruczoÅ‚ów Å‚ojowych, spowodowanÄ… zaburzeniami hormonalnymi,
  • Źle przeprowadzanÄ… pielÄ™gnacjÄ™ skóry,
  • DÅ‚ugotrwaÅ‚y stres,
  • Choroby metaboliczne – schorzenia nerek, wÄ…troby, cukrzyca,
  • Niezdrowy styl życia.

JeÅ›li podskórne pryszcz pojawiajÄ… siÄ™ u Ciebie tylko od czasu do czasu i szybko znikajÄ…, najprawdopodobniej możesz poradzić sobie z nimi samodzielnie. Tutaj sprawdzisz, jak pozbyć siÄ™ pryszcza w bÅ‚yskawicznym tempie:  https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/jak-szybko-pozbyc-sie-pryszcza.

Jak pozbyć siÄ™ podskórnych pryszczy?

Co zrobić, by szybko zlikwidować podskórne pryszcze i zapobiec ich powstawaniu?

Maść ichtiolowa

Maść z ichtiolem to skuteczny sposób na pryszcze pod skórÄ…. Ichtiol pozwala na „wyciÄ…gniÄ™cie” treÅ›ci ropnej, dziÄ™ki czemu zawartość krostki szybciej ulega usuniÄ™ciu. Stosuj maść na krostki kilka razy w ciÄ…gu dnia.

Kuracja retinolem

Skutecznym sposobem na pryszcze sjest retinol, który dziaÅ‚a przeciwtrÄ…dzikowo i normalizuje pracÄ™ gruczoÅ‚ów Å‚ojowych. Przed rozpoczÄ™ciem stosowania  kosmetyków z retinolem dowiedz siÄ™ jak najwiÄ™cej o jego bezpiecznym użytkowaniu.

Kwasy kosmetyczne

W walce z pryszczami podskórnymi możesz zwrócić siÄ™ również do kosmetologa. Kuracja dobranymi do potrzeb skóry kwasami pomoże w uregulowaniu pracy gruczoÅ‚ów Å‚ojowych i zapobiegnie ich zapychaniu.

Odpowiednia pielęgnacja domowa

Bardzo ważna jest odpowiednia pielÄ™gnacja na co dzieÅ„, pozbawiona kosmetyków komedogennych. TÅ‚uste kremy zastÄ…p lekkimi formuÅ‚ami (np. żelowymi), postaw na lekkie kosmetyki myjÄ…ce oraz serum przeciwtrÄ…dzikowe. PamiÄ™taj zwÅ‚aszcza o dokÅ‚adnym, dwuetapowym myciu twarzy wieczorem: najpierw zastosuj pÅ‚yn micelarny lub olejek myjÄ…cy, a nastÄ™pnie żel lub piankÄ™.

WiÄ™cej praktycznych informacji o pielÄ™gnacji skóry w domu dowiesz siÄ™ z dziaÅ‚u „Uroda” Magazynu Ceneo:  https://magazyn.ceneo.pl/artykuly/uroda.

Podskórne pryszcze? Możesz z nimi wygrać

Podskórne pryszcze czÄ™sto sÄ… spowodowane nieprawidÅ‚owÄ… pielÄ™gnacjÄ… skóry. ZmieÅ„ jÄ…, a najpewniej zauważysz dużą poprawÄ™! PamiÄ™taj jednak, że jeÅ›li modyfikacja kosmetyczki nie pomoże, warto skonsultować siÄ™ z lekarzem i wykonać podstawowe badania.


Najczęściej zadawane pytania


Jakie są najskuteczniejsze środki na bolące wypryski?

Do skutecznych środków na bolące wypryski należą proste preparaty zawierające kwas salicylowy, benzoyl peroxide, azelainowy lub retinoidy. Te substancje pomagają redukować stan zapalny, czyścić pory i przyspieszać gojenie. Ważne jest, aby używać ich zgodnie z zaleceniami, aby uniknąć podrażnienia skóry.

Czy istnieją domowe sposoby na złagodzenie bólu i stanu zapalnego wyprysków?

Tak, wśród domowych metod popularne jest stosowanie ciepłych kompresów, które mogą pomóc zmniejszyć ból i opuchliznę. Można także użyć maseczek z naturalnych składników, takich jak miód czy aloes, które działają łagodząco i antybakteryjnie.

Jak często należy stosować produkty na wypryski?

Częstotliwość stosowania zależy od rodzaju produktu i wrażliwości skóry. Ogólnie, większość leków miejscowych stosuje się raz lub dwa razy dziennie. Zawsze warto zacząć od mniejszej częstotliwości, aby zobaczyć, jak skóra reaguje, i stopniowo zwiększać w razie potrzeby.

Czy ściskanie lub wyciskanie wyprysków jest bezpieczne?

Ściskanie wyprysków nie jest zalecane, ponieważ może prowadzić do dalszego podrażnienia, infekcji, a nawet trwałych blizn. Zamiast tego, lepiej skupić się na łagodzeniu stanu zapalnego i przyspieszaniu naturalnego procesu gojenia.

Kiedy warto udać się do dermatologa w przypadku problemu z wypryskami?

Jeśli domowe metody i dostępne bez recepty preparaty nie przynoszą poprawy, warto skonsultować się z dermatologiem. Również w przypadku, gdy wypryski są bardzo bolesne, szeroko rozprzestrzenione, lub gdy pojawiają się blizny, wizyta u specjalisty jest wskazana. Dermatolog może zalecić bardziej zaawansowane leczenie, w tym leki na receptę.


Podobne artykuły:


Wersja do druku