Dla osób, które podjęły decyzjÄ™ o rozwodzie, a majÄ… niepeÅ‚noletnie dzieci, bardzo istotne jest zawsze pytanie, jak zostanÄ… uregulowane kwestie zwiÄ…zane z dziećmi po zakoÅ„czeniu małżeÅ„stwa. WÅ›ród najczÄ™stszych pytaÅ„, jakie siÄ™ pojawiajÄ…, sÄ… miÄ™dzy innymi pytania o to, od czego zależy, z którym z rodziców zostanÄ… dzieci, jak mogÄ… zostać uregulowane kontakty z dzieckiem, a także który z rodziców bÄ™dzie podejmowaÅ‚ decyzje dotyczÄ…ce wychowania dzieci. Warto zapoznać siÄ™ tym, jak prawo reguluje powyższe kwestie, aby wiedzieć, jakich rozstrzygnięć można spodziewać siÄ™ w sprawie rozwodowej.

 

WÅ‚adza rodzicielska

WÅ‚adzÄ™ rodzicielskÄ… można zdefiniować jako ogóÅ‚ uprawnieÅ„ i obowiÄ…zków rodziców wzglÄ™dem dzieci. Obejmuje ona przede wszystkim pieczÄ™ nad osobÄ… dziecka i jego majÄ…tkiem, a także obowiÄ…zek i prawo wychowania dziecka, z poszanowaniem jego godnoÅ›ci i praw. WÅ‚adza rodzicielska przysÅ‚uguje obojgu rodzicom, chyba że decyzjÄ… sÄ…du zostanie ona któremuÅ› z rodziców ograniczona lub zawieszona, bÄ…dź też zostanie jej pozbawiony. SÄ…d rodzinny może podjąć tego typu decyzjÄ™ m.in. jeÅ›li dobro dziecka jest zagrożone albo wÅ‚adza rodzicielska nie jest wykonywana z powodu jakiejÅ› przeszkody. 

W trakcie postÄ™powania rozwodowego sÄ…d decyduje, czy pozostawi peÅ‚niÄ™ wÅ‚adzy rodzicielskiej obojgu rodziców, czy też któremuÅ› z nich jÄ… ograniczy. Takie ograniczenie może mieć miejsce w przypadku zagrożenia dobra dziecka, ale w sprawach rozwodowych sÄ…d może także powierzyć wykonywanie wÅ‚adzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, ograniczajÄ…c przy tym wÅ‚adzÄ™ rodzicielskÄ… drugiego do okreÅ›lonych obowiÄ…zków i uprawnieÅ„ w stosunku do osoby dziecka, jeÅ›li przemawia za tym dobro dziecka. W praktyce przesÅ‚ankÄ… takiego rozstrzygniÄ™cia bÄ™dzie przede wszystkim sytuacja, gdy z powodu konfliktu pomiÄ™dzy rodzicami nie sÄ… oni w stanie wspólnie podejmować decyzji dotyczÄ…cych dziecka.

Jakie są skutki ograniczenia władzy rodzicielskiej?

Wiele osób może zastanawiać siÄ™, czym w praktyce skutkuje ograniczenie wÅ‚adzy rodzicielskiej. Należy zacząć od tego, że przede wszystkim zależy to od zakresu ograniczenia. NajczÄ™stszym przypadkiem w sprawach rozwodowych jest ograniczenie wÅ‚adzy rodzicielskiej jednego z rodziców do wspóÅ‚decydowania o istotnych sprawach dziecka. Czasami decyzje te zostajÄ… konkretnie wymienione w wyroku rozwodowym (np. ograniczenie wÅ‚adzy rodzicielskiej do wspóÅ‚decydowania o edukacji i leczeniu dziecka oraz o przeprowadzce dziecka poza granice kraju). JeÅ›li jednak sÄ…d nie dokona takiego wyliczenia, to wówczas za każdym razem należy ustalać, czy mamy do czynienia z istotnÄ… sprawÄ… dziecka. 

Zazwyczaj do decyzji w istotnych sprawach dziecka zalicza siÄ™ m.in. wybór szkoÅ‚y, zgodÄ™ na operacjÄ™, zÅ‚ożenie wniosku o paszport. Tak wiÄ™c jeÅ›li jednemu z rodziców wÅ‚adza rodzicielska zostaÅ‚a ograniczona do wspóÅ‚decydowania o istotnych sprawach dziecka, to wÅ‚aÅ›nie w tego typu kwestiach muszÄ… podejmować decyzje wspólnie.  JeÅ›li nie sÄ… w stanie dojść w tym zakresie do porozumienia, powinni zwrócić siÄ™ do sÄ…du o rozstrzygniÄ™cie. Z powyższego można wywnioskować, że o bieżących sprawach dziecka – a wiÄ™c wszystkich poza istotnymi – może w takim przypadku decydować samodzielnie rodzic majÄ…cy peÅ‚niÄ™ wÅ‚adzy rodzicielskiej.

Ustalenia odnośnie władzy rodzicielskiej

JeÅ›li w trakcie postÄ™powania rozwodowego rodzice przedstawiÄ… sÄ…dowi swoje porozumienie co do spraw dziecka, to zazwyczaj sÄ…d je uwzglÄ™dnia, ewentualnie dokonujÄ…c pewnych modyfikacji. Co istotne, nawet jeÅ›li stanowisko rodziców co do takich kwestii jest zgodne, to powinni oni na rozprawÄ™ przyprowadzić ze sobÄ… Å›wiadka, który zÅ‚oży przed zeznania co do sytuacji dzieci. SÄ…dy stosujÄ… takÄ… praktykÄ™ w celu uzyskania wiedzy na temat sytuacji dzieci od osoby trzeciej. Natomiast jeÅ›li rodzice nie majÄ… zgodnego stanowiska w tym zakresie, sÄ…dy zwracajÄ… siÄ™ do biegÅ‚ych psychologów i pedagogów, aby ocenili oni, jak powinna zostać w konkretnym przypadku uregulowana wÅ‚adza rodzicielska. Trzeba przy tym wskazać, że ograniczenie wÅ‚adzy rodzicielskiej jednemu z rodziców jest stosunkowo czÄ™stym rozstrzygniÄ™ciem, gdyż uÅ‚atwia ono podejmowanie decyzji co do bieżących spraw dziecka.

Ustalenie miejsca zamieszkania dziecka

W toku postÄ™powania rozwodowego sÄ…d decyduje zwykle o tym, gdzie bÄ™dzie miejsce zamieszkania dziecka. W przypadku ograniczenia wÅ‚adzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, zasadÄ… jest ustalenie takiego miejsca zamieszkania przy drugim rodzicu. Natomiast w razie pozostawienia obojgu peÅ‚nej wÅ‚adzy rodzicielskiej, sÄ…d podejmuje decyzjÄ™ w zależnoÅ›ci od okolicznoÅ›ci sprawy, a jeÅ›li rodzice majÄ… w tym zakresie zgodne stanowisko, to zwykle je uwzglÄ™dnia. Warto przy tym zwrócić uwagÄ™ na możliwość uregulowania tzw. pieczy naprzemiennej, co w ostatnich latach ma coraz częściej miejsce. Polega ona na tym, że dziecko naprzemiennie mieszka z każdym z rodziców, zmieniajÄ…c miejsce pobytu po okreÅ›lonym czasie, na przykÅ‚ad po tygodniu czy dwóch. Dla wprowadzenia takiego rozwiÄ…zania niezbÄ™dna jest zgoda obojga rodziców oraz umiejÄ™tność porozumiewania siÄ™ przez nich w sprawach dziecka, a przy tym musi za tym przemawiać dobro dziecka i jego gotowość.

Prawo do kontaktu z dzieckiem

Dla rodzica, z którym dziecko nie mieszka, bardzo istotnÄ… sprawÄ… jest możliwość spotykania siÄ™ z nim. W wyroku rozwodowym sÄ…d co do zasady ma obowiÄ…zek rozstrzygnąć o kontaktach – odstÄ™puje od tego jedynie wówczas, gdy strony zgodnie zÅ‚ożą wniosek o to, aby kontaktów nie regulować. JeÅ›li bowiem byli małżonkowie bÄ™dÄ… w stanie porozumiewać siÄ™ co do spotkaÅ„ z dzieckiem, to nie ma potrzeby ingerencji sÄ…du w tym zakresie. JeÅ›li strony majÄ… zgodne stanowisko co do kontaktów, to sÄ…d powinien je uwzglÄ™dnić. Natomiast w razie konfliktu na tym tle, sÄ…d zwraca siÄ™ zwykle o ocenÄ™ sytuacji do wspomnianych już biegÅ‚ych. 

Kontakty z dzieckiem po rozwodzie mogÄ… zostać uregulowane bardzo rozmaicie, w zależnoÅ›ci od konkretnej sytuacji rodzinnej. Inaczej wyglÄ…da to bowiem gdy mamy do czynienia z bardzo maÅ‚ymi dziećmi, a inaczej gdy chodzi np. o nastolatków. Znaczenie ma też m.in. odlegÅ‚ość miÄ™dzy miejscami zamieszkania rodziców, a także to, czy sÄ… oni skonfliktowani. Kontakty mogÄ… zostać ustalone bez obecnoÅ›ci drugiego rodzica albo w obecnoÅ›ci jego, kuratora bÄ…dź innej osoby. MogÄ… to być spotkania poÅ‚Ä…czone z noclegami albo tylko kilkugodzinne. Można przy tym odrÄ™bnie uregulować kontakty w czasie Å›wiÄ…t, wakacji czy dÅ‚ugich weekendów.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku