NieodÅ‚Ä…cznÄ… cechÄ… kamieni szlachetnych sÄ… mikroskopijne defekty. Dlatego i diamenty majÄ… niewidoczne goÅ‚ym okiem zanieczyszczenia. SÄ… to minimalne znamiona zewnÄ™trzne i maÅ‚e inkluzje, a w tym m.in. wrostki mineralne, obtÅ‚uczenia, otarcia, pÅ‚aszczyzny bliźniacze czy naturaÅ‚ (naturalna powierzchnia krysztaÅ‚u). Jednak czystość diamentu to tylko jeden z parametrów, na które zwraca siÄ™ uwagÄ™, chcÄ…c oszacować wartość kamienia. Dowiedz siÄ™, jakie jeszcze jego cechy sÄ… istotne dla znawców jubilerstwa.

Jak wygląda diament? Co go wyróżnia?

Diamenty to odmiana węgla o regularnym układzie krystalograficznym. Powstają one na głębokości od 140 do 190 km pod powierzchnią ziemi.

Diament to poszukiwany, ceniony przez kolekcjonerów biżuterii i jubilerów kamieÅ„ szlachetny – zdobi ona najkosztowniejsze wyroby jubilerskie. Tym, co go wyróżnia, jest:

  • najwiÄ™ksza twardość spoÅ›ród wszystkich klejnotów – wynosi ona 10 wedÅ‚ug skali Mohsa;

  • odporność na dziaÅ‚anie kwasów i zasad;

  • charakterystyczny wyglÄ…d – diamenty tuż po wydobyciu z ziemi sÄ… naturalnie matowe i majÄ… Å›redni poÅ‚ysk. Jednak na skutek obróbki jubilerskiej, w tym szlifowania, zaczynajÄ… zjawiskowo bÅ‚yszczeć;

  • rzadkość wystÄ™powania i ograniczone zasoby – aby powstaÅ‚ diament, muszÄ… upÅ‚ynąć miliony lat. Dlatego zasoby naturalne tych kamieni kurczÄ… siÄ™, a mimo tego popyt na nie nie spada. WÅ‚aÅ›nie dlatego osiÄ…gajÄ… one tak zawrotne ceny.

Kamienie te mogÄ… być bezbarwne i kolorowe. Ich odcieÅ„ może zaskakiwać – zdarzajÄ… siÄ™ różowe, niebieskie, zielone, ale też brÄ…zowe i czarne okazy.

Mimo że diamenty posiadają znamiona wewnętrzne, mikroskopijne inkluzje, które powstają w procesie ich formowania, to nie wyklucza to faktu, że wspaniale prezentują się na palcu. Niedoskonałości są widoczne zwykle dopiero po dziesięciokrotnym powiększeniu kamienia.

Co wpływa na wartość diamentów?

Aby dowiedzieć się, jaką wartość mają te kamienie szlachetne, konieczne jest:

  • okreÅ›lenie klasy czystoÅ›ci diamentów – czystość brylantu zależy od tego, czy i jakie znajdujÄ… siÄ™ na nim skazy;

  • zweryfikowanie ich koloru – barwa diamentów jest oznaczana literami od D do Z. Najcenniejsze sÄ… bezbarwne okazy i kamienie, które wyróżnia stonowana biel. Te oznaczone literÄ… Z majÄ… wyraźny żółty odcieÅ„;

  • okreÅ›lenie ich masy – masÄ™ kamienia podaje siÄ™ w kartach (ct);

  • przyjrzenie siÄ™ jakoÅ›ci szlifu – może być ona idealna, bardzo dobra, dobra, Å›rednia, sÅ‚aba. Idealny szlif diamentów stosuje siÄ™ niezwykle rzadko – ze wzglÄ™du na duże straty zwiÄ…zane z takÄ… obróbkÄ….

Czystość diamentów

Czystość diamentów informuje o tym, jak doskonały jest diament i czy na jego powierzchni lub w jego wnętrzu są widoczne defekty. Według tego kamienie szlachetne oznacza się literami:

  • FL – to kamienie pozbawione znamion zewnÄ™trznych i wewnÄ™trznych;

  • IF – taki okaz nie ma znamion wewnÄ™trznych, a minimalne defekty wystÄ™pujÄ… jedynie na jego powierzchni i widać je dopiero po 10-krotnym powiÄ™kszeniu kamienia;

  • VVS1 i VVS2 – te diamenty majÄ… minimalne, maÅ‚e inkluzje widoczne pod lupÄ… i zauważalne jedynie przez znawców;

  • SI1, SI2 – sÄ… to okazy, które majÄ… drobne znamiona wewnÄ™trzne, maÅ‚e zanieczyszczenia widoczne dla wiÄ™kszoÅ›ci osób po powiÄ™kszeniu kamienia przyrzÄ…dem optycznym;

  • P1, P2, P3 (lub I1, I2, I3) – to diamenty o niskiej klasie czystoÅ›ci. MajÄ… one widoczne goÅ‚ym okiem inkluzje.

Jaki brylant w pierścionku zaręczynowym będzie najlepszy? Zobacz propozycje od A&A

Idealnie czyste brylanty nie istnieją. Jednak te, które mają odpowiednią barwę, klasę czystości i szlif, będą prezentować się oszałamiająco na dłoni narzeczonej. To m.in. w ofercie Domu Jubilerskiego A&A znajdziesz wyjątkowe modele biżuterii, a w tym np.:

  • Torino – to pierÅ›cionek z żółtego zÅ‚ota z dwoma brylantami – wiÄ™kszym o masie 0,51 ct i mniejszym, ukrytym w szynie, ważącym 0,01 ct. To kamienie o barwie G, czyli niemal bezbarwne. To także brylanty o wysokim stopniu czystoÅ›ci i dobrej jakoÅ›ci szlifu – dodajÄ… niepowtarzalnego uroku temu modelowi;

  • Siena – ten klasyczny pierÅ›cionek z biaÅ‚ego zÅ‚ota zdobi osadzony w szeÅ›cioramiennej koronie brylant o masie 0,25 ct. To kamieÅ„ z niewidocznymi goÅ‚ym okiem inkluzjami i niemal bezbarwny – jego odcieÅ„ jest sklasyfikowany jako G.

PamiÄ™taj jednak, że każdy pierÅ›cionek wybrany z oferty A&A to wyrób najwyższej klasy. To biżuteria tworzona rÄ™cznie, wyÅ‚Ä…cznie ze starannie dobranych metali i kamieni szlachetnych – na pewno przypadnie ona do gustu i twojej ukochanej.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku