UkÄ…szenie kleszcza jest bezbolesne i najczęściej bezobjawowe. Po usuniÄ™ciu pajÄ™czaka można jednak doÅ›wiadczyć pewnych dolegliwoÅ›ci, np. podrażnienia skóry i obrzÄ™ku czy zauważyć tzw. rumieÅ„ wÄ™drujÄ…cy. Na zakres objawów i rokowania wpÅ‚ywa istotnie pierwsza pomoc przedmedyczna.

Pierwsze objawy

Atak kleszcza i jego żerowanie bywajÄ… niezauważone ze wzglÄ™du na to, że podczas ukÄ…szenia wprowadza on do skóry nosiciela substancjÄ™ znieczulajÄ…cÄ… i opóźniajÄ…cÄ… stan zapalny. Poza tym wybiera on trudno dostÄ™pne i maÅ‚o widoczne miejsca jak przestrzeÅ„ miÄ™dzy faÅ‚dowa, okolice za uszami, kark czy doÅ‚y podkolanowe. Pierwszych dolegliwoÅ›ci zwiÄ…zanych z obecnoÅ›ciÄ… kleszcza zwykle można doÅ›wiadczyć po jego ewakuacji. W miejscu ukÅ‚ucia widoczne jest niewielkie ognisko zapalne oraz podrażnienie skóry, czÄ™sto w towarzystwie obrzÄ™ku. Może również dokuczać ból nasilajÄ…cy siÄ™ podczas dotyku, ale raczej nie jest on silny i szybko ustÄ™puje. Co ciekawe, zakres objawów istotnie zależy od pÅ‚ci pajÄ™czaka. Å»erowanie samic bywa bardziej reakcjogenne, co oznacza, że zwykle wywoÅ‚uje silniejsze odpowiedzi organizmu. Niemniej zespóÅ‚ dolegliwoÅ›ci powstaÅ‚ych w efekcie ataku kleszcza jest zupeÅ‚nie normalny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. 

Co może niepokoić?

Niepokój może wzbudzać tzw. rumieÅ„ wÄ™drujÄ…cy. Jest to specyficzna zmiana skórna uznawana za najbardziej charakterystyczny i zarazem pierwszy objaw boreliozy. Atak kleszcza i jego żerowania mogÄ… bowiem powodować nie tylko miejscowe odczyny alergiczne, ale także stwarzać poważne niebezpieczeÅ„stwo dla zdrowia swojego żywiciela, stanowiÄ…c źródÅ‚o tzw. chorób odkleszczowych, czyli wywoÅ‚anych transmisjÄ… patogenów bytujÄ…cych w organizmie pajÄ™czaka. RumieÅ„ pojawia siÄ™ najczęściej w miejscu ukÄ…szenia lub w jego pobliżu i Å›wiadczy o postÄ™pujÄ…cej infekcji. PoczÄ…tkowo ma postać zaczerwienionej grudki bÄ…dź plamki, która z biegiem czasu rozszerza siÄ™ i wyglÄ…dem zaczyna przypominać pierÅ›cieÅ„ lub tarczÄ™ strzelniczÄ… bladÄ… w Å›rodku. Jak dÅ‚ugo utrzymuje siÄ™ Å›lad po ugryzieniu kleszcza? To zależy od kompleksowoÅ›ci leczenia. Warto przy tym pamiÄ™tać, że nawet jeÅ›li wykwit nie bÄ™dzie już widoczny, to kuracja antybiotykowa czy inna zaproponowana przez lekarza może potrwać jeszcze wiele dni. 

Pierwsza pomoc

Na rokowania istotny wpÅ‚yw ma m.in. technika usuwania kleszcza. PajÄ™czaka należy usunąć jak najszybciej i w caÅ‚oÅ›ci. W tym celu najlepiej udać siÄ™ do przychodni lub szpitala. Można także samodzielnie przeprowadzić zabieg z użyciem specjalnego narzÄ™dzia – tzw. kleszczoÅ‚apki w postaci np. karty, pÄ™telki czy pÄ™sety. Ich zastosowanie zwiÄ™ksza szanse na prawidÅ‚owe wyciÄ…gniÄ™cie intruza. Po zabiegu miejsce ukÄ…szenia należy przemyć wodÄ… utlenionÄ… lub alkoholem oraz zdezynfekować rÄ™ce. Na powstaÅ‚y stan zapalny warto naÅ‚ożyć zimny okÅ‚ad. Wskazana jest baczna obserwacja okolicy ukÄ…szenia i niezwÅ‚oczne zgÅ‚aszanie wszelkich niepokojÄ…cych dolegliwoÅ›ci.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku