Warto wiedzieć, że olej lniany, jest to bardzo ważne źródÅ‚o kwasów omega-3 oraz kwasów omega-6. Ze wzglÄ™du na swoje dziaÅ‚anie antyoksydacyjne, może chronić przed powstawaniem nowotwór, jak również wspomaga procesy trawienia oraz wspomaga metabolizm i obniża poziom zÅ‚ego cholesterolu we krwi. Bardzo czÄ™sto jest on wykorzystywany również przy pielÄ™gnacji skóry, wÅ‚osów oraz paznokci. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat.


Czym jest olej lniany?

Len zwyczajny, jest to roÅ›lina, która wywodzi siÄ™ z rodziny lnowatych. Pochodzi ona z regionów Bliskiego Wschodu, a obecnie nie jest roÅ›linÄ… rosnÄ…cÄ… dzikÄ…, a spotykana jest tylko i wyÅ‚Ä…cznie na terenach uprawnych. Len może osiÄ…gać wysokość do 70 centymetrów, a wyróżniajÄ… go charakterystyczne kwiaty z niebieskimi pÅ‚atkami. Ta wÅ‚aÅ›nie roÅ›lina produkuje torebki nasienne, gdzie znajdziemy 10 - 12 nasion, które sÄ… znane jako siemiÄ™ lniane. WÅ‚aÅ›nie te maÅ‚e szaro - brÄ…zowe nasionka, kiedy nasÄ…czone bÄ™dÄ… wodÄ…, przyjmujÄ… ciemnobrÄ…zowÄ… barwÄ™ i wydzielajÄ… Å›luz. Olej lniany jest pozyskiwany metodÄ… tÅ‚oczenia na zimno z nasion lnu. Wyróżnia go żóÅ‚ta barwa oraz charakterystyczny lekko orzechowy zapach i smak. Ponadto cechuje go wysoka zawartość nienasyconych kwasów tÅ‚uszczowych omega-3 i omega 6, przez co jest polecany jako dodatek do diety. 

Olej lniany – jak stosować? 

Ten olej rozkÅ‚ada siÄ™ pod wpÅ‚ywem wysokiej temperatury i Å›wiatÅ‚a, dlatego też zanim zdecydujemy siÄ™ na jego otwarcie, to powinniÅ›my przechowywać go w butelce z ciemnego szkÅ‚a w ciemnym pomieszczeniu, najlepiej w lodówce. Kiedy już otworzymy olej, to obowiÄ…zkowo musi on znajdować siÄ™ w lodówce. Musimy pamiÄ™tać o tym, że olej ten nie nadaje siÄ™ do smażenia, a może być on spożywany na surowo jako dodatek do różnych surówek, saÅ‚atek, czy też koktajli. 

Olej lniany i jego właściwości przeciwzapalne

Olej ten, doceniany ze zwÅ‚aszcza ze wzglÄ™du na bardzo dobry ukÅ‚ad kwasów omega-3 do kwasów omega-6. Co prawda bardzo ciężko jest wartoÅ›ciować ich zalety, ale można zauważyć, że w codziennej diecie częściej spotykamy kwasy omega-6. Lekarze zalecajÄ… stosunek tych kwasów 2:1, jednakże codzienna, przeciÄ™tna dieta mieszkaÅ„ca naszego kraju kursuje w granicach 12:1. Jeżeli weźmiemy pod uwagÄ™ wysokÄ… zawartość kwasów omega-3 w oleju lnianym, to może być on wykorzystywany jako swego rodzaju źródÅ‚o, które uzupeÅ‚nia niedobory znajdujÄ…ce siÄ™ w naszym organizmie. Wysoki poziom tych kwasów, jaki znajduje nie w oleju lnianym, sÅ‚uży poprawie kondycji psychicznej oraz wÅ‚aÅ›ciwych procesów myÅ›lowych, a do tego pomaga nam uporać siÄ™ z depresjÄ…. 

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku