Problem żylaków i popÄ™kanych naczyÅ„ krwionoÅ›nych dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Czynniki Å›rodowiskowe, siedzÄ…cy tryb życia czy obciążenie genetyczne powodujÄ…, że ogromnÄ… grupÄ… dotkniÄ™tÄ… tym problemem sÄ… osoby w Å›rednim wieku, czynne zawodowo.

Żylaki to więc nie tylko choroba osób starszych. Na szczęście są sposoby, by w stosunkowo krótkim czasie usunąć chore naczynia krwionośne i znacznie poprawić komfort życia oraz samopoczucie. Na ratunek przychodzi flebologia (czy też flebologia estetyczna). Sprawdź, czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina medycyny i kiedy wybrać się na konsultację do flebologa.

Flebologia – dobrze poznana czy dopiero rozwijajÄ…ca siÄ™ dziedzina medycyny?

Można powiedzieć, że i jedno, i drugie. Flebologia to dział medycyny, który zajmuje się leczeniem i diagnostyką chorób żył. Jest to więc dziedzina dobrze znana, ale równocześnie dynamicznie się rozwijająca. Innowacyjne badania, szybki rozwój technologii i postęp wiedzy na temat funkcjonowania naczyń krwionośnych i występujących nieprawidłowości powodują, że flebologia daje teraz znacznie większe możliwości niż jeszcze kilka lat temu.

Nowoczesne metody leczenia i usuwania żylaków i pajączków (a co za tym idzie także obrzęków i innych nieprzyjemnych dolegliwości) są bezpieczne, komfortowe i skuteczne. W dodatku w znacznej mierze nie wymagają hospitalizacji i nie wiążą się z koniecznością długiej rekonwalescencji. Zabiegi oferowane przez lekarzy flebologów pozwalają usunąć zarówno niewielkie, drobne zmiany, jak i rozległe, nieleczone wcześniej żylaki.

W Polsce flebologią zajmują się zwykle chirurdzy naczyniowi, chociaż możesz spotkać także flebologów specjalizujących się np. w chirurgii ogólnej, radiologii, a nawet dermatologii. Koordynacją działań naukowych oraz terapeutycznych środowiska flebologów zajmuje się w naszym kraju Polskie Towarzystwo Flebologiczne (PTF), które działa od 1991 roku, czyli już 30 lat.

Flebologia na ratunek nogom – dlaczego nie można bagatelizować żylaków, pajÄ…czków i obrzÄ™ków nóg?

Żylaki czy popękane naczynka krwionośne nie są problemem wyłącznie natury estetycznej (choć widoczne na skórze zmiany mogą zdecydowanie obniżać samopoczucie). Nieleczone choroby żylne nie tylko wywołują nieprzyjemne dolegliwości i znacznie obniżają komfort życia, ale mogą też prowadzić do niebezpiecznych powikłań, takich jak zakrzepy, zatory czy owrzodzenia. Konsekwencje nieleczenia żylaków mogą być zarówno zdrowotne, jak i społeczne czy ekonomiczne. Warto więc reagować na wszelkie zmiany na nogach i niepokojące objawy skonsultować z flebologiem.

W czym może pomóc Ci flebolog i kiedy wybrać się na wizytę?

Specjalista z zakresu flebologii może pomóc Ci pozbyć się problemów, takich jak:

  • widoczne żyÅ‚y i popÄ™kane naczynka (pajÄ…czki),
  • widoczne zgrubienia na skórze (krÄ™te wybrzuszenia),
  • bóle i uczucie ciężkoÅ›ci nóg, czÄ™sto nasilajÄ…ce siÄ™ w ciÄ…gu dnia,
  • stany zapalne i przebarwienia w okolicach kostek i Å‚ydek,
  • piekÄ…cy, tÄ™py ból w okolicach widocznych żyÅ‚.

Z porady flebologicznej możesz skorzystać niezależnie od tego, czy na Twoich nogach pojawiły się pierwsze żylaki lub pajączki, czy też borykasz się z problemem od lat. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by wybrać się do specjalisty po porady dotyczące profilaktyki i dowiedzieć się, jak zapobiegać powstawaniu żylaków i jakie jest prawdopodobieństwo rozwoju choroby u Ciebie.

Z flebologiem powinny skonsultować siÄ™ przede wszystkim osoby, które znajdujÄ… siÄ™ w grupie ryzyka – sÄ… obciążone genetycznie lub narażone na czynniki Å›rodowiskowe zwiÄ™kszajÄ…ce ryzyko rozwoju choroby. Do takich czynników zalicza siÄ™ przede wszystkim:

  • dÅ‚ugotrwaÅ‚e stanie lub siedzenie bez ruchu,
  • maÅ‚Ä… aktywność fizycznÄ… lub jej brak,
  • dÅ‚ugotrwaÅ‚e przebywanie w wysokiej temperaturze,
  • dźwiganie ciężarów i czÄ™ste noszenie ciężkich przedmiotów,
  • ciążę,
  • nadwagÄ™ i otyÅ‚ość,
  • wczeÅ›niejsze urazy i operacje nóg,
  • starszy wiek.

Jak przebiega pierwsza wizyta u flebologa?

Podczas wizyty lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad i być może zleci wykonanie rutynowych badań krwi (choć te wykonuje się zwykle przed zabiegami). Diagnostyki flebologicznej dokonuje się przy pomocy m.in. badań fizykalnych (np. dotykania, uciskania i opukiwania) oraz badania USG Doppler. Badanie jest szybkie i nieinwazyjne (w odbiorze dla pacjenta wygląda jak zwykłe badanie USG). Przeprowadza się je przy pomocy specjalistycznego urządzenia ultrasonograficznego, dzięki któremu można wykryć zmiany w tętnicach czy żyłach.

Po wykonaniu podstawowych czynności lekarz oceni, jaka metoda leczenia żylaków będzie dla Ciebie najskuteczniejsza, ile może potrwać leczenie i kiedy przeprowadzić zabieg.

Metody leczenia żylaków

Metod leczenia żylaków jest wiele, a do najpopularniejszych i najskuteczniejszych należą:

  • metody termiczne – usuwanie żylaków przy pomocy lasera, pary wodnej czy fal radiowych,
  • skleroterapia – zamykanie naczyÅ„ przy pomocy bezpiecznego dla zdrowia Å›rodka chemicznego (sklerozantu), aplikowanego do żyÅ‚ przy pomocy cieniutkich igieÅ‚,
  • aplikacja klejów tkankowych – wprowadzanie do naczyÅ„ tzw. klejów tkankowych (również przy pomocy cieniutkich igieÅ‚),
  • metoda MOCA – mechaniczno-chemiczna ablacja przy pomocy piany.

Leczenie flebologiczne odbywa się w zwykle ambulatoryjnie. Nowoczesne zabiegi są mało inwazyjne, bezpieczne i efektywne, a do tego nie niosą za sobą konieczności przechodzenia długiej rekonwalescencji. Dzięki możliwości łączenia kilku technik podczas jednego zabiegu (metody hybrydowe) lekarze mogą efektywnie usunąć problemy o różnym podłożu podczas jednego zabiegu lub kilku spotkań.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z zakresu flebologii estetycznej w Warszawie https://flebologiaestetyczna.pl/



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku