Kwalifikowana pierwsza pomoc to temat, który interesuje coraz szerszÄ… grupÄ™ osób. ChcÄ…c nabyć umiejÄ™tnoÅ›ci zwiÄ…zane z ratowaniem ludzkiego zdrowia i życia, należy zapisać siÄ™ na szkolenie z KPP, które prowadzone jest w wiÄ™kszoÅ›ci polskich miast. Kto może organizować tego typu kursy? Jakie kompetencje można na nich zdobyć?

 

Kto może organizować kurs KPP?

 
Każdy kwalifikowany kurs pierwszej pomocy może być przeprowadzany wyÅ‚Ä…cznie na podstawie decyzji administracyjnej Wojewody i powinien być zakoÅ„czony paÅ„stwowym egzaminem pozwalajÄ…cym uzyskać tytuÅ‚ „Ratownika”. TakÄ… możliwość daje kurs KPP prowadzony przez specjalistów z CentrumRatownictwa: https://www.centrumratownictwa.com/kurs-kwalifikowanej-pierwszej-pomocy-kpp. Kwalifikowana pierwsza pomoc i zagadnienia z niÄ… zwiÄ…zane sÄ… wykÅ‚adane przez doÅ›wiadczonych instruktorów (lekarzy, ratowników medycznych oraz psychologów).
 

Kwalifikowana pierwsza pomoc – definicja

 
IstniejÄ… trzy rodzaje udzielania pierwszej pomocy. Pierwszym z nich jest pomoc, którÄ… może zapewnić zwykÅ‚y przechodzieÅ„. Na drugim miejscu plasuje siÄ™ kwalifikowana pierwsza pomoc, której udziela osoba przeszkolona w tym zakresie, ale nieposiadajÄ…ca wyksztaÅ‚cenia medycznego. Ostatnim rodzajem sÄ… dziaÅ‚ania ratujÄ…ce zdrowie i życie, których podejmuje siÄ™ ratownik medyczny, lekarz czy pielÄ™gniarka.
 

Jakie umiejętności można zdobyć na kursie KPP?

 
1. Podejmowanie dziaÅ‚aÅ„ w miejscu wypadku
 
Omówienie zagadnieÅ„ zwiÄ…zanych z zabezpieczeniem miejsca wypadku ma miejsce zawsze na poczÄ…tkowych lekcjach kursu. Instruktor dokÅ‚adnie wyjaÅ›nia, jak należy siÄ™ zachować w przypadku różnego rodzaju zdarzeÅ„ i jakie czynnoÅ›ci powinno siÄ™ podjąć w pierwszej kolejnoÅ›ci. Na tym etapie instruktorzy podkreÅ›lajÄ… przede wszystkim zasady zachowania bezpieczeÅ„stwa, które dotyczÄ… nie tylko samej strefy zagrożenia, ale również osób biorÄ…cych udziaÅ‚ w zdarzeniu: jednostek poszkodowanych, ale też ludzi koordynujÄ…cych akcjÄ… ratunkowÄ….
 
2. Resuscytacja
 
Jednym z ważniejszych problemów poruszanych na kursie jest resuscytacja, czyli czynnoÅ›ci zwiÄ…zane z przywróceniem wÅ‚aÅ›ciwego krążenia i oddechu. Instruktorzy w pierwszej kolejnoÅ›ci wyjaÅ›niajÄ…, jak powinna wyglÄ…dać resuscytacja krążeniowo-oddechowa w przypadku osób w różnym wieku, a nastÄ™pnie kursanci mogÄ… zdobytÄ… wiedzÄ™ wykorzystać podczas zajęć praktycznych.
 
3. PostÄ™powanie w przypadku urazów ciaÅ‚a
 
Podczas każdego szkolenia dość szeroko zostaje omówiona kwestia urazów ciaÅ‚a. Osoby biorÄ…ce udziaÅ‚ w szkoleniu majÄ… szansÄ™ poznać zasady udzielania pierwszej pomocy nie tylko w przypadku uszkodzeÅ„ mechanicznych koÅ„czyn (zÅ‚amaÅ„, zwichnięć, skrÄ™ceÅ„), ale także obrażeÅ„ wywoÅ‚anych Å›rodkami chemicznymi, skrajnÄ… temperaturÄ… czy kontaktem z wysokim napiÄ™ciem elektrycznym.
 
4. Ewakuacja ze strefy zagrożenia
 
Zarówno w teorii, jak i w praktyce przedstawione sÄ… zagadnienia zwiÄ…zane z ewakuacjÄ… ze strefy zagrożenia. Instruktorzy wyjaÅ›niajÄ…, jak sprawnie przeprowadzić akcjÄ™ wydostania siÄ™ z miejsca wypadku, w taki sposób, by zapewnić bezpieczeÅ„stwo wszystkim osobom biorÄ…cym udziaÅ‚ w zdarzeniu.
 
5. ObsÅ‚uga sprzÄ™tu ratujÄ…cego życie
 
Udzielanie kwalifikowanej pierwszej pomocy wiąże siÄ™ też z koniecznoÅ›ciÄ… posÅ‚ugiwania siÄ™ sprzÄ™tem ratujÄ…cym życie. Kluczowa w tym wypadku jest obsÅ‚uga zautomatyzowanego defibrylatora i poznanie zasad jego dziaÅ‚ania metodÄ… automatycznÄ… i póÅ‚automatycznÄ…. Kursanci zaznajamiani sÄ… także z zestawami ratowniczymi oraz metodami dezynfekcji sprzÄ™tu.
 
OczywiÅ›cie powyższe zagadnienia to nie jedyne umiejÄ™tnoÅ›ci, które można zdobyć na kursie. Instruktorzy wyjaÅ›niajÄ…, m.in. czym jest karta udzielonej kwalifikowanej pierwszej pomocy, jak zachowywać siÄ™ w sytuacji nagÅ‚ych stanów u osoby poszkodowanej czy jak udzielić wsparcia psychicznego ofierze wypadku.
 

Recertyfikacja KPP – co ile?


ZaÅ›wiadczenie o odbytym kursie z kwalifikowanej pierwszej pomocy i uzyskaniu tytuÅ‚u ratownika jest ważne przez okres trzech lat od momentu jego wydania. Do recertyfikacji kursu może przystÄ…pić ratownik KPP, który posiada dokument, którego ważność koÅ„czy siÄ™ nie później niż trzy miesiÄ…ce od dnia egzaminu.
 
 

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku