W Polsce przywiÄ…zanie do wÅ‚asnoÅ›ci jest bardzo silne. Z tego wzglÄ™du odsetek Polaków, którzy mieszkajÄ… w wynajmowanym mieszkaniu jest relatywnie niski, zwÅ‚aszcza w zestawieniu z krajami Europy Zachodniej. Czy rzeczywiÅ›cie bardziej opÅ‚aca siÄ™ kupić wÅ‚asne mieszkanie niż korzystać z cudzego i co miesiÄ…c regulować czynsz? Sprawdzamy!

(Mało) opłacalny wynajem?

Na polskim rynku nieruchomoÅ›ci przybywa mieszkaÅ„ oferowanych na wynajem. GÅ‚ównym powodem takiego stanu rzeczy jest niskie oprocentowanie standardowych produktów inwestycyjnych. W ostatnim czasie wielu inwestorów kupuje nieruchomoÅ›ci (gÅ‚ównie mieszkania), by na nich zarabiać. Czy jednak najemcom rzeczywiÅ›cie może siÄ™ opÅ‚acać użytkowanie cudzego mieszkania?

Jeżeli spojrzeć, jak ksztaÅ‚towaÅ‚a siÄ™ Å›rednia kwota czynszu w ostatnich latach, można zauważyć tendencjÄ™ wzrostowÄ… – najemcy z roku na rok pÅ‚acÄ… wiÄ™cej. Na ostatecznÄ… wysokość czynszu skÅ‚ada siÄ™ wiele czynników, m.in. lokalizacja i powierzchnia lokalu. PrzykÅ‚adowo za wynajem 2-pokojowego mieszkania w BiaÅ‚ymstoku trzeba zapÅ‚acić Å›rednio 1 190 zÅ‚ miesiÄ™cznie, w Szczecinie 1 520 zÅ‚, w GdaÅ„sku 2 190 zÅ‚, a w Warszawie 2 370 zÅ‚[1].

RosnÄ…ce ceny wynajmu to jeden z gÅ‚ównych powodów, dla których zarówno wynajmujÄ…cy, jak i najemcy (wiÄ™cej o rozróżnianiu tych terminów przeczytasz tutaj: https://gethome.pl/blog/najemca-wynajmujacy-kto-jest-kim/) skrupulatnie liczÄ… koszty. WynajmujÄ…c mieszkanie, trzeba jednak wziąć pod uwagÄ™ również inne, pozakosztowe kwestie.

Elastyczność i bezcenne doświadczenie

Mimo rosnÄ…cych czynszów, wynajmu nie warto od razu skreÅ›lać. Osoby mÅ‚ode czÄ™sto nie chcÄ… wiÄ…zać siÄ™ z pracodawcÄ… na dÅ‚ugi czas. Zmiana pracy może z kolei wiÄ…zać siÄ™ ze zmianÄ… miejsca zamieszkania, a wówczas Å‚atwiej wypowiedzieć umowÄ™ niż szukać najemcy na wÅ‚asny lokal. Wysokość czynszu można też negocjować – po pewnym czasie każdy najemca nabiera w tej kwestii doÅ›wiadczenia.

Wynajem mieszkania jest również korzystniejszy dla osób, które nie majÄ… staÅ‚ego zatrudnienia. W razie przejÅ›ciowych kÅ‚opotów finansowych można skorzystać z goÅ›cinnoÅ›ci rodziców czy przyjacióÅ‚, można też spróbować porozumieć siÄ™ z wÅ‚aÅ›cicielem lokalu. To Å‚atwiejsze niż prowadzenie negocjacji z bankiem – każdy z jego pracowników musi trzymać siÄ™ sztywnie ustalonych zasad.

Znaczenie może mieć także doÅ›wiadczenie. Osoby, które wynajmowaÅ‚y już co najmniej kilka mieszkaÅ„ dostÄ™pnych na rynku wiedzÄ…, czego oczekujÄ…. TÄ™ wiedzÄ™ można nastÄ™pnie wykorzystać przy poszukiwaniu idealnego lokum.

WÅ‚asne mieszkanie na kredyt – ale czy na pewno?

Wiele osób podchodzi do kwestii kupna mieszkania w sposób emocjonalny – uważajÄ…, że to lepsze rozwiÄ…zanie, bo w pewnym momencie stanÄ… siÄ™ wÅ‚aÅ›cicielem wybranego lokalu. W praktyce jednak ten moment nastÄ™puje dopiero po 10, 15, 20 czy nawet 25 latach spÅ‚acania kredytu.

Niektóre osoby kupujÄ…ce mieszkanie na kredyt argumentujÄ… swojÄ… decyzjÄ™ tym, że nieruchomoÅ›ci wciąż drożejÄ…. To prawda – po chwilowej stagnacji od kilku lat rynek nieruchomoÅ›ci znów przeżywa ożywienie. Deweloperzy budujÄ… dużo – nowe inwestycje powstajÄ… zarówno w dużych, jak i mniejszych miastach. To z kolei ma odzwierciedlenie w liczbie sprzedawanych mieszkaÅ„ – w 2018 r. podpisano 525,1 tys. aktów notarialnych, czyli o 7,6 proc. wiÄ™cej niż rok wczeÅ›niej[2].

Mimo że mieszkanie po spÅ‚acie kredytu rzeczywiÅ›cie stanie siÄ™ wÅ‚asnoÅ›ciÄ… nabywcy, to przez wiele lat bÄ™dzie on musiaÅ‚ opÅ‚acać raty. Ile bÄ™dzie go kosztować kredyt? Aktualnie wszystkie banki dziaÅ‚ajÄ…ce na polskim rynku wymagajÄ… wkÅ‚adu wÅ‚asnego w wysokoÅ›ci co najmniej 10 proc. wartoÅ›ci ruchomoÅ›ci. ZakÅ‚adajÄ…c, że klient zaciÄ…gnie kredyt na kwotÄ™ 250 000 zÅ‚ na okres 20 lat przy oprocentowaniu 2,82 proc., miesiÄ™czna rata wyniesie go 1468 zÅ‚, a Å‚Ä…cznie spÅ‚acić bÄ™dzie musiaÅ‚ 352 tys. zÅ‚.

Komu opłaca się kupić mieszkanie?

Na kupno mieszkania decydujÄ… siÄ™ gÅ‚ównie osoby o ustabilizowanej sytuacji życiowej. PodstawÄ…, by mówić o kredycie hipotecznym, jest solidne zaplecze finansowe. Istotne jest nie tylko staÅ‚e zatrudnienie, ale również oszczÄ™dnoÅ›ci. Dlaczego? Wystarczy wspomnieć sytuacjÄ™ kredytobiorców, którzy zdecydowali siÄ™ na kredyt w walucie obcej, gÅ‚ównie we frankach szwajcarskich. DziÅ› wielu z nich ma poważne problemy ze spÅ‚atÄ… zaciÄ…gniÄ™tych zobowiÄ…zaÅ„, a sprawy niektórych kredytów majÄ… swój finaÅ‚ w sÄ…dach.

Przed kupnem mieszkania warto też zgromadzić jak najwiÄ™cej Å›rodków na wkÅ‚ad wÅ‚asny. Jeżeli klient z powyższego przykÅ‚adu posiadaÅ‚by wkÅ‚ad wÅ‚asny na poziomie 50 proc. wartoÅ›ci lokalu, to rata jego kredytu wynosiÅ‚aby ok. 1373 zÅ‚ i pÅ‚aciÅ‚by on jÄ… przez kolejne 10 lat (kredyt na kwotÄ™ 137,5 tys. zÅ‚, Å‚Ä…cznie do spÅ‚aty ok. 165 tys. zÅ‚). To gÅ‚ówny powód, dla którego eksperci zalecajÄ… osobom majÄ…cym takÄ… możliwość wstrzymanie siÄ™ z kupnem mieszkania do momentu zgromadzenia wkÅ‚adu wÅ‚asnego na wysokim poziomie. 

Kupić czy wynajmować – pytanie bez odpowiedzi

Każda osoba rozważajÄ…ca kupno mieszkania musi samodzielnie zdecydować, co bÄ™dzie jej siÄ™ na danym etapie życia bardziej opÅ‚acaÅ‚o– kupno mieszkania czy jego wynajem. Przy porównywaniu tych opcji warto wziąć pod uwagÄ™ wszystkie za i przeciw. Mowa nie tylko o kosztach, ale także o argumentach pozakosztowych, które mogÄ… przeważyć za wyborem jednej z tych opcji.

 

[1] Emmerson-evaluation.pl, Analiza cen transakcyjnych i prognoz dla rynku nieruchomoÅ›ci mieszkaniowych w Polsce – rynek pierwotny i wtórny (odczyt z dnia 29.11.2019).

[2] Stat.gov.pl, Obrót nieruchomoÅ›ciami w 2018 roku (odczyt z dnia 29.11.2019).


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

psie plaże

Wersja do druku