Stres oksydacyjny to jedno z bardziej rozpowszechnionych ostatnio pojęć medycznych. Nic dziwnego. RoÅ›nie nasza Å›wiadomość zdrowotna, a wraz z niÄ… roÅ›nie zainteresowanie kolejnymi problemami. Jednym z nich jest wÅ‚aÅ›nie ten stan zakÅ‚óconej równowagi organizmu. Produkty uboczne przemian metabolicznych, tzw. wolne rodniki, dostajÄ… siÄ™ do organizmu i – w wyniku niedostatecznej iloÅ›ci antyoksydantów – uszkadzajÄ… czÄ…stki biaÅ‚ka, tÅ‚uszczów, a nawet DNA komórek. To groźny proceder, który może fatalnie wpÅ‚ynąć na nasze zdrowie. Jak siÄ™ przed nim chronić?

Stres oksydacyjny – skÄ…d siÄ™ bierze?

Wolne rodniki, czyli oksydanty powstają przy okazji każdego kolejnego oddechu. Każdy z nich jest wyposażony w jeden wolny elektron, który próbuje połączyć się w naszym ciele z którąś z komórek. A to skutkuje jej uszkodzeniem. Żeby do tego nie doszło, w organizmie powinny się znajdować antyoksydanty przeciwdziałające temu niszczycielskiemu procesowi. Każdy z przeciwutleniaczy oddaje jeden ze swoich elektronów, a te nie muszą już przyłączać się do komórek naszego organizmu. Zdrowie jest pod ochroną. Niestety często brakuje nam antyoksydantów niezbędnych w tym procesie. Zła dieta, używki i brak aktywności fizycznej zbierają tutaj żniwo.

Przeciwutleniacze w służbie zdrowia

Przeciwutleniacze najlepiej dostarczać w formie zdrowej, przemyÅ›lanej, odżywczej diety. WystÄ™pujÄ… one pod postaciÄ… karotenoidów, polifenoli, witaminy A, C oraz E. Dodatkowo wÄ…troba wytwarza wÅ‚asny antyoksydant – glutation. JeÅ›li wszystkich ich jest w organizmie dostatecznie dużo, równowaga nie zostaje zaburzona, a my zachowujemy peÅ‚niÄ™ zdrowia. Niestety, czÄ™sto dochodzi do naruszenia tego stanu. Antyoksydantów jest za maÅ‚o. A to zagrożenie. Stres, zbyt szybkie tempo życia, niezdrowe nawyki – wszystko to może przyczynić siÄ™ do poważnych problemów.

Dobra dieta

Dlatego najszybciej jak to możliwe musimy zadbać o siebie. Zacznijmy od dobrego jadÅ‚ospisu. UzupeÅ‚nijmy go o produkty bogate w witaminy i mineraÅ‚y. Warzywa oczywiÅ›cie powinny być podstawÄ… naszego nowego menu. Do tego doÅ‚Ä…czmy zdrowe przekÄ…ski – bakalie, kakao, gorzkÄ… czekoladÄ™, nasiona chia. Używajmy ziół i przypraw, które nie tylko Å›wietnie poprawiajÄ… smak daÅ„, ale również dobrze wpÅ‚ywajÄ… na zdrowie. Szukajmy w jedzeniu antyoksydantów tak potrzebnych do walki z wolnymi rodnikami. Szczególnie cenne bÄ™dÄ… dla nas buraki, truskawki, ziarna i kurkuma. JeÅ›li nie przepadamy za tÄ… przyprawÄ…, możemy postawić np. na ekstrakt z kurkumy w formie wygodnych kapsuÅ‚ek.

Sport to zdrowie!

Dla naszego zdrowia i samopoczucie cenny jest także regularny ruch. Aktywność fizyczna ma niebagatelny wpÅ‚yw na stan organizmu. Poprawia funkcjonowanie kolejnych ukÅ‚adów, wspiera mięśnie i stawy, wzmacnia odporność. I walczy z wolnymi rodnikami! Spacery, bieganie, gimnastyka, rower – wszystkie te aktywnoÅ›ci sÄ… bezcenne dla zdrowia i kondycji. Im szybciej zaczniemy nasze amatorskie treningi, tym lepiej. Stawiajmy na te dyscypliny, które lubimy najbardziej. Tak, by myÅ›l o ćwiczeniach nie spÄ™dzaÅ‚a nam snu z powiek, a przyjemnie pobudzaÅ‚a do dziaÅ‚ania. Ruch, ekstrakt z kurkumy i nieograniczona liczba warzyw bÄ™dÄ… solidnym wsparciem dla zdrowia.

 


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma kompot z truskawek
Ile kalorii ma kakao z mlekiem
Ile kalorii ma wątróbka z cebulą
Ile kalorii mają buraczki smażone
Buraki gotowane właściwości

Wersja do druku