Rak tarczycy występuje stosunkowo rzadko, gdyż szacuje się, że stanowi ok. 1% wszystkich nowotworów. Ma charakter złośliwy i zdecydowanie częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Statystyki pokazują, że w grupie ryzyka znajdują się osoby po 50 roku życia (zaledwie 20% chorych na raka tarczycy to osoby poniżej 30 r.ż). Nie do końca znane są przyczyny jego powstawania, z pewnością wiadomo jednak, że odpowiednia profilaktyka i metody diagnostyczne wpływają pozytywnie na rokowania. Co jeszcze musimy wiedzieć o raku tarczycy, aby skutecznie się przed nim uchronić?

Przyczyny występowania raka tarczycy

Niestety, nadal niewiele o nich wiadomo. Można jednak wymienić niektóre z czynników ryzyka. Zalicza się do nich:

  • niedobór jodu w codziennej diecie,
  • działanie promieniowania jonizującego,
  • niektóre z czynników genetycznych,
  • rzadkie choroby dziedziczne.

Według części źródeł nie tylko niedobór jodu, ale i jego nadmiar uznawany jest za szkodliwy dla zdrowia i może w pewnym stopniu wywoływać raka tarczycy. Zdecydowanie więcej wiemy o jego objawach, dlatego to właśnie na nich warto się skupić.

Rak tarczycy - objawy

Najczęstszy i możliwy do wczesnego wykrycia objaw nowotworu tarczycy, to niewielki guzek o twardej i nierównej strukturze. Można go wyczuć podczas badania tarczycy, przeprowadzanego samodzielnie, bądź u lekarza. Jednym z miejsc, gdzie możemy zapisać się na wizytę jest chirurgia-onkologia.com.pl Wystarczy przesuwać delikatnie palcami na szyi, w miejscu gdzie znajduje się tarczyca, umiejscowienie guzka powinno ulec nieznacznej zmianie. Pierwszy sygnał rozwijającego się raka tarczycy stanowi powiększenie węzła chłonnego (nie zawsze ten objaw musi oznaczać nowotwór). Rak rozwija się w gruczole tarczycowym i przez dłuższy czas może nie dawać żadnych objawów. W czasie rozwoju zajmuje część, bądź nawet cały płat tarczycy. Objawy takie jak duszności czy świszczący oddech mogą świadczyć o zaawansowanym stopniu rozwinięcia nowotworu. Wśród innych objawów wyróżnia się również: zaburzenie połykania, chroniczny ból gardła, chrypka, kaszel nie wynikający z infekcji.

Diagnoza i leczenie

Do zdiagnozowania raka tarczycy konieczne jest wykonanie badania USG tarczycy. Ponadto lekarz zleca przeważnie wykonanie badania fizykalnego, którego celem jest zlokalizowanie guzków na szyi. Następnie przeprowadzana jest biopsja tarczycy. Istotne jest również pobranie wycinka, który później zostaje zbadany pod kątem histopatologicznym. Innym badaniem jest tzw. scyntygrafia tarczycy przy użyciu jodu. Nowotwór tarczycy leczony jest chirurgicznie, co oznacza, że niezbędny będzie zabieg wycięcia guzków. W zależności od stopnia zaawansowania choroby wyróżnia się trzy rodzaje zabiegów: wycięcie całej tarczycy, usunięcie jedynie płata, operacja uzupełniająca po niedoszczętnym zabiegu pierwotnym raka tarczycy. Obecnie testowane i wprowadzane są coraz nowocześniejsze metody tego nowotworu.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku