Według różnych statystyk nawet 3% wszystkich szkód na terenie Europy jest zgłaszanych ponownie, aby wyłudzić ubezpieczenie. Co do zasady bowiem za jedną szkodę z jednej polisy ubezpieczeniowej sprawcy należy się jedno świadczenie. W celu ukrócenia tego rodzaju procederu na terenie Polski udostępniona została Baza Zdarzeń i Szkód (BZS), w której będą rejestrowane wszystkie zdarzenia oraz wypłacane odszkodowania.


Czy BZS ma sens?

Powstanie jednolitej bazy dla caÅ‚ego Å›rodowiska ubezpieczeniowego ma z pewnoÅ›ciÄ… wiele zalet. Jej gÅ‚ównym zaÅ‚ożeniem ma być ukrócenie procederu ponownego wyÅ‚udzania odszkodowania z tego samego tytuÅ‚u. GÅ‚ównym fundatorem bazy jest Polska Izba Ubezpieczeniowa, która zakÅ‚ada, że trzy pierwsze lata funkcjonowania bazy przeÅ‚ożonÄ… siÄ™ na blisko 17 mln oszczÄ™dnoÅ›ci dla caÅ‚ej branży ubezpieczeniowej. SÄ… to jednak wartoÅ›ci szacunkowe, które dość mocno sÄ… uzależnione od liczby towarzystw ubezpieczeniowych, zainteresowanych korzystaniem z jednej bazy do zgÅ‚oszeÅ„ roszczeÅ„. Za przetwarzanie danych ma odpowiadać Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, z kolei ich administratorem bÄ™dzie fundator bazy, czyli PIU. PoczÄ…tkowo baza ma obejmować wybrane ubezpieczenia majÄ…tkowe czy ubezpieczenia ochronne w ramach ubezpieczeÅ„ na życie, w tym również polisy podpisywane w ramach ubezpieczeÅ„ grupowych. Na powstanie PIU przeznaczyÅ‚o prawie 7 mln zÅ‚otych, zakÅ‚adajÄ…c szybki zwrot poprzez ukrócenie procederu wyÅ‚udzania odszkodowaÅ„.

Dlaczego istnienie bazy jest rekomendowane?

Z punktu widzenia ubezpieczonego powstanie bazy na pierwszy rzut oka kojarzy siÄ™ z nieustannym monitoringiem. Jednak dla ubezpieczajÄ…cych siÄ™, którzy nie usiÅ‚ujÄ… wyÅ‚udzać nienależnych im Å›wiadczeÅ„, istnienie bazy przeÅ‚oży siÄ™ na realne oszczÄ™dnoÅ›ci. Ubezpieczyciele, majÄ…c dostÄ™p do baz, bÄ™dÄ… zapobiegać wyÅ‚udzeniom, przez co ich straty z tego tytuÅ‚u bÄ™dÄ… niższe. Jak dodaje ekspert odszkodowaniepowypadkowe.pl przeÅ‚oży siÄ™ to także na obniżenie skÅ‚adek dla ubezpieczajÄ…cych siÄ™. Jako pierwsze w bazie bÄ™dÄ… rejestrowane wybrane szkody majÄ…tkowe, gÅ‚ównie obejmujÄ…ce ubezpieczenia od dziaÅ‚aÅ„ żywioÅ‚ów (w tym ognia i wody) oraz uwzglÄ™dniajÄ…ce szkody rzeczowe, zaliczane do kategorii kradzieży.

Docelowo, zgodnie z intencjÄ… PIU, baza ma obejmować wszelkie zgÅ‚oszenia roszczeÅ„ ubezpieczeniowych, w tym również obejmujÄ…ce ubezpieczenia majÄ…tkowe czy na życie. Rozszerzy to katalog o wszystkie rodzaje umów ubezpieczeniowych, jakie zawierajÄ… Polacy. Towarzystwa ubezpieczeniowe majÄ… swoje dane udostÄ™pniać bezpÅ‚atnie, otrzymujÄ…c w zamian dostÄ™p do wszystkich zgÅ‚oszeÅ„ zapisanych w bazie. Pozwoli to na szybkie filtrowanie zgÅ‚oszeÅ„ i zapobieganie wyÅ‚udzeniom ubezpieczeÅ„. Analogiczne bazy istniejÄ… już w innych europejskich krajach, w których również dochodziÅ‚o do wyÅ‚udzeÅ„ ubezpieczeÅ„.



Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku