Jakie jest najbardziej popularne Å›wiÄ™to w Stanach Zjednoczonych Ameryki? ÅšwiÄ™to DziÄ™kczynienia, Halloween, czy może DzieÅ„  NiepodlegÅ‚oÅ›ci? Otóż, żadne z nich. Obecnie, paÅ‚eczkÄ™ popularnoÅ›ci dzierżą niepodzielnie Walentynki. Ponad 62 % Amerykanów obchodzi ten dzieÅ„ poprzez wysyÅ‚anie okolicznoÅ›ciowych kartek, kupowanie malutkich prezentów i sÅ‚odyczy.

Króciutko o historii

Ale DzieÅ„ ÅšwiÄ™tego Walentego (jak brzmi peÅ‚na nazwa tego Å›wiÄ™ta) to nie tylko wymysÅ‚ amerykaÅ„ski. Wbrew pozorom, tradycja obchodzenia tego dnia narodziÅ‚a siÄ™ w Å›redniowiecznej Europie. Najbardziej popularna wersja powstania obchodów Walentynek gÅ‚osi, że powstaÅ‚y one dziÄ™ki Klaudiuszowi II. Cesarz ten nie zgadzaÅ‚ siÄ™ na Å›luby mÅ‚odych Rzymian podczas wojen. Biskup Walenty, wbrew cesarskim zakazom, udzielaÅ‚ sekretnych Å›lubów. ZostaÅ‚ za to osÄ…dzony i skazany na Å›mierć. Z wiÄ™zienia wysÅ‚aÅ‚ kartkÄ™ do córki jednego ze strażników podpisanÄ… takimi oto sÅ‚owami: „od Twojego Walentego”. Mimo iż ÅšwiÄ™to to popularne byÅ‚o już od wieków Åšredniowiecza (szczególnie na terenach Europy poÅ‚udniowej i zachodniej), to zasÅ‚ugi w jego powstaniu przypisujÄ… sobie Brytyjczycy. A wszystko to wina sir Waltera Scotta, który rozsÅ‚awiÅ‚ je na caÅ‚y Åšwiat. To wÅ‚aÅ›nie dziÄ™ki temu brytyjskiemu pisarzowi epoka wiktoriaÅ„ska spopularyzowaÅ‚a i, nie ukrywajmy, skomercjalizowaÅ‚a ten dzieÅ„. Ale maÅ‚o kto wie, że to król Henryk VII ogÅ‚osiÅ‚, w roku 1537, 14 lutego Dniem ÅšwiÄ™tego Walentego.

Do Polski walentynkowe obchody trafiÅ‚y z regionów Tyrolu oraz Bawarii, razem z kultem ÅšwiÄ™tego Walentego. Jednak popularnoÅ›ciÄ… zaczęły siÄ™ cieszyć w latach dziewięćdziesiÄ…tych XX wieku. Zapewne dlatego, w masowej Å›wiadomoÅ›ci, tkwiÄ… jako amerykaÅ„ska globalizacja i kolejny „wymysÅ‚ z zachodu”.

Jak to kiedyś wyglądało?

Dziś Dzień zakochanych to okazja do wysyłania kartek (na całym świecie wysyła się ponad bilion walentynkowych kartek co roku), kupowania drobnych prezentów, pluszowych misi i serduszek, a także romantycznych kolacji. A jak to bywało dawniej?

W czasach panowania królowej Wiktorii, wysyÅ‚anie kartek byÅ‚o równie popularne co dzisiaj – jednak kartki musiaÅ‚y być anonimowe. Podpisanie walentynkowej kartki równoznaczne byÅ‚o z rychÅ‚ym nadejÅ›ciem pecha. W Åšredniowieczu dziewczÄ™ta spożywaÅ‚y najdziwniejsze potrawy, wierzÄ…c, że zagwarantuje im to szczęście i speÅ‚nienie życzeÅ„ w przyszÅ‚oÅ›ci. Razem z niezamężnymi chÅ‚opcami losowaÅ‚y też imiona swojej „walentynki” i karteczki te nosiÅ‚y przypiÄ™te do ubrania przez caÅ‚y tydzieÅ„. Wtedy także narodziÅ‚ siÄ™ zwyczaj podpisywania wiadomoÅ›ci za pomocÄ… znaku „x”. Wbrew dzisiejszym opiniom nie miaÅ‚o to jednak nic wspólnego z przesyÅ‚aniem caÅ‚usów – po prostu ludzie niepiÅ›mienni stawiali ten znak zamiast podpisu, co zostaÅ‚o później nieco bÅ‚Ä™dnie zinterpretowane.

Nie tylko dla zakochanych

Standardowym (i nieco sztampowym) pomysÅ‚em na prezent na Walentynki sÄ… czerwone róże. I nic w tym dziwnego, wszak czerwona róża to ulubiony kwiat rzymskiej bogini miÅ‚oÅ›ci bogini Wenus i dzisiaj kojarzony jest z wÅ‚aÅ›nie z uczuciem miÅ‚oÅ›ci i zakochaniem. A jakÄ… alternatywÄ™, poza wysyÅ‚aniem samemu sobie kwiatów, majÄ… w ten dzieÅ„ ludzie samotni?

Otóż 15 lutego to DzieÅ„ osób Samotnych (w niektórych wersjach „DzieÅ„ Singli”). Singles Awareness Day (w skrócie SAD) pierwotnie obchodzony miaÅ‚ być równoczeÅ›nie z Walentynkami, jednak z pomysÅ‚u tego zrezygnowano traktujÄ…c go jako zbyt depresyjny i powodujÄ…cy raczej masowe użalanie siÄ™ nad sobÄ… niż Å›wiÄ™towanie.

Także Finowie wychodzą naprzeciw osobom, które nie znalazły swojej drugiej połowy. W ich kraju 14 lutego jest święto zwane Ystävänpäivä czyli Dzień Przyjaźni i obchodzone jest bardziej jako celebracja przyjaźni i koleżeństwa niż pochwała zakochania.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem katalogmarzen.pl, który gorąco zachęca do romantycznego obchodzenia dnia zakochanych, a osoby które nadal nie mają pomysłu na prezent dla bliskiej osoby zaprasza do odwiedzenia strony katalogmarzen.pl/pl/k/prezent-na-walentynki.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku