Bierne palenie co 17 minut zabija jednego mieszkańca Europy. W ciągu roku, na skutek wdychania dymu tytoniowego, umiera ponad 79 tys. mieszkańców Unii Europejskiej. Dzieci są szczególne zagrożone skutkami wdychania dymu tytoniowego. Koordynator Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce, Anna Kozieł, sądzi że ok. 80% dzieci jest wystawionych na ekspozycję dymu tytoniowego w miejscu zamieszkania.
Dane te sÄ… zatrważajÄ…ce, zwÅ‚aszcza jeÅ›li uÅ›wiadomimy sobie, że skutkiem biernego palenia jest wzrost ryzyka zachorowalnoÅ›ci na choroby ukÅ‚adu krążenia, choroby nowotworowe i choroby ukÅ‚adu oddechowego, w tym astmÄ™ oskrzelowÄ… i przewlekÅ‚Ä… obturacyjnÄ… chorobÄ™ pÅ‚uc (POChP). Dzieci, które majÄ… kontakt z dymem tytoniowym, charakteryzujÄ… siÄ™ także obniżonÄ… odpornoÅ›ciÄ…. Na Å‚amach „Journal of Pediatrics” opublikowano wyniki badaÅ„, które wskazaÅ‚y, że dzieci zmuszane do biernego palenia sÄ… dużo bardziej narażone na powikÅ‚ania grypy niż dzieci z domów, w których nikt nie pali. Statystyki zebrane przez zespół badaczy ze Szpitala Pediatrycznego w Aurora (USA) pod kierownictwem dr Karen Wilson, mówiÄ…, że aż 30% maluchów narażonych na bierne palenie w przypadku wystÄ…pienia powikÅ‚aÅ„ grypy wymagaÅ‚o intensywnej terapii. Dla porównania, wÅ›ród dzieci z domów wolnych od dymu tytoniowego, odsetek ten byÅ‚ trzy razy mniejszy. Wdychanie dymu tytoniowego osÅ‚abia także odruch kaszlu, który stanowi naturalny mechanizm ochronny w przypadku wprowadzenia do organizmu szkodliwych drobin pochodzÄ…cych z chemikaliów, żywnoÅ›ci, a także bakterii i dymu tytoniowego. „Wrodzony mechanizm obronny dróg oddechowych dziecka nie dziaÅ‚a” – twierdzi dr Fernando Urrego, szef oddziaÅ‚u pulmonologii dzieciÄ™cej Centrum Zdrowia OCHSNER w Nowym Orleanie - „dzieci wdychajÄ…ce dym sÄ… bardziej narażone na przeziÄ™bienia i majÄ… wyższe ryzyko zapadniÄ™cia na zapalenie pÅ‚uc, gdyż nie mogÄ… usunąć wydzieliny z swoich dolnych dróg oddechowych". Naukowcy odkryli również, że wdychana w powietrzu nikotyna wpÅ‚ywa na obniżenie pewnych zdolnoÅ›ci poznawczych dzieci i mÅ‚odzieży takich jak czytanie, zdolnoÅ›ci matematyczne, myÅ›lenie logiczne, a także wnioskowanie.

PragnÄ…c zadbać o zdrowie swoich dzieci, rodzice powinni wprowadzić caÅ‚kowity zakaz palenia w domu. Najlepiej by zakaz obejmowaÅ‚ zarówno domowników, jak i goÅ›ci, w tym okazjonalnych opiekunów. „Warto pamiÄ™tać, że 85% dymu nikotynowego jest niewidoczna i niewyczuwalna” - mówi Krzysztof Å»yliÅ„ski, przedstawiciel firmy inVENTer, na co dzieÅ„ zajmujÄ…cy siÄ™ kwestiÄ… wentylacji powietrza w mieszkaniach i domach. „Nawet, gdy palimy wychyleni przez okno albo stoimy przy domu, ale nieopodal okien, dym dostaje siÄ™ do wnÄ™trza, a stamtÄ…d rozchodzi siÄ™ po wszystkich pomieszczeniach. JeÅ›li mieszkamy w bloku, sytuacja jest jeszcze gorsza, bo dym przedostaje siÄ™ przez Å›ciany i wspólny system wentylacyjny. W takim wypadku rozwiÄ…zaniem może być zamontowanie zdecentralizowanego systemu wentylacji we wÅ‚asnym mieszkaniu albo choćby w samym pokoju dziecka” - mówi Å»yliÅ„ski.

Badacze  z Massachusetts General Hospital for Children w Stanach Zjednoczonych odkryli, że dzieci zamieszkujÄ…ce w budynkach wielorodzinnych sÄ… częściej narażone na dziaÅ‚anie dymu tytoniowego. Z danych zebranych w latach 2001-2006 wynika, że maluchy mieszkajÄ…ce w blokach majÄ… o 45% wyższy poziom kotyniny, metabolitu nikotyny pozwalajÄ…cego okreÅ›lić ekspozycjÄ™ na dym tytoniowy, niż maluchy mieszkajÄ…ce w domach wolnostojÄ…cych.

Warto także pamiętać, że dzieci są narażone na styczność z dymem tytoniowym nie tylko w miejscu zamieszkania, ale też w miejscach publicznych, takich jak: ulice, restauracje, przystanki autobusowe czy nawet place zabaw. Pamiętajmy, że jesteśmy jedynymi osobami, które mogą uchronić dzieci przed szkodliwym działaniem tytoniu.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

p?aszcz

Wersja do druku