Wydaje siÄ™, że lato w tym roku zadomowiÅ‚o siÄ™ już na dobre. PrzeÅ‚om czerwca i lipca cechowaÅ‚ siÄ™ bardzo wysokimi temperaturami powietrza - a to dopiero poczÄ…tek. Nie zapominajmy, że nasz ukÅ‚ad krążenia nie lubi upałów – sÄ… one dla niego bardzo niebezpieczne.

    Lato i naturalnie zwiÄ…zane z nim wysokie temperatury sÄ… szczególnie uciążliwe dla mieszkaÅ„ców miast. Duża wilgotność powietrza, upaÅ‚y, nagrzane betonowe Å›ciany i asfaltowe ulice i natężenie ruchu tworzÄ… tzw. „efekt wyspy gorÄ…ca” i bardzo niekorzystnie wpÅ‚ywajÄ… na ogólne funkcjonowanie ukÅ‚adu sercowo-naczyniowego. Szczególnie uważać na siebie w tym czasie powinny zwÅ‚aszcza dzieci, osoby starsze oraz te, które cierpiÄ… na dolegliwoÅ›ci pÅ‚ynÄ…ce ze strony krążenia. Ze sÅ‚oÅ„cem nie ma żartów – może być zabójcze.

Dlaczego słońce może być groźne?
    Åšwiatowa Organizacja Zdrowia przeprowadziÅ‚a badania, których konkluzja może zaskoczyć – podczas upałów, gdy temperatura powietrza przekracza 25°C, ilość zgonów wzrasta aż o 30 %. NajproÅ›ciej wyjaÅ›niajÄ…c, dÅ‚ugotrwaÅ‚e przebywanie na sÅ‚oÅ„cu może prowadzić do przegrzania, odwodnienia oraz nagÅ‚ego spadku ciÅ›nienia. ReakcjÄ… organizmu na jego przegrzanie jest wzmożone wytwarzanie potu, którego zadaniem jest schÅ‚odzenie powierzchni skóry i obniżenie jej temperatury. W ten sposób zaburzona zostaje gospodarka wodna i elektrolitowa, nerki nie majÄ… czego filtrować i niejako wyciÄ…gajÄ… wodÄ™ z krwi, co prowadzi do jej zagÄ™szczenia, wzrasta jednoczeÅ›nie skÅ‚onność do zakrzepów. JednoczeÅ›nie, pod wpÅ‚ywem wysokiej temperatury, obniża siÄ™ ciÅ›nienie tÄ™tnicze, a naczynia krwionoÅ›ne ulegajÄ… rozszerzeniu. Serce, aby prawidÅ‚owo funkcjonować, potrzebuje wówczas wiÄ™cej tlenu, którego brakuje. Efektem wymienionych czynników jest jego przeciążenie i może dojść nie tylko do omdlenia czy udaru, lecz nawet do caÅ‚kowitego zatrzymania krążenia.

Jak chronić się przed zagrożeniami płynącymi z wysokich temperatur?

    Nie tylko osoby z zaburzeniami ukÅ‚adu krążenia powinny uważać na sÅ‚oÅ„ce, lecz każdy z nas. Przede wszystkim podczas upałów powinniÅ›my unikać przebywania na sÅ‚oÅ„cu w godz. od 10.00 do 16.00 oraz starać siÄ™ nie dopuÅ›cić do odwodnienia organizmu oraz utraty przez niezbÄ™dnych soli mineralnych. W tym celu zalecane jest spożywanie dużej iloÅ›ci pÅ‚ynów (min. 8-10 szklanek, z uwzglÄ™dnieniem wysiÅ‚ku fizycznego i indywidualnego zapotrzebowania) – nie za zimnych, aby nie narazić siÄ™ na podrażnienie i choroby gardÅ‚a. Napoje powinny być bogate w mikroelementy, zwÅ‚aszcza w magnez i potas, które chroniÄ… przed zaburzeniami rytmu serca. PamiÄ™tajmy, że zimne piwo, choć przyjemne podczas upałów, nie jest zalecane, bowiem alkohol dodatkowo odwadnia organizm. Podobne dziaÅ‚anie wykazuje również kawa. JeÅ›li nie możemy uniknąć sÅ‚oÅ„ca we wskazanych godzinach, szukajmy cienia i nie zapomnijmy o okryciu gÅ‚owy. Należy także zachować szczególnÄ… ostrożność podczas przebywania w wiÄ™kszych skupiskach ludzi, np. na koncertach czy chociażby w Å›rodkach komunikacji miejskiej. Wybierzmy raczej jasne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, zamiast barw przyciÄ…gajÄ…cych promienie sÅ‚oneczne i nieprzepuszczajÄ…cych powietrza tkanin. Szczególnie ważna latem jest prawidÅ‚owa dieta, która powinna opierać siÄ™ na lekkich, Å‚atwostrawnych posiÅ‚kach, aby organizm nie traciÅ‚ tak potrzebnej energii na ich przetworzenie.  


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Herbata czarna liściasta Ranking
kawa

Wersja do druku