Już 22 kwietnia będziemy obchodzić w Polsce Dzień Ziemi. Z tej okazji warto poznać podstawowe zasady domowej ekologii i zmienić swoje dotychczasowe przyzwyczajenia. Dzięki przestrzeganiu kilku prostych reguł nie tylko ochronimy naszą planetę przed ekologiczną katastrofą, ale również podreperujemy domowy budżet.

Segreguj śmieci
Drobne czynności, które nie wymagają od nas wielkiego wysiłku, pozwolą chronić środowisko naturalne przed postępującą degradacją. Pierwszym krokiem w stronę ekologicznego trybu życia będzie wygospodarowanie w swoich domach miejsca na specjalne pojemniki, które będą przeznaczone na konkretny rodzaj odpadu. Na rynku dostępne są kilkukomorowe śmietniki, które nie zajmują więcej miejsca niż standardowe kosze na śmieci. Dodatkowo, wyrzucając odpady do kontenerów, pamiętajmy o tym, że pojemnik oznaczony na niebiesko przeznaczony jest na papier, żółty na plastik, natomiast do zielonego wrzucamy jedynie szkło.

Zakręcaj wodę
W ciÄ…gu każdego dnia wykorzystujemy ogromne iloÅ›ci wody. W trakcie piÄ™ciominutowego prysznica wylewamy okoÅ‚o 50 litrów wody, natomiast podczas kÄ…pieli aż 120 litrów. Tymczasem, kontrolujÄ…c zużycie wody, nie tylko żyjemy bardziej ekologicznie, ale również oszczÄ™dzamy na rachunkach. Aby ograniczyć zużycie wody, najpierw powinniÅ›my naprawić nieszczelne zawory, ponieważ wbrew pozorom, dużo wody marnuje siÄ™ wÅ‚aÅ›nie w ten sposób. Kolejnym krokiem bÄ™dzie  zakrÄ™canie kurka podczas mycia zÄ™bów – o czym czÄ™sto zapominamy. Zużycie wody możemy również ograniczyć biorÄ…c krótki prysznic zamiast dÅ‚ugiej kÄ…pieli.

Oszczędzaj energię
Każde urzÄ…dzenie elektryczne podÅ‚Ä…czone do kontaktu pobiera energiÄ™. Upewnijmy siÄ™ wiÄ™c przed wyjÅ›ciem z domu czy wszystkie sprzÄ™ty zostaÅ‚y wyÅ‚Ä…czone. Fundacja Na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii w raporcie przygotowanym dla WWF podaje, że wyÅ‚Ä…czenie tylko poÅ‚owy urzÄ…dzeÅ„ pozwoliÅ‚oby ograniczyć emitowanie dwutlenku wÄ™gla o  milion ton w skali roku. Podczas zakupu urzÄ…dzeÅ„ energooszczÄ™dnych zwracajmy także  uwagÄ™ na klasÄ™ energooszczÄ™dnoÅ›ci. Najlepiej jeÅ›li wybierzemy urzÄ…dzenia o klasie ,,A”, a także ,,A+” oraz „A++”.

Używaj ekologicznych środków
Ekologiczne produkty są przyjazne dla środowiska oraz bezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego warto z nich korzystać jak najczęściej. Jeśli chcemy żyć w zgodzie z przyrodą, powinniśmy pomyśleć o zastosowaniu w domu ekologicznych środków czystości, takich jak na przykład ekologiczna linia produktów Green Vision. Preparaty tego typu, zawierają tylko naturalne składniki, które nie powodują podrażnień skóry i uczuleń. Ponadto, nie zawierają substancji chemicznych, a mimo to są równie skuteczne jak tradycyjne detergenty.

NoÅ› ekologicznÄ… torbÄ™
Według specjalistów, sklepowe torby foliowe, które po wykorzystaniu zazwyczaj wyrzucamy od razu do śmietnika, mogą rozkładać się nawet kilkaset lat. Dlatego lepiej jest wykorzystywać ekologiczne torby wielokrotnego użytku. Nie dość, że są wygodniejsze w noszeniu zakupów, to mamy przy tym pewność, że nie urwą się pod wpływem ich ciężaru. Wychodząc z domu na zakupy, często zapominamy o torbie ekologicznej, dlatego warto położyć ją w widocznym miejscu np. na szafce w przedpokoju. Wówczas nie umknie to naszej uwadze.

Korzystaj z recyklingu
Warto na co dzieÅ„ wybierać produkty, których opakowania nadajÄ… siÄ™ do ponownego przetworzenia, czyli recyklingu. KorzystajÄ…c z takich rozwiÄ…zaÅ„, znacznie ograniczamy  powiÄ™kszajÄ…ce siÄ™ z roku na rok obszary wysypisk Å›mieci, a także zmniejszymy zużycie energii elektrycznej, wody i surowców naturalnych. Dobrym pomysÅ‚em jest oddawanie niepotrzebnego papieru na makulaturÄ™ – jedna tona zebranego papieru, pozwoli ochronić nawet 17 drzew przed Å›ciÄ™ciem.

Utylizuj baterie
Baterie zawierają szkodliwe substancje i nie powinny trafiać na wysypisko śmieci z innymi odpadami. Stanowią one zagrożenie dla środowiska ze względu na zawartość ołowiu, rtęci i kadmu. Pamiętajmy więc o zutylizowaniu starych baterii. Wystarczy wrzucić je do specjalnych kontenerów znajdujących się w niektórych supermarketach czy w instytucjach publicznych.


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Jak chronić dom przed piorunami i burzą

Wersja do druku