Instalacja odgromowa, okreÅ›lana czÄ™sto jako „piorunochron”, zabezpiecza budynki przed skutkami uderzeÅ„ pioruna. Odprowadza wyÅ‚adowanie elektryczne do ziemi, zapewniajÄ…c bezpieczeÅ„stwo osobom znajdujÄ…cym siÄ™ w pobliżu. Czy tego typu instalacja jest potrzebna w każdym budynku? Co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Nie jest tajemnicą, że burza to groźne zjawisko atmosferyczne, a powstające podczas niej silne wyładowania elektrostatyczne (tzw. pioruny), czynią niekiedy ogromne spustoszenia - niszczą urządzenia oraz instalację elektryczną, a także wywołują pożary. Właśnie dlatego tak ważna jest instalacja odgromowa, która zabezpiecza budynek przed pęknięciami, zapobiega destrukcji konstrukcji architektonicznej, a także chroni przed ogniem i porażeniem prądem. Co na jej temat mówi prawo budowlane? I o jakie inne zabezpieczenia warto jeszcze zadbać?

Instalacja odgromowa a prawo budowlane

Instalacja odgromowa, według prawa budowlanego, powinna się znaleźć w:

  • budynkach mieszkalnych o metrażu wynoszÄ…cym przynajmniej 500 m2,
  • budynkach mieszkalnych o wysokoÅ›ci powyżej 15 m,
  • budynkach szczególnie narażonych na wyÅ‚adowania elektryczne,
  • budynkach zbudowanych z materiałów Å‚atwopalnych, które zwiÄ™kszajÄ… ryzyko pożaru, a wiÄ™c np. takich jak: drewno, trzcina, gont – jeÅ›li takie materiaÅ‚y wystÄ™pujÄ…, wysokość budynku nie ma znaczenia.

Wszystko to oznacza, że montaż piorunochronu nie jest konieczny we wszystkich budynkach, ale w bardzo dużej części z nich. Instalacja odgromowa budynku jednorodzinnego jest wymagana również wtedy, gdy wynika to ze wskaźnika zagrożenia piorunowego. Wylicza się go na podstawie wymiarów budynku, jego lokalizacji oraz konstrukcji i materiałów, z których wykonany jest dach. Pod uwagę brane są również: warunki panujące w danej strefie atmosferycznej (np. średni roczny czas burz), ukształtowanie terenu, obecność innych budynków w sąsiedztwie oraz liczba osób mieszkających w danym budynku.

Jak się okazuje, najbardziej narażone na uderzenie pioruna są budynki usytuowane na wzgórzach, z dala od innych zabudowań i drzew, w regionach z dużą liczbą dni burzowych w roku (dotyczy to głównie terenów górskich).

Warto pamiętać, że inaczej wylicza się wskaźnik zagrożenia piorunowego w domu jednorodzinnym, a inaczej w budynkach gospodarczych czy przemysłowych. W przypadku instalacji odgromowej, zgodnie z przepisami, wskaźnik ten można wyliczyć samodzielnie lub zlecić to zadanie ekspertom. Opracowywany jest on na podstawie normy PN/E05003/01.

Ubezpieczenie od uderzenia pioruna

Inną formą zabezpieczenia przed skutkami burz jest ubezpieczenie. Uderzenie pioruna zalicza się z reguły do wydarzeń losowych, a tym samym jest ono uwzględniane najczęściej w ubezpieczeniu od zdarzeń losowych. Można wyróżnić jednak dwa rodzaje uderzenia pioruna:

  • bezpoÅ›rednie – okreÅ›lane jest również jako „rażenie”, dotyczy sytuacji, kiedy piorun uderza bezpoÅ›rednio, np. w dom, budynek gospodarczy czy też samochód,
  • poÅ›rednie – nazywane jest także „przepiÄ™ciem”, powoduje uszkodzenie mienia na skutek wystÄ…pienia fal elektromagnetycznych, wywoÅ‚anych przez piorun; obejmuje zwykle zniszczenia zwiÄ…zane z elektronikÄ… (np. telewizorem, sprzÄ™tem AGD, komputerem, alarmami, urzÄ…dzeniami sygnalizacyjnymi) oraz instalacjÄ… elektrycznÄ….

Rozróżnienie tych pojęć jest bardzo istotne przy wyborze polisy, która może uwzglÄ™dniać np. skutki rażenia, ale przepiÄ™cia już nie. Aby w razie potrzeby móc uzyskać ubezpieczenie, warto też sprawdzać, czy piorunochron dziaÅ‚a prawidÅ‚owo – jeÅ›li nie, może to wpÅ‚ynąć na niższÄ… wysokość uzyskanej kwoty oraz trudnoÅ›ci w dochodzeniu odszkodowania.

Piorunochron a ubezpieczenie – co bÄ™dzie lepszym zabezpieczeniem?

Instalacja odgromowa a ubezpieczenie - na co lepiej siÄ™ zdecydować, aby zabezpieczyć siÄ™ na wypadek uderzenia pioruna? Jak siÄ™ okazuje, nie trzeba wybierać pomiÄ™dzy jednym a drugim – wrÄ™cz przeciwnie: warto siÄ™ ubezpieczyć i jednoczeÅ›nie zamontować piorunochron. Instalacja odgromowa minimalizuje ryzyko uderzenia pioruna, jednak nie daje stuprocentowej gwarancji tego, że ochroni budynek w każdych warunkach atmosferycznych. Ubezpieczenie od uderzeÅ„ pioruna bÄ™dzie z kolei dodatkowym zabezpieczeniem w trudnych sytuacjach.

Źdródło: agatoczyta.pl


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:


Wersja do druku