W jesienno-zimowe chÅ‚ody, przy niskich temperaturach, kiedy czÄ™sto jest siÄ™ zziÄ™bniÄ™tym lub przemoczonym i Å‚atwo o przeziÄ™bienie, należy zadbać o rozgrzanie wychÅ‚odzonego organizmu. IstniejÄ… różne, sprawdzone, domowe sposoby – czÄ™sto stare, rodem jeszcze z „babcinej” apteczki.

Znakomicie rozgrzewajÄ…: herbata z sokiem malinowym, grzane wino, ciepÅ‚a kÄ…piel z olejkami lub dodatkiem wywaru z korzennych przypraw (goździki, cynamon, kardamon), gorÄ…cy prysznic poÅ‚Ä…czony z energicznym masażem czy bardziej energetyczne, zdrowe i syte zupy z kaszÄ… oraz ostrymi przyprawami (pieprz, chili, imbir). W podniesieniu temperatury ciaÅ‚a pomoże również przytulanie ciepÅ‚ego zwierzaka – kota lub psa, dobry, a trochÄ™ zapomniany już termofor bÄ…dź koc elektryczny. Jak widać - sposobów na rozgrzanie jest dużo, ale wÅ‚aÅ›nie pojawiÅ‚ siÄ™ nowy…
Inka Korzenna to rozpuszczalna kawa zbożowa, która – dziÄ™ki dodatkowi naturalnych, orientalnych przypraw: imbiru, kardamonu, goździków i cynamonu – ma także dziaÅ‚anie rozgrzewajÄ…ce, ochronne i relaksacyjne.

Kardamon – okazaÅ‚a, wieloletnia roÅ›lina. W stanie dzikim roÅ›nie na Wybrzeżu Malabarskim, uprawia siÄ™ go przede wszystkim w Indiach i na Cejlonie. Ponieważ uprawa kardamonu jest czasochÅ‚onna i droga, jest on, oprócz szafranu i wanilii, jednÄ… z najcenniejszych przypraw. ŹródÅ‚em Å‚agodnego aromatu i intensywnego, korzennego smaku z wyraźnÄ… nutÄ… kamfory i eukaliptusa sÄ… nasiona kardamonu.
Już w starożytnym Egipcie używany byÅ‚ do aromatyzowania perfum. Kardamon wzmacnia organizm, doskonale odÅ›wieża oddech, poprawia smak potraw sÅ‚odkich i pikantnych. Może być dodawany do herbaty, kawy, ciast, saÅ‚atek owocowych, jak również do miÄ™s, ryb i drobiu. Stosowany w lecznictwie – pobudza apetyt. Dodany do kawy – intensyfikuje jej smak i wzmaga dziaÅ‚anie pobudzajÄ…ce.

Imbir
– ostra przyprawa o licznych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ciach leczniczych. Jego intensywny aromat o Å›wieżej, sÅ‚odko-drzewnej nucie znakomicie współgra z palÄ…cym, lekko gorzkim smakiem. Ów specyficzny aromat i smak zawdziÄ™cza imbir dużej iloÅ›ci olejków eterycznych.
Jako przyprawa znany jest od ponad 3 tysiÄ™cy lat. Przywieziony przez Fenicjan w region Morza Åšródziemnego, używany byÅ‚ nawet jako Å›rodek pÅ‚atniczy i już wtedy polecany do sosów, miÄ™sa i drobiu. Najwyższej jakoÅ›ci gatunek imbiru pochodzi z Jamajki, uprawiany jest także w Indiach, Chinach i Malezji. Jadalne sÄ… grube, bulwiaste i silnie rozgaÅ‚Ä™zione kÅ‚Ä…cza. Z nich pozyskuje siÄ™ przyprawÄ™, sÅ‚użą także do produkcji piwa imbirowego. Jako skÅ‚adnik mieszanki curry imbir nadaje jej niepowtarzalny charakter orientu. W krajach azjatyckich jest również stosowany jako afrodyzjak…
Imbir wspomaga trawienie, wzmaga apetyt, poprawia krążenie krwi, stymuluje organizm, dziaÅ‚a odkażajÄ…co i przeciwzapalnie. Dlatego w medycynie chiÅ„skiej okreÅ›lany jest jako „gorÄ…cy” – wzbogacona nim kawa wspaniale rozgrzewa i przynosi ulgÄ™ w przeziÄ™bieniu.

Goździki
– nierozkwitÅ‚e, wysuszone pÄ…ki goździkowca korzennego – wiecznie zielonego drzewa goździkowego. Ciemnobrunatna barwa goździków powstaje w procesie ich suszenia i odymiania.
To jedna z najstarszych przypraw w dziejach ludzkości, do Europy trafiła dopiero ok. XI w. Goździki mają piekący smak i charakterystyczny, ostry, ale przyjemny, korzenny zapach Są znakomitą, aromatyczną przyprawą do win, likierów, kompotów, konfitur, marynat, przetworów mięsnych i wyrobów cukierniczych. Posiadają właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i antyseptyczne.
Jak stwierdzono, sÄ… również silnymi przeciwutleniaczami. MajÄ… zastosowanie w zioÅ‚olecznictwie i stomatologii – olejek goździkowy jest m.in. skutecznym Å›rodkiem przeciw bólowi zÄ™bów. Goździki poprawiajÄ… przemianÄ™ materii, podnoszÄ… ciepÅ‚otÄ™ ciaÅ‚a, stymulujÄ… organizm, usuwajÄ… zmÄ™czenie i wyczerpanie psychicznie. DziÄ™ki swym walorom rozgrzewajÄ…cym sÄ… skÅ‚adnikiem piwa i wina grzanego oraz kawy.

Cynamon – prawdopodobnie najstarsza przyprawa Å›wiata, pochodzÄ…ca z Chin, otrzymywana z wysuszonej kory wiecznie zielonego drzewa cynamonowca. Lubiana i wszechstronna w użyciu, o charakterystycznym, sÅ‚odkawo-korzennym, lekko piekÄ…cym smaku i silnym aromacie. Obecnie najdroższa i najbardziej ceniona odmiana o sÅ‚odkim smaku pochodzi z Cejlonu.
Cynamon znajduje powszechne zastosowanie w gastronomii – używa siÄ™ go m.in. do przyprawiania sÅ‚odkich potraw z ryżu, pieczonych jabÅ‚ek, ciast, grzanego wina i ponczu oraz aromatyzowania miÄ™s i ryb.
Do celów leczniczych wykorzystywano cynamon od najdawniejszych czasów. Jest cennym źródłem błonnika, żelaza i wapnia oraz wzmacnia w stanach ogólnego osłabienia. Poprawia krążenie, wspomaga trawienie i rozgrzewa organizm. Cynamon dodaje energii i witalności, a jego zapach skutecznie odpręża.




Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma kompot z czereśni
Ile kalorii ma advocat
herbata

Wersja do druku