Czy wiesz, że - Å›wiadomie lub nie – każdego dnia wiÄ™kszość z nas popeÅ‚nia wykroczenia przeciwko wÅ‚asnym zÄ™bom? Zanim zÄ™by zacznÄ… o sobie boleÅ›nie przypominać, zrób rachunek sumienia ze swoich nawyków.

Po pierwsze: bojÄ™ siÄ™ dentysty.

Minęły już czasy, kiedy wizyta stomatologiczna wiÄ…zaÅ‚a siÄ™ z dÅ‚ugim siedzeniem w fotelu i bolesnym leczeniem ubytków, dlatego do lamusa należy odÅ‚ożyć mit o „dentyÅ›cie-sadyÅ›cie”. DziÅ› nawet znieczulenie może być bezbolesne, bo nowoczesne metody nie potrzebujÄ… strzykawki. UrzÄ…dzenie The Wand (ang. różdżka) znieczula nie za pomocÄ… czarów, a komputera. Tajemnica tkwi w stopniowym wprowadzaniu pÅ‚ynu znieczulajÄ…cego pod kontrolÄ… mikroprocesora. –  DziÄ™ki temu unika siÄ™ zbyt gwaÅ‚townego rozpierania tkanek, co stanowi źródÅ‚o bólu przy tradycyjnym znieczulaniu strzykawkÄ… – tÅ‚umaczy dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog UNIDENT UNION Dental Spa z WrocÅ‚awia. – Metoda ta zmniejsza także dyskomfort pacjenta po zabiegu, zwiÄ…zany z efektem „skurczu twarzy” po klasycznym znieczuleniu.
Inne alternatywy dla wrażliwych na igłę to przypominające długopis strzykawki bezigłowe lub sedacja, czyli podanie podtlenku azotu o właściwościach rozweselających. Pacjent po kilku wdechach czuje się zrelaksowany i bez stresu poddaje się zabiegom lekarza.

Po drugie: mam próchnicę i nic z tym nie robię
Mogłoby się wydawać, że problemy z zębami nie mają wpływu na ogólny stan naszego zdrowia.



W rzeczywistoÅ›ci bywajÄ… niebezpieczne nawet dla naszego serca, nerek, wÄ…troby czy mózgu. Chora jama ustna to siedlisko bakterii, które mogÄ… stać siÄ™ przyczynÄ… wielu schorzeÅ„ ogólnoustrojowych, w tym także zawaÅ‚u serca i udaru mózgu. Tak zwani „cisi zabójcy” przemieszczajÄ… siÄ™ przez ukÅ‚ad krwionoÅ›ny i wykorzystujÄ… nasze osÅ‚abienie, by zaatakować inne narzÄ…dy. Trzeba mieć tego Å›wiadomość, gdy wizytÄ™ u stomatologa po raz kolejny odkÅ‚ada siÄ™ „na później”. – Regularna diagnostyka zÄ™bów pozwala na wczesne wykrycie schorzeÅ„, których nie widać i nie czuć. W tym celu wykonuje siÄ™ panoramiczne zdjÄ™cia RTG i tomografu, które pozwalajÄ… znaleźć wszystkie ogniska rozwoju bakterii – mówi dr Gnach-Olejniczak. Ryzyko rozwoju zakażeÅ„ zminimalizuje również regularne i profesjonalne czyszczenie zÄ™bów z osadu i kamienia nazÄ™bnego, wykonywane w gabinecie stomatologicznym.

Po trzecie: myję zęby na łapu-capu
Staranne mycie zÄ™bów po każdym posiÅ‚ku, czyszczenie przestrzeni miÄ™dzyzÄ™bowych nitkÄ… dentystycznÄ…, dbanie o czystość jÄ™zyka oraz poprawne szczotkowanie – to nie hasÅ‚a z reklamy, ale codzienna konieczność! Osad i kamieÅ„ nazÄ™bny w jamie ustnej siejÄ… prawdziwe spustoszenie i nie chodzi tylko o brzydki nalot na zÄ™bach czy nieÅ›wieży oddech. PÅ‚ytka nazÄ™bna i gromadzÄ…ce siÄ™ w niej bakterie sÄ… odpowiedzialne za zapalenia dziÄ…seÅ‚, destrukcjÄ™ szkliwa, choroby przyzÄ™bia. By uniknąć np. parodontozy, domowe czyszczenie trzeba wspierać profesjonalnym skalingiem i piaskowaniem w gabinecie stomatologicznym, wykonywanymi raz na pół roku.

Po czwarte: myję zęby zbyt agresywnie
WÅ‚osie szczoteczki zniszczone po tygodniu używania wcale nie jest oznakÄ… wÅ‚aÅ›ciwej higieny. WrÄ™cz przeciwnie – jeżeli wymieniamy jÄ… częściej niż raz na ok. 3 miesiÄ…ce to znaczy, że myjemy zÄ™by nieprawidÅ‚owo i szkodzimy im. – Agresywne mycie zÄ™bów to zachowanie o podÅ‚ożu psychosomatycznym, które może być zwiÄ…zane z zaburzeniami stresowymi, natrÄ™ctwami itp. – podkreÅ›la dr Gnach-Olejniczak. Zdeformowana główka szczoteczki powoduje urazy dziÄ…seÅ‚, bolesne i niepotrzebne, bo aby ich uniknąć, wystarczy opanować prawidÅ‚owÄ… technikÄ™ mycia zÄ™bów.
Techniki szczotkowania sÄ… różne, takie jak np. metoda okrężna, polegajÄ…ca na ustawieniu szczoteczki pod kÄ…tem 45 stopni i wykonywaniu kółek na powierzchni zÄ™bów, czy – najbardziej polecana - metoda wymiatajÄ…ca, w której prowadzimy szczoteczkÄ™ od dziÄ…seÅ‚ po koronÄ™ zÄ™ba.  O krótki kurs najlepiej poprosić swojego dentystÄ™.

Po piÄ…te:  niszczÄ™ zÄ™by, bo siÄ™ stresujÄ™

Nerwowe zaciskanie zÄ™bów to jeden z objawów stresu. W ten sposób mimowolnie nadwyrężamy staw skroniowo-żuchwowy, który choć niewielki, może spowodować szereg dolegliwoÅ›ci: od cierpiÄ…cych zÄ™bów, przez bolÄ…ce uszy i oczy, aż po plecy i kark. Bruksizm, bo tak nazywa siÄ™ schorzenie zwiÄ…zane z zaciskaniem i zgrzytaniem zÄ™bami, to problem dotykajÄ…cy coraz wiÄ™cej osób. Z tym problemem należy szybko udać siÄ™ do dentysty. Silny nacisk na szkliwo powoduje jego Å›cieranie i odsÅ‚oniÄ™cie zÄ™biny, a to wiąże siÄ™ z bólem i pojawieniem siÄ™ nietypowych, bolesnych ubytków. – Ponieważ pacjenci cierpiÄ…cy na bruksizm nieÅ›wiadomie zaciskajÄ… szczÄ™kÄ™ w nocy, leczenie opiera siÄ™ zwykle na zakÅ‚adaniu przed snem plastikowych nakÅ‚adek, tzw. szyn okluzyjnych – wyjaÅ›nia stomatolog. – GwarantujÄ… prawidÅ‚owe uÅ‚ożenie szczÄ™ki i żuchwy, dziÄ™ki czemu mięśnie relaksujÄ… siÄ™ i nie ma możliwoÅ›ci zaciskania zÄ™bów.
Jeżeli nie potrafimy sami poradzić sobie ze stresem, warto pomyśleć także o wizycie u psychologa lub neurologa. Bruksizm jest schorzeniem wymagającym kompleksowych rozwiązań, obejmujących zarówno przyczyny, jak i skutki.

Po szóste: lubię śmieciowe jedzenie
O tym, że cukier szkodzi zÄ™bom, wie chyba każdy. Ale czy wiesz, że sÅ‚one chipsy również? Wszystkie pokarmy zawierajÄ…ce dużo skrobi, powinny razem ze sÅ‚odyczami znaleźć siÄ™ na czarnej liÅ›cie dbajÄ…cych o zÄ™by. PowodujÄ… one „zaklejanie” zÄ™bów, uniemożliwiajÄ…c Å›linie wypÅ‚ukanie niebezpiecznych kwasów, a to wszystko tworzy doskonaÅ‚Ä… pożywkÄ™ dla bakterii. Wrogiem Å›nieżnobiaÅ‚ego uÅ›miechu sÄ… napoje, takie jak kawa i herbata, oraz używki – tytoÅ„, fajki, cygara. Nawet jeÅ›li nie potrafisz caÅ‚kowicie odstawić sÅ‚odkoÅ›ci, pozbÄ…dź siÄ™ przynajmniej zÅ‚ych nawyków, takich jak jedzenie sÅ‚odyczy przed snem czy podjadanie miÄ™dzy posiÅ‚kami. Warto też zadbać, by w codziennym menu znalazÅ‚y siÄ™ potrawy bogate w wapÅ„ (przetwory mleczne, warzywa strÄ…czkowe i zielonolistne), fosfor i fluor (ryby, sery, produkty zbożowe) oraz witaminy chroniÄ…ce dziÄ…sÅ‚a: B i C.

Po siódme: mam szczerbaty uśmiech
Gdy stracimy zÄ…b przedni, szybko myÅ›limy o uzupeÅ‚nieniu ubytku, ale bywa że brakujÄ…ce trzonowce i przedtrzonowce staramy siÄ™ tylko ukryć mniej szerokim uÅ›miechem. Nie tÄ™dy droga! Utrata zÄ™ba nie tylko pogarsza samopoczucie i wyglÄ…d, ale ma też okreÅ›lone konsekwencje zdrowotne. – Po pierwsze, brak zÄ™ba – także trzonowego lub przedtrzonowego skutkuje stopniowym zanikaniem koÅ›ci, a w rezultacie przyspiesza starzenie siÄ™ twarzy: opadajÄ… policzki i kÄ…ciki ust, a skóra staje siÄ™ bardziej podatna na zmarszczki – przestrzega specjalista UNIDENT UNION Dental Spa. – Po drugie, zagrożone sÄ… pozostaÅ‚e zÄ™by, które zostajÄ… rozchwiane, szybciej ulegajÄ… Å›cieraniu i stajÄ… siÄ™ bardziej podatne na próchnicÄ™. Po trzecie, zmienia siÄ™ funkcjonowanie stawu skroniowo-żuchwowego, co może skutkować silnymi bólami i zaburzeniem symetrii twarzy.
RozwiÄ…zaniem dla tych, którzy nie chcÄ… uchodzić za „szczerbatych” sÄ… implanty zÄ™bów. Estetycznie i trwale uzupeÅ‚niÄ… ubytek, zapobiegnÄ… zanikaniu koÅ›ci i innym niekorzystnym procesom, zwiÄ…zanym z ekstrakcjÄ… zÄ™ba. Co ważne, tak zintegrujÄ… siÄ™ z koÅ›ciÄ…, że niemal natychmiast stanÄ… siÄ™ częściÄ… nas, idealnie zastÄ™pujÄ…c utracony zÄ…b.

Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Sok z agrestu na gorÄ…czkÄ™
Ma?e AGD w kuchni

Wersja do druku