JesieÅ„ to pora wzmożonych zachorowaÅ„. ZaÅ‚amanie pogody sprzyja infekcjom bakteryjnym, które czÄ™sto skutecznie zwalczyć można jedynie przyjmujÄ…c antybiotyki. Jak postÄ™pować, jeÅ›li już zÅ‚apaliÅ›my infekcjÄ™ i co robić, aby ustrzec siÄ™ choroby? Oto 5 praktycznych „jesiennych” rad.

Antybiotyki
W przypadku niektórych infekcji bakteryjnych jedynym rozwiÄ…zaniem jest antybiotykoterapia. StosujÄ…c jÄ… należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim nigdy nie zażywaj antybiotyków na wÅ‚asnÄ… rÄ™kÄ™. SÄ… to bardzo silne leki, dlatego trzeba je przyjmować dokÅ‚adnie wedÅ‚ug wskazówek lekarza. Nie wolno odstawiać antybiotyków, kiedy tylko nasze samopoczucie siÄ™ polepszy – należy je stosować do zakoÅ„czenia terapii. Jeżeli kuracja zostanie przerwana za wczeÅ›nie, bakterie wywoÅ‚ujÄ…ce infekcjÄ™ mogÄ… przetrwać i wzmocnione ponownie zaatakować organizm. CzÄ™stym bÅ‚Ä™dem jest też zostawianie niewykorzystanego leku do użycia w przyszÅ‚oÅ›ci. PamiÄ™tajmy, że antybiotyki przyjmowane nieprawidÅ‚owo, bez powodu lub nadużywane niszczÄ… naturalnÄ… barierÄ™ ochronnÄ… czÅ‚owieka.

Probiotyki działają osłonowo w leczeniu antybiotykami
Niestety oprócz dobroczynnych wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci, antybiotyki mogÄ… też negatywnie wpÅ‚ynąć na nasz organizm. Do najczÄ™stszych niepożądanych skutków antybiotykoterapii należą dolegliwoÅ›ci ze strony ukÅ‚adu pokarmowego w postaci wzdęć czy biegunek. Z tego też powodu kuracja antybiotykowa zawsze powinna być wspierana probiotykami, które pomogÄ… odbudować zniszczonÄ… mikroflorÄ™ jelit. Do niedawna popularne byÅ‚o przekonanie, że produkty mleczne sÄ… naturalnymi probiotykami. Tymczasem zawarty w nich wapÅ„ utrudnia wchÅ‚anianie antybiotyku z jelit. Dlatego nigdy nie należy popijać leku przetworami mlecznymi. Dużo lepszym rozwiÄ…zaniem jest siÄ™gniecie po preparaty dostÄ™pne w aptekach, których skuteczność zostaÅ‚a potwierdzona badaniami. Na polskim rynku farmaceutycznym dostÄ™pny jest Enterol 250® – probiotyk zarejestrowany jako lek o sprawdzonym i udokumentowanym dziaÅ‚aniu.

Moc witamin
W okresie jesienno-zimowym ważne jest to, jak siÄ™ odżywiamy. Dieta sprzyjajÄ…ca zdrowiu powinna być bogata w witaminy, szczególnie w witaminÄ™ C. Jedzmy dużo owoców takich jak jabÅ‚ka, kiwi, cytrusy, a także warzyw, z których możemy przyrzÄ…dzić smaczne, pożywne zupy-kremy. JeÅ›li dodamy do nich odpowiednie przyprawy, np. cynamon lub imbir, bÄ™dÄ… miaÅ‚y dodatkowo efekt rozgrzewajÄ…cy. To ważne w trakcie choroby. Dobrze pamiÄ™tać, że naturalnym antybiotykiem jest czosnek – zwalcza drobnoustroje równie skutecznie co niejeden Å›rodek farmakologiczny.

Peleryna i kalosze
Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze. Ciepła, nieprzemakalna kurtka, kalosze oraz czapka i rękawiczki to garderoba w sam raz na jesienne spacery. Starajmy się nie przegrzewać organizmu, ale nie dopuszczać również do jego nadmiernego wychłodzenia. Jeśli już jednak przemokniemy lub przemarzniemy, najlepiej wziąć ciepłą kąpiel i wypić rozgrzewający napój, np. herbatę z czarnej porzeczki lub malin.

Higiena
W skutecznej walce z chorobą istotna jest również higiena. Myj często ręce, najlepiej mydłem i ciepłą wodą. Unikaj dużych skupisk ludzi, gdzie ryzyko zarażenia jest większe. Używaj jednorazowych chusteczek higienicznych. Ponieważ stres i zmęczenie dodatkowo osłabiają naszą odporność, postaw na sen i wypoczynek. Dużo spaceruj na świeżym powietrzu. I przede wszystkim ciesz się jesienią!


Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Ile kalorii ma kiwi
Softshell damsk
Ile kalorii ma zupa cytrynowa
Banan kcal bez skórki

Wersja do druku