Badanie, choć na pierwszy rzut oka przeraża, to jednak jest kluczowym elementem diagnostyki w obrębie przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Umożliwia obejrzenie wnętrza tych narządów, ułatwia ocenę błon śluzowych, ukazuje żylaki przełyku, owrzodzenia, nadżerki i polipy.
Kiedy w XIX wieku podejmowano pierwsze próby przeprowadzenia gastroskopii badanie to nie tylko przerażało ze względu na wprowadzaną do przełyku sztywną rurę, ale i było niebezpieczne dla zdrowia pacjenta. Współczesne endoskopy w niczym nie przypominają wspomnianych rur, ponieważ są giętkie i cieńsze. Mieszczą w sobie m.in. światłowód i kanał roboczy, przez który można wprowadzać narzędzia służące do pobierania materiału oraz wykonywania zabiegów terapeutycznych podczas badania endoskopowego. Pobrany w ten sposób materiał z przełyku, żołądka lub dwunastnicy przesyła się następnie do badania histopatologicznego, cytologicznego lub mikrobiologicznego - mówi lek. med. Paweł Mika z Pracowni Endoskopii Scanmed Multimedis w Krakowie.

Szkoła przetrwania podczas badania
W przypadku gastroskopii trzy elementy sÄ… bardzo ważne, by zabieg nie przysporzyÅ‚ nam dużego  strachu. Przede wszystkim musimy siÄ™ do niego przygotować, mówi dr PaweÅ‚ Mika: Pacjent musi siÄ™ zgÅ‚osić na badanie na czczo, czyli nie może jeść 6 godzin przed zabiegiem oraz pić 4 godziny przed zabiegiem. Po drugie Pacjent powinien mieć ze sobÄ… aktualne wyniki badaÅ„ wskaźników krzepliwoÅ›ci krwi oraz wynik badania w kierunku wirusowego zapalenia wÄ…troby. Bardzo ważne jest także i to, by lekarz kierujÄ…cy na badanie przygotowaÅ‚ odpowiednio Pacjenta, jeÅ›li ten stosuje leki przeciwkrzepliwe – tacy Pacjenci wymagajÄ… szczególnego przygotowania do badania endoskopowego ze wzglÄ™du na ich bezpieczeÅ„stwo.

IstotnÄ… kwestiÄ… jest także współpraca z lekarzem podczas badania oraz jego empatia, komentuje specjalista Scanmed Multimedis: aby badanie przebiegÅ‚o sprawnie lekarz musi być w kontakcie z Pacjentem, a co ważniejsze Pacjent musi wiedzieć, jak przebiega takie badanie i jakie sÄ… jego etapy. InformujÄ™ Pacjentów także o maÅ‚ych niedogodnoÅ›ciach towarzyszÄ…cych badaniu, którymi nie może siÄ™ on w ogóle przejmować, tym bardziej, że nie zawsze ma na nie wpÅ‚yw. Współpraca z lekarzem to jedyna szansa na to, by 10 minut czy kwadrans minÄ…Å‚ Pacjentowi w przyjaznej atmosferze. MyÅ›lÄ™, że to bardzo ważne, by Pacjent czuÅ‚ wsparcie i zrozumienie ze strony lekarza.    


ABC endoskopii
Badanie endoskopowe wykonuje siÄ™ w znieczuleniu miejscowym, czyli w tym przypadku znieczulane jest gardÅ‚o. Pacjent podczas badania pozostaje w pozycji leżącej, na lewym boku z nieco uniesionÄ… górnÄ… poÅ‚owÄ… ciaÅ‚a. Pacjentowi zakÅ‚ada siÄ™ nastÄ™pnie plastikowy ustnik, poprzez który lekarz wprowadza koÅ„cówkÄ™ gastroskopu. NastÄ™pnie Pacjent na polecenie lekarza uruchamia  odruch poÅ‚ykania umożliwiajÄ…c tym samym bezpieczne i sprawne wprowadzenie gastroskopu do przeÅ‚yku. Po wprowadzeniu endoskopu pod kontrolÄ… obrazu endoskopowego wziernik jest powoli przesuwany do żoÅ‚Ä…dka, a nastÄ™pnie dwunastnicy. Lekarz w tym czasie może szczegółowo ocenić stan bÅ‚ony Å›luzowej badanych narzÄ…dów oraz wykryć wszelkie nieprawidÅ‚owoÅ›ci.    

Dlaczego gastroskopia jest tak ważna?
Badanie ma ogromne znaczenie zarówno w diagnostyce, jak i w terapii schorzeÅ„ przeÅ‚yku, żoÅ‚Ä…dka i dwunastnicy. Diagnostyka endoskopowa pozwala uwidocznić patologiczne zmiany w zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jest ona także skutecznÄ… metodÄ… leczenia. Przy jej użyciu możemy usuwać polipy i ciaÅ‚a obce, tamować krwawienia, leczyć żylaki przeÅ‚yku czy też poszerzać powstaÅ‚e zwężenia. Gastroskopia umożliwia także, dziÄ™ki zastosowaniu narzÄ™dzi, pobieranie materiaÅ‚u do badaÅ„ histopatologicznych, cytologicznych i mikrobiologicznych. Badania te niejednokrotnie pozwalajÄ… ocenić zaawansowanie zmian patologicznych pod kÄ…tem onkologicznym oraz pod kÄ…tem wielu innych schorzeÅ„. Ponadto badanie endoskopowe sÅ‚uży również do monitorowania gojenia siÄ™ wrzodów żoÅ‚Ä…dka oraz leczenia np. ciężkiej postaci choroby refluksowej przeÅ‚yku, której towarzyszÄ… nadżerki lub owrzodzenia. Bardzo czÄ™sto podczas gastroskopii pobiera siÄ™ wycinki z bÅ‚ony Å›luzowej żoÅ‚Ä…dka w celu wykonania testu urazowego czyli innymi sÅ‚owy stwierdzenia lub wykluczenia obecnoÅ›ci bakterii Helicobacter Pylori – tÅ‚umaczy dr Mika.

Gastroskopia, choć budzi strach jest skutecznym sposobem oceny stanu zdrowia naszego przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Diagnostyczne możliwości tej metody pozwalają nie tylko diagnozować i leczyć patologiczne zmiany w zakresie górnego odcinka przewodu pokarmowego ale również zapobiegać przejściu ich w stany które mogą bezpośrednio zagrażać życiu Pacjenta.

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

rajstopy na ?ylaki

Wersja do druku