Rak piersi to w dalszym ciągu jedna z najczęstszych przyczyn kobiecych zgonów w Polsce. Szacuje się, że każdego dnia na tę chorobę zapada 12 osób. W wielu przypadkach nowotwór rozwija się przez lata nie dając żadnych objawów. Brak profilaktyki i samodzielnej kontroli piersi sprawia, że może być już za późno na skuteczne leczenie i powrót do zdrowia.
Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

W zwiÄ…zku z tym, że miesiÄ…c październik już od kliku lat nazywany jest miesiÄ…cem walki z rakiem,  15 października obchodzony jest Europejski DzieÅ„ Walki z Rakiem Piersi. Breast Health Day po raz pierwszy byÅ‚ obchodzony tego dnia w 2008 roku. UstanowiÅ‚a go Europa Donna - Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi. To wÅ‚aÅ›nie tego dnia pragniemy przybliżyć Wam problem tej choroby, opowiemy również jak siÄ™ przed niÄ… chronić i w razie potrzeby, gdzie szukać pomocy.

Rak piersi w liczbach

Naukowcy z uniwersytetu w Oksfordzie podajÄ…, że każdego roku w Europie diagnozuje siÄ™ ponad 300 tys. zachorowaÅ„ wÅ›ród kobiet na raka piersi, z czego umiera ponad 100 tys. Z badaÅ„ przeprowadzonych przez Cancer Research w Wielkiej Brytanii w 2008 roku wynika, że o ile w Polsce notuje siÄ™ mniej przypadków zachorowaÅ„ na raka piersi niż np. we Francji czy w Szwecji, o tyle Å›miertelność – w porównaniu do liczby zachorowaÅ„ - w naszym kraju jest znacznie wiÄ™ksza. SpoÅ›ród chorujÄ…cych na raka piersi Szwedek umrze 23 proc., w Belgii 20 proc., natomiast w Polsce bÄ™dzie to 30 proc. Wniosek jest jeden: Polki siÄ™ nie badajÄ…. Pomimo tego, że wiÄ™kszość z nich zdaje sobie sprawÄ™ z zagrożenia, unikajÄ… one badaÅ„, które w zasadzie mogÄ… uratować im życie. Regularnie prowadzone przez różne instytucje badania pokazujÄ…, że liczba zachorowaÅ„ na ten rodzaj nowotworu ciÄ…gle wzrasta – mówi dr n. med. Aleksandra Szczęśniak–Chmielecka, ginekolog w Klinice Medical Prestige w Poznaniu. Powszechnie wiadomo natomiast, że wczesne wykrycie raka piersi znacznie obniża ryzyko Å›mierci spowodowanej przez ten nowotwór. AmerykaÅ„skie Stowarzyszenie Walki z Rakiem (American Cancer Society) podaje, że dziÄ™ki rozpoczÄ™ciu terapii w pierwszych fazach rozwoju, raka wyleczyć udaje siÄ™ u ok. 80 do 100 proc. chorych, podczas gdy terapiÄ™ rozpoczÄ™tÄ… w czwartej fazie przeżywa jedynie 20 proc. z nich.

Statystyki te sÄ… zastrważajÄ…ce, lecz pomimo wielu dziaÅ‚aÅ„ podejmowanych przez Ministerstwo Zdrowia, placówki medyczne czy organizacje pozarzÄ…dowe, podejÅ›cie kobiet w dalszym ciÄ…gu nie ulega zmianie. Z sondażu przeprowadzonego przez Millward Brown SMG/KRC wynika, że 15 proc. kobiet powyżej 55 roku życia nigdy nie miaÅ‚o robionej mammografii! WedÅ‚ug American Cancer Society na nowotwór piersi przed dwudziestym rokiem życia zachoruje 1 kobieta na 1760, przed czterdziestkÄ… 1 na 69 kobiet, natomiast przed sześćdziesiÄ…tkÄ… już 1 na 29 kobiet. Szacuje siÄ™, że rak piersi jest jednym z najczÄ™stszych „zabójców” kobiet pomiÄ™dzy 35 a 54 rokiem życia.

USG czy mammografia?

WiÄ™kszość z nas zdaje sobie sprawÄ™, że sÄ… to dwa badania, które sÅ‚użą profilaktyce chorób piersi. DziÄ™ki nim możliwe jest zlokalizowanie nawet najmniejszych zmian w piersiach – jest jednak kilka aspektów, które różniÄ… je od siebie. Ultrasonografia (USG) skierowana jest głównie do mÅ‚odszych kobiet. W tym okresie piersi zbudowane sÄ… z grubej tkanki gruczoÅ‚owej, w której zmiany w bardziej efektywny sposób wykrywajÄ… ultradźwiÄ™ki – mówi dr Szczęśniak–Chmielecka. Badanie to pozwala również na odróżnianie litych guzków od zmian wypeÅ‚nionych pÅ‚ynem (np. torbieli), na co mammografia nie pozwala. Pierwsze badanie USG powinno przeprowadzić siÄ™ już wieku 20 lat i powtarzać je co 2-3 lata. Po 40. roku życia oprócz USG powinnyÅ›my wykonywać badanie mammograficzne. To wÅ‚aÅ›nie w tym wieku tkankÄ™ gruczoÅ‚owÄ… zastÄ™puje w wiÄ™kszym stopniu rzadsza tkanka tÅ‚uszczowa, dziÄ™ki czemu badanie mammograficzne daje dobre rezultaty. Badanie to wykrywa 85 do 90 proc. zmian nowotworowych. Mammografia wykaże nawet kilkumilimetrowe zmiany, a w przeciwieÅ„stwie do USG, obrazuje również mikrozwapnienia, które mogÄ… sygnalizować rozwój nowotworu. Ponieważ mammografia jest badaniem radiologicznym, wymaga ono skierowania od lekarza.  USG i mammografia sÄ… badaniami, które wzajemnie siÄ™ uzupeÅ‚niajÄ…. Po czterdziestym roku życia kobieta powinna wykonywać badanie ultrasonograficzne oraz mammografiÄ™ co roku.

PamiÄ™tajÄ…c o tym, nie możemy jednak zapominać o samodzielnych badaniach w domu - w wielu przypadkach przyczyniajÄ… siÄ™ one do wykrycia pierwszych zmian nowotworowych. NaszÄ… uwagÄ™ powinny przykuć wszelkie zauważalne zmiany w obrÄ™bie piersi, takie jak np: zmiana ich ksztaÅ‚tu, pojawienie siÄ™ stwardnieÅ„, zgrubieÅ„ lub guzków w obrÄ™bie piersi i doÅ‚ków pachowych, zmiany koloru skóry piersi.. NiepokojÄ…ce mogÄ… być również wszelkie obrzÄ™ki, zaczerwienienia czy zmarszczenia. Symptomy mogÄ… pojawić siÄ™ również w obrÄ™bie sutka i brodawki. Pojawienie siÄ™ „skórki pomaraÅ„czy”, podbarwiony krwiÄ… wyciek z brodawki czy jej wciÄ…gniÄ™cie powinno być sygnaÅ‚em do natychmiastowej wizyty u lekarza.





Strach przed chemioterapiÄ…

W momencie wykrycia raka czÄ™sto jednÄ… z metod leczenia jest chemioterapia. Ma ona jednak niebagatelny wpÅ‚yw na samopoczucie pacjenta, które podczas leczenia choroby powinno być jak najlepsze. Dobrze jest, gdy chory po chemioterapii nie odczuwa zmiany nastawienia do swojej osoby ze strony osób trzecich. Taka zmiana może wynikać z chÄ™ci niesienia pomocy. Chorzy mogÄ… czuć siÄ™ przez to obiektem współczucia i litoÅ›ci. Powodem skupienia na sobie uwagi jest utrata wÅ‚osów u chorego w czasie chemioterapii. WÅ‚osy sÄ… jednym z najważniejszych atrybutów naszego wyglÄ…du. Ich utrata wpÅ‚ywa niemal zawsze niekorzystnie na samopoczucie chorego.  WÅ‚osy mogÄ… ulec przerzedzeniu lub caÅ‚kowitemu wypadniÄ™ciu. Ważne jest, aby pacjent wiedziaÅ‚, że utrata wÅ‚osów jest czasowa. Po jakimÅ› czasie od zakoÅ„czenia chemioterapii, wÅ‚osy odrastajÄ…. Na  czas  terapii dobrze jest zaopatrzyć siÄ™ w perukÄ™, jeszcze przed utratÄ… wÅ‚osów, można wówczas dobrać niemal identycznÄ… jak wÅ‚asna fryzura, a tym samym zmiana nie bÄ™dzie zauważalna przez otoczenie.

Można zdecydować siÄ™ również na  implanty wÅ‚osów  (wÅ‚osy sÄ… wówczas osadzone na tzw. cienkiej siateczkowej  bazie), które w sposób permanentny zespalajÄ… siÄ™ ze skórÄ… gÅ‚owy. Chory może korzystać z takich systemów wÅ‚osów do momentu odrostu swoich wÅ‚asnych. Pani Izabela Szymczak, wÅ‚aÅ›cicielka firmy Hair Lab, mówi, że akceptacja wÅ‚asnej osoby w procesie rekonwalescencji jest niemal tak ważna, jak leki, które siÄ™ wtedy przyjmuje. AprobatÄ™ wÅ‚asnego wyglÄ…du może nam zapewnić wtedy wÅ‚aÅ›nie   naturalna  fryzura.  WIG Cancer jest  specjalnÄ…  perukÄ… różniÄ…ca siÄ™ tym od zwykÅ‚ych standardowych peruk, że można w niej spać, chodzić na basen, uprawiać sporty, a przede wszystkim wyglÄ…da bardzo naturalnie. Pozwala nam na zachowanie pewnoÅ›ci, że na pewno nie spadnie nam z gÅ‚owy, że bÄ™dzie komfortowym Å›rodkiem zastÄ™pczym, na czas naszej rekonwalescencji. Peruki tego typu dostosowuje siÄ™ idealnie do ksztaÅ‚tu gÅ‚owy, odzwierciedlajÄ…c kontur wÅ‚osów.

Kiedy ryzyko zachrowania jest zwiękoszone?

Istnieje kilka czynników, które mogą wpływać na zwiększenie prawdopodobieństwa zachorowania na raka piersi. W 5 do 10 proc. przypadków za chorobę nowotworową odpowiadają mutacje genetyczne dziedziczone w rodzinie. Zwiększone ryzyko występuje również wśród kobiet, w których rodzinie ktoś choruje lub wcześniej chorował na raka. Rozwojowi nowotworu sprzyjają również wcześniej występujące, nierakowe zmiany w piersiach. Na zakwalifikowanie do grupy ryzyka wpływ ma nawet menstruacja. Okazuje się bowiem, że kobiety, które zaczęły miesiączkować przed dwunastym rokiem życia oraz te, które rozpoczęły menopauzę powyżej 55 roku życia, są predysponowane do wystąpienia choroby. Im więcej dzieci urodzi dana kobieta, tym mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania. Istotne jest również to, aby pierwsza ciąża miała miejsce przed 30-tym rokiem życia, a dzieci były karmione piersią, co również obniża ryzyko.

Kobiety znajdujÄ…ce siÄ™ w grupie ryzyka powinny wykonywać badania częściej, natomiast pierwszÄ… mammografiÄ™ mogÄ… – za zgodÄ… lekarza – wykonać już w wieku 35 lat. Obecność w grupie ryzyka nie jest jednak jednoznaczna z tym, że rak piersi zaatakuje. Wiele kobiet znajdujÄ…cych siÄ™ w tej grupie nigdy nie zachoruje na raka, a zdarza siÄ™ również i tak, że osoba, która nie kwalifikuje siÄ™ do tej grupy zapada na nowotwór piersi. Dlatego wÅ‚aÅ›nie, tak czÄ™sto i wyraźnie podkreÅ›lana jest konieczność wykonywania badaÅ„ przez wszystkie kobiety niezależnie od tego czy kwalifikujÄ… siÄ™ do wystÄ…pienia raka piersi, czy też nie.  

Najczęściej zadawane pytania



Podobne artykuły:

Czy słonina jest zdrowa
peruki
terapia behawioralna
peruka

Wersja do druku